Moderní ultrazvuky pomáhají lidem se selhávajícími ledvinami | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Moderní ultrazvuky pomáhají lidem se selhávajícími ledvinami

25. 6. 2018

Ultrazvukové vyšetření je běžnou diagnostickou metodou, která dnes již patří k základním zobrazovacím možnostem napříč obory moderní medicíny. Co ale v České republice tak obvyklé není, je možnost vyšetření pacienta s ledvinným selháním přímo u lůžka, na dialyzačním středisku. Proč se právě zde rozhodli proškolit nefrology a pořídit moderní ultrazvuky?

Bezpečí pacienta díky novým přístrojům na vyšší úrovni

Ultrazvuk v nefrologii slouží k zobrazení ledvin a vývodných močových cest, posouzení jejich velikosti a struktury, k zobrazení případných anomálií a také k zobrazení cév. „Pokud máme možnost při zavádění kanyly do centrálního žilního systému provádět výkon pod ultrazvukovou kontrolou, můžeme se vyhnout nebezpečným komplikacím, které by mohly nastat, pokud bychom zaváděli kanylu tzv. naslepo,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Remeš, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Nymburce. Kanylaci přitom provádějí nefrologové poměrně často, zvláště v situaci, kdy u pacienta dojde k selhání funkce ledvin a je nutné akutně zahájit léčbu dialýzou.

Ultrazvuk nefrologové také s výhodou využívají ke kontrole cévního přístupu, který má pacient většinou umístěn na předloktí a jenž je drobným operačním zákrokem vytvořen spojením vlastní tepny a žíly, eventuálně s použitím umělé cévní protézy. Dialyzační spojka je zatížena rizikem komplikací při opakovaném napichováním jehel při hemodialyzačních procedurách, a tak jsou nezbytné pravidelné ultrazvukové kontroly průchodnosti, které slouží včasnému odhalení krevních sraženin a některých dalších komplikací.

Kanylace centrálních žil

„Když jsme dostali možnost realizovat kanylace centrálních žil pod kontrolou ultrazvukem, byl to pro mě přelom v mé práci. Při kanylacích takzvaně naslepo se nefrolog občas může setkat se stresovými momenty a komplikacemi, které přímá sonografická kontrola zaváděného centrálního katetru do velkých žil (obvykle v oblasti krku či třísla) pomůže, když ne zcela odstranit, tak alespoň minimalizovat,“ říká MUDr. Jiří Vlasák, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Sokolově, a dodává: „Díky zobrazení cév za pomoci ultrazvuku můžeme provést punkci žíly a umístit kanylu do optimální polohy s vysokou přesností.“

Přístroj veliký jako notebook

Moderními ultrazvukovými přístroji, které jsou podobně velké jako třeba notebook a lze je tak snadno přenášet, jsou postupně dovybavována všechna dialyzační střediska a pro jejich užití jsou proškolováni nejen lékaři, ale také sestry. Ultrazvuk vyšší kategorie, který používá primář Remeš, pak slouží zejména k superkonziliárním vyšetřením pacientů. V současné době využívá ultrazvuk 18 z 26 dialyzačních středisek sítě Fresenius NephroCare a postupně přibývají další. Svou úlohu plní téměř denně a stává se neodmyslitelnou součástí práce nefrologa i sester na středisku i v nefrologické ambulanci.

Jak ultrazvuk funguje?

Skládá se z počítačové jednotky se zobrazovacím softwarem a ultrazvukové sondy. Tato sonda funguje jako vysílač i jako přijímač ultrazvukových vln. Princip ultrazvukového přístroje je založen na tom, že při šíření ultrazvukových vln prostředím dochází k jejich odrazu. Tyto odrazy nejsou vždy stejné a jsou závislé na prostředí, kterým vlna prochází. Tyto odrazy jsou zpětně přijímány sondou a software na základě rozdílu v odrazech dokáže rekonstruovat ultrazvukový obraz.

www.nephrocare­.cz.


publikováno: 25. 6. 2018, v rubrice Medicína
Štítky: ledviny

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+