Sexuální strašáci | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Sexuální strašáci

12. 10. 2010

Sex našemu tělu prospívá. Má blahodárné účinky na náš spánek, tlumí bolest, zlepšuje imunitní systém a je skvělou prevencí proti stresu. Existují však i odvrácené a méně populární stránky sexu a těmi jsou nebezpečí vyplývající z nechráněného styku. Co hrozí v případě nedostatečné zodpovědnosti?

Nechráněný styk je nebezpečná lehkovážnost

Gynekologické ambulance často navštěvují pacientky s rozmanitými problémy, které jsou důsledkem nechráněného styku. Výjimkou není ani nechtěné těhotenství. Zejména mladé dívky, které nejsou dostatečně sexuálně vyzrálé, by měly být v tomto ohledu obezřetnější. Následky některých pohlavních chorob bývají v případě neléčení velmi vážné a mohou mít dopad na celý život. Nejzávažnějším onemocnění, které se přenáší pohlavním stykem, je AIDS, který způsobuje virus HIV. Podle statistik světové zdravotnické organizace patří AIDS k nejzávažnějším onemocněním se smrtelnými následky. Sexuálním stykem se však přenáší i mnohé další nemoci. Mezi mimořádně závažné patří například kapavka, syfilis, herpes, chlamydie a mnohé jiné. Onemocnění se nevyhýbá žádné generaci, výjimku netvoří ani mladí lidé.

Podceňování ochrany se nevyplácí

Podle nedávného průzkumu, který uskutečnila společnost Pepino ve spolupráci se společností GTS Alive, až 22,8 % lidí ve věku 25 – 30 let se během pohlavního styku nijak nechrání. Podle urologa MUDR. Oskara Džurného je nejlepším způsobem ochrany před sexuálně přenosnými chorobami stálost jednoho partnera, nebo alespoň používání kondomu. V tomto ohledu jsou nejzodpovědnější mladí Češi ve věku od 18 do 20 let. Kondomem se chrání až 59,1% z nich. Kinsey, institut pro výzkum sexu, pohlaví a reprodukce, považuje používání kondomu za kritickou strategii veřejného zdraví, účinnou při snižování pravděpodobnosti přenosu a získání pohlavně přenosných infekcí, včetně HIV, u dospělých mužů a žen. Konzistentní a správné používání mužských kondomů může být vysoce efektivní metoda zabraňující přenosu virusu HIV a mnohých pohlavně přenosných chorob. Přibližně polovina nově nakažených HIV ve Spojených státech patří mezi lidi do věku 25 let. Většina z nich se nakazila při sexu. Přibližně jedna ze tří diagnóz HIV/AIDS je připisovaná heterosexuálnímu přenosu. Bisexuální muži, kteří se nechrání při styku, mohou být vážným zdrojem ohrožení i pro své partnerky a potomstvo.

Nástrahy přírody

"Stále máme velké množství pacientek, které si stěžují na několik symptomů, vedoucí k zánětu močových cest. Příčin může být několik. Samozřejmě nevhodné oblečení, sexuální styk v prostředí, kde je lidský organizmus vystaven nepřiměřenému chladu, nebezpečné je i milování ve vlažné vodě během chladnějších dnů, "vysvětluje nástrahy přírody urolog. Hormony lásky, jako je například oxytocin, serotonin nebo dopamin mohou způsobit, že se vám počasí jeví teplejší než ve skutečnosti je. Proto pokud si chcete užívat babí léto plnými doušky, nezapomeňte se k tomu teple obléknout a používat kondom.


publikováno: 12. 10. 2010, v rubrice Medicína
Štítky: lékárna, muž, sex

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+