Mýty kolem laserových operací očních vad | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Mýty kolem laserových operací očních vad

21. 6. 2012

Pohled veřejnosti na svět laserových operací očních vad je často ovlivněný lidovou tvořivostí, která vymyslela hromadu zcela mylných mýtů a legend. MUDr. Eva Jerhotová z pražské oční kliniky Duovize, na které pomohli od brýlí třeba modelce Ivě Kubelkové nebo herečce Zuzaně Norisové, je vyvrací logickými argumenty.

Mýtus: Je to drahé

Skutečnost: Člověk s oční vadou většinou používá dvoje brýle, jedny nosí, druhé do rezervy. Při současných cenách do každých investuje od tří do pěti tisíc korun. Přibližně jednou za tři roky si navíc kupuje nové páry kvůli poškození nebo změně módních trendů. Aktivní lidé navíc používají i kontaktní čočky, které je stojí přibližně patnáct set korun měsíčně. Dalším nákladem mohou být dioptrické sluneční brýle. Během třiceti let tak výdaje za korekci dioptrické vady můžou narůst až do stovek tisíc. Laserová operace na Oční klinice DuoVizestojí přibližně 21 000 korun za oko. Investice se tak vrátí už do tří let. Čím dřív na operaci půjdete, tím déle si budete užívat bystrého zraku.

Mýtus: Operace pomůže jenom dočasně

Skutečnost: na Oční klinice DuoVize mají klienti doživotní záruku laserové péče. Nikdo se tak nemusí bát, že zaplatí za něco, co za pár let nebude fungovat. Bývalá vada se nevrátí, to je medicínsky nemožné. Avšak je možné, že se vada může nově postupně projevit. V té chvíli může klient využít doživotní záruky a jít na další operaci. Jedinou podmínkou je dostatečně silná rohovka. Pacient se všechny potřebné informace dozví u vstupního vyšetření.

Mýtus: Je to bolestivé

Skutečnost: Operace samozřejmě probíhá za místního znecitlivění kapkami. Samotné hojení je zcela bezbolestné. Když pacient odchází ze sálu, vidí. Oko je citlivější a je třeba se o něj podle toho starat, užívat antibiotické kapky a udržovat oko vlhké pomocí umělých slz.

Mýtus: Hrozí vypálení oka

Skutečnost: Při první části zákroku femtosekundovým laserem je oko fixováno nástavcem, takže není možné, aby laser oko poškodil. Samotný zákrok navíc trvá pouhých osmnáct sekund a pacient má hlavu upevněnou ve speciálním nastavitelném lůžku. Při druhém kroku je použit excimerový laser, který je nekontaktní. Laser se orientuje podle kresby duhovky. Pokud by pacient uhnul, laser se vypne.

Mýtus: Není to v hodné pro děti

Skutečnost: Jedná se o selektivní záležitost. Pro volbu laserového zákroku u dítěte musí existovat závažné důvody. Ne každé dítě je k operaci doporučeno. Základní podmínkou je, že dítě musí spolupracovat, protože na sále plní pokyny operátora. Zkušenosti ukázaly, že spodní hranice je přibližně devět, deset let. Pomáhá, pokud jsou děti motivované, například pokud mají před sebou vyhlídku lepšího zraku při sportu.

Mýtus: Není to vhodné pro starší lidi

Skutečnost: Laserová operace dioptrických vad se doporučuje lidem do přibližně pětačtyřiceti let. Ve věku po pětačtyřiceti ztrácí lidská čočka přirozenou pružnost. Lidé začínají špatně číst hodinky, hůř zaostřují na detaily, říká se, že mají najednou krátké ruce, protože se jim zhoršuje vidění nablízko. Začíná se tak projevovat presbyopie neboli vetchozrakost. Pro tuto vadu laserová operace skutečně není vhodná, dá se ovšem řešit výměnou čočky.

Mýtus: Oko se špatně hojí

Skutečnost: Při odchodu ze sálu pacient vidí. Celkové hojení trvá přibližně šest neděl – omezení je ale minimum: pacient nesmí například do bazénů či přírodních koupališť. Rohovka není odolná proti infekcím a přírodní zdroje vody mohou být kontaminovány patogeny. První dny po operaci je třeba nemnout si oči. Jedná se o klasický pooperační stav, oko je citlivé. Stejně tak by si pacienti první den neměli mýt vlasy, aby se tekutina nedostala do očí. Dámy by se neměly deset dní líčit.

Mýtus: V létě se oko hojí hůř

Skutečnost: Žádný rozdíl v hojivosti podle ročních období není pozorován. Je pravda, že pro některé pacienty může být léto pocitově nepříjemnější, protože je delší doba slunečního osvitu. Světloplachost je běžná především první den po operaci. Na dobu hojení to ovšem nemá žádný vliv. a dají se nosit kvalitní sluneční brýle.

Mýtus: Při operaci se dělají modřiny

Skutečnost: Mohou se vyskytnout drobné modřinky způsobené prasklou cévkou. Ty však zmizí do několika dní. Jakýmkoli nežádoucím následkům operace se předchází důkladnou hygienou. Pacientky musí být odlíčeny. Často o i tak zůstává mastná maska, proto bývá pleť čištěna i těsně před operací.

Mýtus: Lékaři operují jak na běžícím pásu

Skutečnost: Pokud se ocitnete na oční klinice a máte pocit, že jste v časovém stresu, radši odejděte. Laserová operace často pro lidi znamená přelom v životě, pro mnoho z nich je před zákrokem nepředstavitelné, že budou opět vidět bez brýlí se silnými dioptriemi. Základní službou je úvodní vyšetření, které by se nikdy nemělo konat ve stejný den jako samotná operace. Pacient má právo být poučen o všech detailech operace. Důležitý je vyškolený personál, otevřenost a přátelský přístup.


publikováno: 21. 6. 2012, v rubrice Medicína
Štítky: brýle, nemoci, nemocnice, oči, operace

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+