Proč je dobré si nechat preventivně vyšetřit hlas? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Proč je dobré si nechat preventivně vyšetřit hlas?

13. 4. 2012

U příležitosti Světového dne hlasu pořádá v pondělí 16. dubna 2012 Hlasové a sluchové centrum Praha den otevřených dveří. Každý, kdo má nějaké potíže s hlasem, může přijít a nechat se mezi 9. a 16. hodinou vyšetřit. Centrum sídlí na pražské adrese Španělská 4. Hradí se pouze zákonem stanovený třicetikorunový poplatek. Obdobné služby nabízejí i další zdravotnická zařízení. Tato osvětová iniciativa si klade za cíl připomenout důležitost lidského hlasu jako základního prostředku mezilidské komunikace a chce upozornit, že jeho poruchy významně snižují kvalitu života. Zdravý hlas je pro miliony lidí základních pracovním nástrojem, bez něj nelze vyjádřit myšlenky, city a touhy.

Stále větší zájem

Světový den hlasu je osvětová iniciativa, která vznikla v roce 1999 v Brazílii a během několika let se rozšířila po celém světě. V České republice si ji připomínáme od roku 2009. V ČR jsou iniciátory primářka Hlasového a sluchového centra Praha MUDr. Jitka Vydrová a český vědec a vynálezce vyšetřovací techniky pro poruchy kmitání hlasivek RNDr. Jan Švec.

Hlavní rizika

„Lidé rizika podceňují. Potíže s hlasem mohou být ale projevem natolik závažného onemocnění, jako je rakovina hrtanu. Často se hlas zhoršuje kvůli refluxní chorobě žaludku, při níž nefunguje správně svěrač mezi jícnem a žaludkem a jeho kyselý obsah se dostává do oblasti dýchacích cest. Někoho potom pálí žáha, jiní lidé o této své nemoci nevědí, ale kašlou či chraptí,“ informuje MUDr. Jitka Vydrová, která je také hlasovou poradkyní profesionálních zpěváků a přednáší o správném užívání hlasu na uměleckých školách.

Na vzestupu jsou dříve vzácné nemoci

„Můžeme zmínit infekci lidskými papillomaviry, které způsobují v krční oblasti papilomatózu hrtanu. Infekce papillomavirem vyvolá růst květákovitých výrůstků v hrdle a na hlasivkách. Lidé je pociťují jako cizí těleso v krku a zhoršující se chrapot. Výrůstky můžeme chirurgicky odstraňovat, ale často se znovu vracejí,“ vysvětluje lékařka. Do krku se tyto pohlavně přenosné viry, způsobující i rakovinu děložního čípku a genitální bradavice, dostanou při orálním sexu.

Hlas vyžaduje dobré zacházení

Míváte někdy pocit, že máte lidově řečeno knedlík v krku? Pálí vás žáha? Objevil se chrapot trvající déle než 3 týdny? Při jen trochu vážnějších potížích takového rázu je na místě zbystřit! Za projevy, jež se většina z nás obvykle snaží přechodit, se může skrývat vážná příčina, která hlas později nenávratně poškodí.

Jak se vyhnout potížím?

Podle primářky MUDr. Jitky Vydrové existuje několik obecně platných rad, jak lze hlas chránit. Nesmí se přepínat. Škodí kouření, alkohol i káva.

„Pro hlas je rizikové například navštěvování velmi hlučných zábav, kde duní hlasitá hudba a hosté, aby se navzájem slyšeli, musejí hlasitě křičet. Namoženým či poraněným hlasivkám je třeba naordinovat klid, aby se mohly zotavit,“ říká lékařka. Zmíněné papilomatóze hrtanu můžeme předejít očkováním kvadrivalentní vakcínou proti papilomavirům, která chrání nejen proti rakovině děložního čípku, ale i proti genitálním bradavicím či papilomatóze hrtanu. „Dobrou zprávou přitom je, že většina potíží s hlasivkami a hlasem je léčitelná. Je ale potřeba problém neodkládat a navštívit ambulanci ORL, případně specializované pracoviště,“ dodává MUDr. Vydrová.

Některá onemocnění s negativním vlivem na hlas

  • rakovina hrtanu
  • chronický zánět hrtanu – laryngitida
  • papilomatóza způsobená HPV

publikováno: 13. 4. 2012, v rubrice Medicína
Štítky: akce, bolest, krk, nemoci, očkování, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+