Máte doma problematického adolescenta? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Máte doma problematického adolescenta?

2. 10. 2014

Na Psychiatrické klinice VFN v Praze a 1. LF UK si připomněli patnáctileté výročí vzniku Denního stacionáře pro adolescenty. Jde o ojedinělé zařízení v ČR, které je určeno pro diagnostiku a léčbu celé škály psychických poruch, kterými trpí dnešní mládež. Ambulantní část Centra dorostové a vývojové psychiatrie zajišťuje propuštěným pacientům následnou ambulantní psychiatrickou a terapeutickou péči.

Historie dětské psychiatrie

„Historie dětské psychiatrie jako samostatného oboru se datuje od r. 1871, kdy byl v Praze založen ústav Ernestinum pro slabomyslné děti,“ uvedl prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc., přednosta Psychiatrické kliniky VFN a 1. LF UK a dodal: „První dětské psychiatrické lůžkové oddělení založil na Psychiatrické klinice v Praze doc. Josef Apetauer a první samostatné zařízení pro děti s psychickými poruchami bylo v Opařanech vybudováno v roce 1924."

Včasné intervence u rozvíjejících se duševních poruch

Duševní poruchy, především afektivní (deprese), jsou v současné době v popředí zájmu odborníků i ekonomů z hlediska počtu pacientů i nákladů na léčbu, které patří k nejvyšším v psychiatrii. Dlouhodobě mírně stoupá počet sebevražd. Od roku 1994 vzrostl počet psychiatrických vyšetření pro poruchy nálady téměř třikrát. „Uvedené údaje dokládají potřebnost prevence a včasné intervence u rozvíjejících se duševních poruch, v této oblasti má značný význam psychiatrická péče o děti adolescenty.“ doplňuje prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc.

Specifický přístup lékařů

„Péče o adolescenty s psychiatrickým onemocněním vyžaduje specifický přístup, zohledňující vývojový aspekt mentálně nezralého, ale fyzicky dospělého jedince. V tomto vývojovém období se vytváří osobnost jedince a také vzniká celá řada vážných duševních poruch, například schizofrenie, poruchy příjmu potravy, poruchy chování.

Jejich příznaky se mohou lišit od typických projevů těchto poruch v dospívání, častěji je provází sebepoškozování a sebevražedné chování, chybí dostatečný náhled na chorobnost stavu a spolupráce v léčbě, diagnostiku ztěžují pubertální projevy“, říká MUDr. Petra Uhlíková, vedoucí lékařka Centra dorostové a vývojové psychiatrie.

Komplikací léčby jsou otázky sociální a právní

Při práci s adolescenty je nutné pracovat zároveň se zákonnými zástupci a dalšími osobami a institucemi, které se angažují v péči o dítě. Adolescenti s duševní poruchou jsou v závislosti na možnostech daného pracoviště přijímáni na dětská nebo dospělá lůžka, podobně je zajišťována ambulantní péče. Pacienti se závažnými příznaky, např. agresivitou nebo sebevražedným chováním, jsou obvykle přijati mezi dospělé pacienty. Těchto pacientů není málo, ročně spáchá sebevraždu 5 – 10 dětí do 15 let věku a asi 40 ve věku 15 až 19 let, ale nedokonaných pokusů je mnohonásobně víc, odhaduje se, že desetkrát až čtyřicetkrát více. Sebepoškozování je u psychiatrických pacientů padesátkrát častější než v běžné populaci.

Nejčastějšími příčiny

Nejčastějšími příčiny jsou konflikty v rodině, školní problémy, počínající partnerské problémy, rizikové je i užívání alkoholu a drog. Počet telefonátů na Linku bezpečí, které se týkaly sebedestruktivního chování, se v letech 2008 – 2013 zdvojnásobil na více než 1 300 hovorů za rok. Specifickým problémem dospívání jsou také důsledky šikany, které je vystaveno asi 12 % dětí do 13 let. „Péče o adolescenty není systematicky řešená, kromě Denního stacionáře pro adolescenty PK VFN neexistuje specializované psychiatrické pracoviště pro uvedenou věkovou kategorii“, dodává MUDr. Petra Uhlíková.

Denní stacionář pro adolescenty

Psychiatrická klinika VFN a 1. LF UK otevřela v říjnu 1999 ojedinělé zařízení pro diagnostiku a léčbu psychických poruch adolescentů. Denní stacionář s komunitní formou vedení a samosprávou pacientů pečuje o mládež od 14 do 21 let, výjimečně byli přijati starší studenti a žáci nižších ročníků základních škol ve věku 12 – 23 let. Terapeutický program probíhá každý pracovní den od 8 do 16 hodin, na oddělení je zajištěna výuka ve třídě Základní školy při VFN. Do stacionáře dochází průměrně 55 pacientů za rok.

Program stacionáře

Program zahrnuje individuální a skupinovou psychoterapii, arteterapii, ergoterapii, léčebnou tělesnou výchovu, autogenní trénink, rodinnou terapii a pro pacienty s poruchami příjmu potravy specifický stravovací režim a skupinovou terapii ve spolupráci s Centrem pro poruchy příjmu potravy Psychiatrické kliniky. Oddělení má kapacitu 15 pacientů a je určeno pro diagnostiku a léčbu následujících poruch dospívání: emoční poruchy, adaptační poruchy, psychosomatické poruchy, neurotické poruchy, poruchy příjmu potravy, počínající nebo odeznívající schizofrenní epizody. Kontraindikací přijetí je abúzus alkoholu a návykových látek, odmítání léčby nebo stupeň psychického onemocnění vyžadující hospitalizaci.


publikováno: 2. 10. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: dítě, prevence, psychika, student, školák

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+