Možnosti odstranění tetování | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Možnosti odstranění tetování

6. 8. 2018

Tetování je dnes velmi módní záležitostí. Lidé si však neuvědomují, že to co bylo moderní před 20 lety, může je dnes značně omezovat v rodinném životě, brzdit v kariéře nebo se za to prostě stydí. A tak se stává velmi často, že z těchto důvodů lidé chtějí původní tetování odstranit.

Obrázek na kůži

Tetování – slangově „kérka“ a v oborné terminologii „mikro-pigmentová transplantace“ je určitý druh kresby, při které jsou vpravovány pomocí tetovací jehly nebo tetovací pistole částečky inkoustu nebo jiného barviva pod kůži.

Metod odstraňování je celá řada

Zbroušení (dermabraze), chirurgické odstranění (v místní anestezii vyříznutí tetování skalpelem) a dnes často používaný způsob odstranění tetování laserem (alexandritovým nebo Nd: YAG lasery). Pigment je při tomto postupu „rozstřelován“ laserovým paprskem (tzv. foto-disrupce) a tělo pak následně tento narušený pigment odplaví mízními cestami a odbourá jej. Je to nejúčinnější a nejmodernější způsob odstranění tetování.

**Protože se však nejedná o léčebně-preventivní výkon, nejsou tyto zákroky hrazeny zdravotními pojišťovnami. **

Výjimku tvoří tzv. traumatické tetování

Nejčastěji jde o škváru zadřenou do pokožky. Odstranění traumatické tetováže je zdravotní pojišťovnou hrazeno. Provádí se postupným odstraňováním nečistot z povrchních oděrek sterilním kartáčkem, z hlubších vrstev pomocí hrotnatého skalpelu, a to v místním znecitlivění. Výkon náleží do skupiny plně hrazených zdravotních výkonů odbornosti plastická chirurgie, ale vykazovat ho mohou i stanovené další odbornosti, např. úrazová chirurgie.

Mgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí


publikováno: 6. 8. 2018, v rubrice Medicína
Štítky: péče o pleť

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+