Nová účinnější léčba virové hepatitidy C | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nová účinnější léčba virové hepatitidy C

1. 4. 2015

Chronickou hepatitidou C trpí v Evropě asi 9 milionů lidí. Do chronické formy nemoc přejde po akutní fázi u většiny nakažených. Léčba hepatitidy C byla dosud trochu jako ruleta. Někdo se viru hepatitidy C (zkráceně HCV) zbavil napoprvé, jiný až po opakovaných pokusech. A někomu lékaři nedokázali pomoci vůbec. Šance se různila podle druhu medikamentů, věku a kondice pacienta atd., ale úspěch nebyl zaručený nikdy. Až nyní je na obzoru léčba, která by měla virus z těla vyhnat skoro najisto.

Pacienti nejsou stejní, proto se různí i léčba

Hepatitida C zdaleka není jen nemocí toxikomanů. Mnohým stačila k nákaze trocha smůly. To byl i případ paní Ivany Vanišové, která pracovala jako zdravotní sestra. „V sedmdesátých letech jsem jako mladá sestřička po zdravotní škole nastoupila na hepatologii. Nejspíš při punkci nebo jiném odběru biologického materiálu jsem se nakazila virem hepatitidy C,“ vypráví. Nemoc se přenáší krví, a tak stačila neopatrnost při práci s jehlou… S odstupem let paní Ivana postupně prošla dvěma „koly“ dlouhé a vyčerpávající léčby, ale nepomohlo jí to. Její život byl ve znamení únavy a vyčerpání. Úspěch přineslo až zapojení do studie testující v předstihu právě tu léčbu, která aktuálně dostala v Evropě zelenou – a postupně se tedy v členských zemích může zavádět do praxe.

Chronická hepatitida C je onemocnění velmi komplexní. Existují různé genotypy, máme vedle sebe specifické skupiny pacientů. Potřebujeme pro rozdílné nemocné vybrat vždy tu správnou léčbu. Nyní dostaneme do rukou takovou, která u správně zvolených pacientů odvede tu nejlepší práci,“ říká MUDr. Jiřina Hobstová, Csc., která působí v Centru pro léčbu virových hepatitid na Interní klinice 2. LF UK a FN v Motole a je ošetřující lékařkou paní Ivany Vanišové.

HCV může přivodit:

• fibrózu a cirhózu jater

• hepatocelulární karcinom

• selhání jater (bez transplantace vede ke smrti)

Virus se rychle množí a mutuje

„Virus se také rychle množí a mutuje. Nová léčba, která paní Vanišové pomohla, je první, jež je založená na třech přímo působících antiviroticích s odlišnými mechanismy účinku a nepřekrývajícími se profily rezistence. Působí proti viru hepatitidy C v různých fázích jeho životního cyklu,“ vysvětluje MUDr. Hobstová. Trojice antivirotik je (v závislosti na charakteristikách pacienta či podle genotypu viru) doplněna případně o ribavirin – ten se ostatně užívá již dlouho v kombinaci s interferonem a případně dalšími léky

Interferon měl nepříjemné vedlejší účinky

Právě interferon v nově schválené kombinaci chybí. „To je bezpochyby přínosem pro lepší snášení léčby. Interferon má totiž nepříjemné vedlejší účinky. Díky bezinterferonovému režimu se podaří udržet na léčbě větší množství pacientů. Kromě této výhody mají však nové lékové kombinace (již bez interferonu) i výrazně lepší účinnost a umožňují i zkrátit dobu léčby,“ dodává MUDr. Václav Hejda, který hepatitidu C léčí na I. interní klinice LF UK a FN Plzeň. Vyhlídky (zvláště pro obtížně léčitelné pacienty) jsou tak velmi dobré.

  • Klinického vývojového programu testujícího novou léčbu se zúčastnilo přes 2300 pacientů ve 25 zemích v rámci šesti klíčových studií fáze III. Vyléčilo se v nich 95 až 100 procent pacientů s nejobtížněji léčitelným genotypem viru pozn.: jde o genotyp 1, v Evropě vůbec nejrozšířenější). Virologické selhání bylo pozorováno u méně než 2 procent pacientů.

publikováno: 1. 4. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: hepatitida, léčba, nemoci, nové léky

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+