Proč u nás dramaticky roste počet dětských úrazů? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Proč u nás dramaticky roste počet dětských úrazů?

11. 2. 2014

Úrazy jsou stále nejčastější příčinou úmrtí dětí a dospívajících. V Česku ročně zahyne 221 dětí, to je téměř třetina z celkového počtu zemřelých. Nejzávažnější úrazy často s doživotními následky utrpí děti hlavně při dopravních nehodách. V Česku je dětská dopravní úrazovost dvojnásobně vyšší než v jiných, stejně motoristicky vyspělých zemích. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky je u nás každoročně hospitalizováno více než 35 000 juniorů pro úraz a více než 550 000 dalších je pak ambulantně ošetřeno. Nejrizikovější skupinou jsou děti ve věku 13–14 let, častěji úrazy mají chlapci. Na tato neutěšená čísla se rozhodla reagovat pojišťovna MetLife, která představuje nový produkt – pojištění pro děti Kamarád.

O prázdninách jsou děti často bez dozoru

Mezi nejrizikovější období patří z hlediska úrazovosti dětí jednoznačně prázdniny. Ratolesti opouštějí častěji svůj domov a volný čas tráví venku na ulici, nebo v přírodě, často bez dohledu dospělých. Kamarád nabízí rodičům jasnou výhodu, při úrazech vzniklých o prázdninách nabízí následně až dvojnásobné plnění. Dalším prostředím, kde si děti často způsobují úrazy je škola. Více než polovina školních úrazů vzniká při tělocviku.

Statistiky BESIPU

Nejčastějšími dětskými zraněními jsou pády, otravy, opaření a popálení, elektrický proud, tonutí, napadení zvířetem nebo jinou osobou, zasažení nebo zachycení předmětem či přístrojem a zvláštní kategorii zaujímají dopravní úrazy. „Od vzniku samostatné České republiky do konce roku 2013 bylo na silnicích v Česku zabito 719 dětí! Nejtragičtější, z pohledu úmrtí dětí, byl rok 1994, kdy bylo usmrceno 75 juniorů, naopak nejméně, konkrétně 8 dětí, zemřelo loni,“ řekl Roman Budský z Ministerstva dopravy, oddělení BESIP. Statistiky také odhalily, že stoupá počet úrazů způsobených mladými řidiči.

Nedůsledné používání ochranných pomůcek

Příčinou není jen absence zkušeností, ale také sociální a emocionální nezralost, časté přeceňování vlastních schopností a rychlá, agresivní jízda. Velký podíl na vznik dopravních úrazů má nedostatečné vzdělání v této oblasti a nedůsledné používání ochranných pomůcek, jakými jsou například přilby pro cyklisty, reflexní prvky nebo bezpečnostní pásy v dopravních prostředcích. „Jsme rádi, že jsme navázali spolupráci s BESIPem, který má v dopravní edukaci dlouholeté zkušenosti,“ říká Daniel Martínek, generální ředitel MetLife pojišťovny. „Společně s BESIPEem vydáme v nejbližší době zbrusu nový pracovní sešit dopravní výchovy pro děti ve věku 5–8 let a také vyrobíme sady reflexních dopravních pomůcek, které děti účinně chrání v silničním provozu. Na jaře nás pak čeká série dopravně-osvětových akcí po celé České republice,“ dodává Daniel Martínek.

Prevence se vyplácí

Ze studií Státního zdravotního ústavu vyplynulo, že nejtypičtějším druhem zranění pro školní děti jsou fraktury a zhmožděniny (64,5 %) a poranění povrchu těla (27,8 %). Každý šestý školák musel kvůli úrazu nějaký čas pobýt v nemocnici. Na vyšším počtu sportovních úrazů se podílí nižší tělesná zdatnost a narůstající hmotnost dnešní dětské populace.

Úrazům lze částečně předejít prevencí. Dítě se musí naučit vážit si svého zdraví a musí si uvědomit možné následky svého jednání. Dospělí by ho měli naučit rozpoznávat riziková místa, předměty a situace a vysvětlit mu, co se může stát, když bude neopatrné. Dospělí také musí svým potomkům vytvořit bezpečné prostředí, a to nejen doma, ale na dalších místech, kde se často pohybují, např. na hřištích. Zkušenosti ze světa ukazují, jak je možné díky preventivním aktivitám možné výrazně snížit počet a závažnost úrazů.

  • Pojištění Kamarád poskytuje pojistnou ochranu pro dítě a volitelně pro dva dospělé. V případě zájmu lze pojištění rozšířit i o investiční složku.

www.metlife.cz


publikováno: 11. 2. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: dítě, pojištění, školák, úraz

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+