Mýty o antikoncepci pro zralé ženy | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Mýty o antikoncepci pro zralé ženy

7. 7. 2010

Mladé ženy dochází pro antikoncepci již s přirozenou samozřejmostí. Patří k jejich životnímu stylu. Dovedou o ní hovořit a nebojí se zeptat. Ženy kolem 40. roku a starší zpravidla aktivně po antikoncepčních novinkách nepátrají. Možná si pamatují, co platilo, když s antikoncepcí začínaly. Proto často věří neopodstatněným mý­tům.

Žena po 40. roce nepotřebuje antikoncepci

Omyl: Až do menopauzy může žena otěhotnět. Možná už sexuální život po čtyřicítce není tak bouřlivý, ale i „klidný“ partnerský sex může vést k neplánovanému otěhotnění. Těhotenství po čtyřicítce, zejména je-li neplánované, představuje pro ženu fyzickou i psychickou zátěž. Rozhodování, zda podstoupit interrupci, nebo převrátit celé rodině život na ruby a komplikovat si profesní kariéru, patří k těm nejtěžším. Často se v tomto věku objevují i zdravotní problémy, které mohou těhotenství nebo zdraví ženy ohrozit. Moderní ženy si většinou řídí svůj život samy (pokud to jde) a nechtěnému těhotenství předcházejí účinnou antikoncepcí, která je vhodná pro jejich věk.

Antikoncepce v náplasti nebo kroužku je šetrnější než pilulky

ANO i NE: Spolknutá pilulka se vstřebá do krve v zažívacím traktu, odkud se krev odvádí nejdříve do jater. Hormony se tedy dostanou dříve do jater než k vaječníkům. Hormony z antikoncepce v náplasti a kroužku „obcházejí“ při prvním průtoku tělem játra. To je jediný rozdíl v šetrnosti. Jinak náplast i kroužek obsahují jak estrogen, tak hormon podobný hormonu žlutého tělíska (progestin) a mají tedy stejné kontraindikace (zákazy užívání) jako „normální“ pilulky. Výhodou však je, že náplasti se aplikují jednou týdně a vaginální kroužek jednou a to vždy na počátku cyklu. Pro zapomětlivé však existuje další výhodná a praktická možnost – pětiletý nitroděložní systém (Mirena), z něhož se uvolňuje do děložní dutiny levonorgestrel (progestin). Neobsahuje estrogen a levonorgestrel působí jen v děloze, do krve se prakticky nedostává. Nitroděložní systém je tedy šetrný a dlouhodobý. Je vhodný i pro kojící matky. Neovlivňuje činnost vaječníků a tedy ani možné chtěné otěhotnění po vyjmutí nitroděložního systému.

Všechna nitroděložní tělíska působí silnou a bolestivou menstruaci

Omyl: Tento mýtus úporně přetrvává od generací babiček – průkopnic tělísek DANA. Od té doby však uplynulo 50 let a vývoj urazil značný kus cesty kupředu. Moderní nitroděložní systém (Mirena) představuje naprosto jinou technologii. Mirena menstruaci zkracuje, zmírňuje krvácení a redukuje bolestivost. Část žen přestane zcela menstruovat, což není na škodu ani z lékařského hlediska. Mirena se využívá i léčebně k mírnění nadměrného menstruačního krvácení (menoragie).

Všechna nitroděložní tělíska zvyšují riziko zánětů

Omyl: Při vzniku tohoto mýtu opět sehrála podstatnou roli DANA, tedy starý typ tělíska, který opravdu zvyšoval riziko vzniku gynekologických zánětů. Moderní nitroděložní systém naopak toto riziko snižuje, protože levonorgestrel, který se z něj uvolňuje, zahušťuje hlen děložního hrdla. To se tím pádem stává nepropustné jak pro spermie, tak pro choroboplodné mikroorganizmy. Navíc Mirena zpomaluje růst nezhoubných nádorů z děložní svaloviny, tzv. myomů.

„Umělé“ hormony před menopauzou působí přibírání na váze

Omyl: Nízké dávky hormonů, které se podávají ženám po čtyřicítce (například Mirelle), neovlivňují hmotnost. Na přibývání na váze se podílí pomalejší metabolizmus (tělo už „nespálí“ tolik kalorií (kJ) jako ve dvaceti), méně pohybu a nesprávná skladba jídelníčku.

Hormony u starších žen jsou škodlivé

Omyl: Negativní vliv přiměřených dávek estrogenů se zveličuje. Jsou určité rizikové skupiny žen, které by neměly estrogeny užívat. V současnosti panuje mezi odborníky shoda, že správné (indikované) podávání estrogenů ženám kolem menopauzy má více benefitů – přínosů než rizik. I malé dávky estrogenů (Mirelle) mírní projevy klimakterického syndromu (bušení srdce, návaly horka, poruchy spánku, depresivní nálady, psychická labilita, poruchy soustředění apod.), který výrazně snižuje kvalitu života mnoha žen již před menopauzou. Doplnění estrogenů v době, kdy jejich přirozená produkce klesá, působí i proti osteoporóze (řídnutí kostí). Hormony se ženám podávají ze zdravotních důvodů, ale ženy uvítají i skutečnost, že se estrogeny podílejí na přetrvávající pružnosti pokožky a tedy mladistvém vzhledu.


publikováno: 7. 7. 2010, v rubrice Medicína
Štítky: antikoncepce, gynekologie, klimakterium

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+