Počet dárců orgánů u nás roste, ale je jich stále málo | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Počet dárců orgánů u nás roste, ale je jich stále málo

6. 1. 2015

Koordinační středisko transplantací (KST) zaznamenalo ještě před koncem roku rekordních 250 zesnulých dárců orgánů, což představuje nejvyšší nárůst za posledních 10 let. Pozitivní trend je patrný i v mezinárodním měřítku. Od loňského roku si Česká republika polepšila o jednu příčku a zůstává aktuálně na 14. pozici mezi ostatními zeměmi světa. Podle ředitele KST, prof. MUDr. Miloše Adamce, CSc., není i přesto stav českého dárcovství zcela uspokojivý. Důvodem je především stále vyšší počet pacientů čekajících na nový orgán.

Získávání nových dárců

V České republice roste počet zesnulých (tzv. kadaverózních) dárců již od roku 2012. Podle aktuálních dat pracovníků Koordinačního střediska transplantací lze rok 2014 považovat v tomto ohledu za rekordní. Ještě před koncem roku zaevidovali již 250 zesnulých dárců, což je nejvíce za posledních 10 let. Jedním z důvodů pozitivního nárůstu zesnulých dárců je podle odborníků novelizace transplantačního zákona z roku 2013, díky které je možné pomoci rodinám, jejichž člen orgán daroval, příspěvkem na pohřebné. „Těší nás stále větší zájem veřejnosti o transplantační program, tisíce uzdravených pacientů jsou tím nejlepším výsledkem našeho snažení,“ říká národní koordinátorka orgánových a tkáňových transplantací Lucie Baudyšová, DiS. Rozvíjí se také program na podporu žijících dárců (v současné době například refundací ušlé mzdy). Po výrazném nárůstu v loňském roce se počet stabilizoval a aktuálně je registrováno 63 žijících dárců.

Koordinace transplantací a mezinárodní spolupráce

Hlavními úkoly Koordinačního střediska transplantací je bezpečná a kvalitní koordinace transplantací a mezinárodní spolupráce na poli dárcovství. Pracovníci této státní instituce vedou registry dárců orgánů, čekací listy (tzv. waiting listy) a provádí samotnou alokaci orgánů. V případě, že se kdekoliv v České republice objeví potencionální dárce, jako první jsou informovány koordinátorky KST. Spolupracují s nemocnicemi, pacienty i transplantačním týmem a „z dálky“ zastřešují celý proces transplantace včetně registrace a dokumentace.


publikováno: 6. 1. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: transplantace

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+