Nechte si v rámci preventivního programu Zdraví národa vyšetřit glukózu v krvi | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nechte si v rámci preventivního programu Zdraví národa vyšetřit glukózu v krvi

8. 4. 2015

Vyšetřením diabetu zahajuje preventivní program Zdraví národa další rok své existence. Po celý duben 2015 mohou zájemci využít bezplatného vyšetření na toto závažné civilizační onemocnění, a to v kterékoli odběrové místnosti společnosti synlab. I bez objednání je možné přijít, nechat si odebrat krev a očekávat výsledek, který přijde poštou domů, nebo k ošetřujícímu praktickému lékaři.

Epidemie třetího tisíciletí

„První testování, které nabídne letošní ročník preventivního programu Zdraví národa, se zaměří na bezplatné vyšetření hladiny glukózy v krvi. To pomáhá odhalit již počáteční stádium epidemie třetího tisíciletí, tedy cukrovky a díky včasnému zjištění lze zahájit efektivní léčbu,“ říká Kateřina Štolcová, tisková mluvčí programu Zdraví národa. Ta zároveň upozorňuje, že je stále mnoho Čechů, kteří nevědí, že cukrovkou trpí. To je ohrožuje nejen na zdraví, ale také na životě.

Počet diabetiků v České republice stále stoupá

Příčinou je podle České diabetologické společnosti zlepšení diagnostiky diabetu, neustálé zkvalitňování lékařské péče, zlepšení informovanosti odborné i laické veřejnosti, ale také narůstající počet autoimunitních chorob, stárnutí populace a hlavně nezdravý životní styl. S cukrovkou se v České republice léčí více než 860 tisíc pacientů, jejichž počet každý rok roste. Za posledních 10 let v České republice jejich počet vzrostl více než o 150 tisíc pacientů. Více než 25 tisíc lidí každý rok tomuto onemocnění podlehne. Nejvíce z nich se léčí z cukrovky 2. typu prostřednictvím některé z diabetických diet a antidiabetik podávaných ve formě tablet (PAD). Téměř 220 tisíc pacientů je v léčbě odkázáno na užívání inzulínu, nebo inzulínu a PAD, další pacienti musejí dodržovat speciální dietní režim.

S diabetem lze do jisté míry úspěšně bojovat prevencí

Hlavními předpoklady jsou racionální stravování, udržování optimální váhy a dostatečné pohybové aktivity. V případě, že se již diabetes projeví, je nutné řídit se pokyny lékaře a dodržovat základní pravidla. V takovém případě lze diabetes „držet na uzdě“ a vyhnout se mnoha problémům, které s sebou přináší – poškození ledvin, oční sítnice nebo takzvané diabetické noze.

Program Zdraví národa

Stačí přijít a nechat se vyšetřit, výsledky přijdou poštou i s komentářem Pro všechny, kdo chtějí zjistit, jak je to s cukrem v jejich krvi a zda netrpí počínající, nebo dokonce pokročilou formou diabetu, se nyní nabízí jedinečná možnost. V rámci preventivního programu Zdraví národa mohou přijít v dubnu 2015 do kterékoli odběrové místnosti společnosti synlab a zde ve spolupráci s odborným personálem vyplnit žádanku a podstoupit odběr krve. Vzorky se následně v laboratořích společnosti synlab analyzují nejmodernějšími metodami a výsledky obdrží pacienti poštou domů (nebo ke svému praktickému lékaři, pokud udali jeho adresu) i s komentářem. Ten je upozorní, když se ve výsledku ukáže cokoli, čemu je nutné věnovat pozornost, případně péči. Následně je potřeba dodržet pokyny z výsledků – především navštívit svého praktického lékaře, výsledky s ním konzultovat a domluvit další postup dodatečných vyšetření či léčby.

Základní pravidla, když se chystáte na odběr krve

  • Den před odběrem ani v den odběru se nedoporučuje fyzicky náročné cvičení – mohlo by způsobit zkreslení výsledků.
  • Den před odběrem kolem 16 hodiny omezte přísun některých potravin (alkohol, čokoláda, ořechy). Vhodná je spíše lehká strava.
  • Pokud lékař nerozhodne jinak, odběr krve či jiného vzorku se provádí ráno.
  • K odběrům se dostavte na lačno, zároveň je ale dobré před odchodem z domu vypít větší množství (přibližně čtvrt litru) vody nebo neslazeného čaje.
  • Žádanku na odběr si můžete vyzvednout přímo v odběrovém místě společnosti synlab.

O diabetu

Diabetes mellitus (DM, úplavice cukrová) je vleklé metabolické onemocnění, při němž organismus není schopen zpracovávat glukózu jako za fyziologického stavu kvůli relativnímu, nebo absolutnímu nedostatku inzulínu. V důsledku této poruchy se glukóza hromadí v mezibuněčném prostoru a projevuje se jako hyperglykémie. Zároveň se přitom závažně mění metabolismus nejen sacharidů, ale i lipidů a proteinů. Jde o chronický stav a v průběhu let trvání této komplexní metabolické poruchy se rozvíjí tzv. pozdní-specifické komplikace neboli orgánové poškození projevující se zhoršováním funkce všech orgánů, které jsou v konečném důsledku limitující pro kvalitu a délku života diabetika. Výskyt diabetu v posledních desetiletích významně roste ve světě i v ČR, když v současnosti odhadujeme, že 7 až 10 % obyvatel má diabetes, a lze předpokládat, že tento trend bude pokračovat. Diabetický syndrom charakterizují nadměrná žízeň, nadměrné vylučování glukózy do moči, projevy narůstající únavy a slabosti, zhoršování zraku, hubnutí, pocit brnění, píchání, svědění či pálení kůže, někdy zvracení, bolesti břicha. Ignorování příznaků cukrovky může vést až ke kómatu. Stav se přitom podle druhu cukrovky může zhoršovat velmi pozvolna a nenápadně nebo také velmi rychle. Ačkoli se obecně diabetes považuje za chorobu především starších osob, běžně se vyskytuje i u mladých lidí a dětí.

O preventivním programu Zdraví národa aneb Zdraví národa 2015 – poskytuje jedinečnou příležitost všem zájemcům postupně projít sérií preventivních laboratorních vyšetření a ověřit si tím bezplatně svůj zdravotní stav. Po cukrovce přijdou v červnu 2015 na řadu hormony ovlivňující činnost štítné žlázy. V září se budeme věnovat kostnímu metabolismu, s nímž má v České republice problémy až milion lidí, nejčastěji v podobě osteoporózy. Poslední letošní téma projektu Zdraví národa se zaměří na správnou funkci ledvin a můžete se ho zúčastnit v průběhu listopadu.

www.zdravinaro­da.cz


publikováno: 8. 4. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: akce, diabetes, laboratoř, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+