Nepodceňujte noční pomočování dítěte | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nepodceňujte noční pomočování dítěte

31. 10. 2013

Přední odborníci se shodují na tom, že u dětí ve věku od pěti let je noční pomočování (enuréza) zdravotní problém, který je třeba řešit. Včasná a cílená léčba nočního pomočování je důležitá nejen kvůli duševní pohodě dítěte, ale také kvůli minimalizaci rizika zdravotních potíží v jeho pozdějším životě. Rodiče si už dnes uvědomují závažnost obtíží a častěji se obracejí o pomoc na lékaře.

Noční pomočování není chyba rodičů ani dítěte

Ve většině případů není pomočování zapříčiněno psychikou, ale funkční nebo organickou poruchou, jako je například nedostatek vazopresinu (látka snižující tvorbu moči), či genetickou dispozicí. K úspěšnému zvládnutí enurézy je rozhodující součinnost všech zainteresovaných, tj. rodičů, dětského lékaře, pedagogických pracovníků a dalších osob, se kterými dítě tráví čas. Nejhorší, co mohou dospělí z enuretikova okolí udělat, je vtipkovat na toto téma, uštěpačně komentovat noční příhodu nebo ji vyčítat. Je nutné vysvětlit dítěti citlivě a adekvátně věku jeho potíže.

Nejisté chování a stranění kolektivu

Pokud malí enuretici nemají oporu ve svých rodičích a učitelích, pociťují velkou životní nepohodu. Většina enuretiků se navenek projevuje nejistým chováním a často se straní kolektivu, což okolí brzy odhalí a může této situace zneužít. Dítě pak často bývá terčem posměchu a šikanování. Proto je velmi důležité tento problém nepřehlížet, netajit ho, ale pátrat po jeho příčině, najít způsob, jak dítěti usnadnit jeho situaci a pomoci mu tento nelehký boj vyhrát.

Po pátém roce je vhodné konzultovat problém s dětským lékařem

„Pokud se dítě počůrává během spánku i po pátém roce, je vhodné konzultovat problém s dětským lékařem,“ doporučuje MUDr. Zdeněk Dítě a vysvětluje: „vyšetření není bolestivé a léčebná opatření jsou dostupná. Lékař se vždy zajímá o historii obtíží, detaily příznaků, návyky při močení.“ K upřesnění těchto údajů má za úkol dítě za pomoci rodičů vyplňovat tzv. pitnou a mikční kartu (ke stažení na www.nocvsuchu­.cz), do které se zapisuje frekvence a objem přijatých tekutin, objemy a frekvence močení a epizody pomočení.

Důležité je dodržování pitného režimu a režimu močení

Tam, kde nepomohou režimová opatření, je nutné začít s podáváním léků snižujících noční tvorbu moči. Tyto léky obsahují účinnou látku desmopresin, která nahrazuje nedostatek vazopresinu, mají téměř okamžitý účinek a jsou úspěšně používány v léčbě enurézy již téměř dvacet let.

„Dítě by mělo ráno a v průběhu dopoledne pít o něco více než ostatní děti a od 17 do 18 hodin už by pít nemělo. Celkový příjem tekutin za 24 hodin by měl být stejný jako u ostatních dětí. Ideálním nápojem je voda, neslazené nápoje, ředěné ovocné šťávy. Rodiče chybují, když dávají dětem kofeinové (cola) nebo šumivé nápoje před spánkem, protože zvyšují produkci moče a dráždí močové cesty. Do jídelníčku enuretiků je vhodné zařadit dostatek ovoce, zeleniny, jogurtů s laktobacily, celozrnného pečiva. Předejde se tak zácpě, která se může spolupodílet na nočním pomočování,“ radí dětský urolog MUDr. Dítě. „Pokud jde o správný režim močení, dítě by mělo chodit na toaletu pravidelně a včas, již při neurgentním nucení, nemělo by močení předržovat. Močit by mělo v klidu, beze spěchu a pečlivě domočovat,“ dodává MUDr. Zdeněk Dítě.

Více informací o enuréze najdete na www.nocvsuchu.cz.


publikováno: 31. 10. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: dítě, miminko, mládež, nemoci, poradna, prevence, probiotika, psychika, spánek, školák

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+