Nestyďte se! U zhoubného nádoru tlustého střeva či konečníku rozhoduje včasná léčba | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nestyďte se! U zhoubného nádoru tlustého střeva či konečníku rozhoduje včasná léčba

24. 3. 2015

Mezi často se vyskytující příznaky kolorektálního karcinomu patří krev nebo hlen ve stolici, změna pravidelnosti stolice, pocit nedokonalého vyprázdnění, bolest nebo nepříjemné pocity, úbytek tělesné hmotnosti či trvalá únava. U jednoho ze čtyř lidí je kolorektální karcinom diagnostikován až v době, kdy se již rozšířil do jiných částí těla. Rizikovými faktory jsou věk, strava, mužské pohlaví a dědičnost. 24. březen 2015 se stal prvním celosvětovým dnem pro pacienty s pokročilým kolorektálním karcinomem. Osvětová kampaň GET TESTED pro nově diagnostikované pacienty má upozornit na nutnost provádění rutinního testování biomarkerů RAS, když je u nemocného poprvé toto onemocnění diagnostikováno.

Česká republika patří ke světovým rekordmanům

“Kolorektální karcinom neboli zhoubný nádor v oblasti tlustého střeva či konečníku, je celosvětově třetím nejčastějším typem zhoubného nádoru. V České republice je více než 20 tisíc obyvatel žijících s tímto onemocněním. Ročně zemře v důsledku kolorektálního karcinomu více než 3 500 Čechů,“ upozorňuje prim. MUDr. Eva Sedláčková, MBA z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK, která je zároveň odborným garantem osvětové kampaně v České republice. Česká republika patří ke světovým rekordmanům v počtu případů tohoto nádorového onemocnění na sto tisíc obyvatel. I proto se ke kampani v Česku připojilo České ILCO, které se snaží o osvětu týkající se jak tohoto onemocnění, tak i stomie, která se často stává součástí životů pacientů po operaci tohoto zhoubného nádoru.

Test biomarkerů

U pacientů s tímto pokročilým onemocněním je třeba provádět tzv. test biomarkerů (genů) RAS. Jak říká doc. MUDr. Pavel Dundr, Ph.D., přednosta Ústavu patologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze: „Test biomarkerů je laboratorní vyšetření prováděné ze vzorku odebraného při biopsii či operaci které by mělo být součástí komplexního vyšetření každého pacienta.“ Geny RAS mohou být buď „mutované“ nebo nemutované, neboli „divokého typu“, a právě test biomarkerů RAS může říci, který typ genů pacient má. Výsledky testu pak pomohou lékaři určit, jaký typ moderní biologické léčby bude u konkrétního pacienta nejlépe účinkovat a zároveň nevystaví pacienta náročné léčbě, která by právě u něj nezafungovala.

Nestydět se a lékaře včas informovat

Marie Ředinová, předsedkyně organizace České ILCO, dodává: „Podstatné je přijít s problémem včas. Nebát se, nestydět se a lékaře včas informovat, nechat se vyšetřit. To je zásadní. Téměř polovina pacientů s kolorektálním karcinomem chodí k lékaři pozdě, tedy ve třetím a čtvrtém stádiu onemocnění. A právě osvětou, jakou je i projekt GET TESTED, chceme toto měnit.”

Dobrovolníci radí pacientům, jak žít běžný život se stomií

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, ve spolupráci s organizací České ILCO, spustila v březnu 2014 první projekt svého druhu v České republice: zprostředkování dobrovolníků pro pacienty se stomií přímo v prostorách nemocnice na Karlově náměstí. Ti jim nejen poradí v záležitostech běžného života, jako je vhodné stravování nebo oblékání, ale na vlastním příkladu jim zároveň ukáží, že se dá žít plnohodnotným životem. A o to jde především: přítomnost dobrovolníků přímo v nemocnici může pacientům pomoci lépe se vyrovnat s novou situací. Dobrovolníci nezastupují, ale doplňují práci zdravotnického personálu a přispívají tak ke stále kvalitnější léčebné péči o pacienty.

  • České ILCO ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze a 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy také připravily na 24. března od 18.00 hodin ve Faustově domě na Karlově náměstí v Praze veřejné čtení z knihy příběhů pacientů „Ať žijí 100mici“. Z knihy bude číst Boris Hybner, herec, mim a mimo jiné i pacient po kolorektální karcinomu žijící se stomií.

www.ilco.cz

www.rakovinas­trev.cz


publikováno: 24. 3. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: akce, léčba, muž, nemoci, nemocnice, rakovina, střeva, zácpa

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+