Tichý zloděj kostí | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Tichý zloděj kostí

9. 11. 2018

Osteoporóza je dobře známá metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně. Jak vyplývá z aktuálního průzkumu, povědomí o osteoporóze má 9 z 10 žen starších 45 let1. Ty jsou nemocí také nejvíce ohroženy. Přestože se osteoporózou cítí být ohroženy téměř 2/3 žen z cílové skupiny a každá druhá má zvýšené obavy ze zlomeniny v důsledku osteoporózy, vyšetření absolvovala během posledních pěti let jen čtvrtina z nich (26 %).

Vyšetření kostí

Je potřeba zdůraznit, že procento žen, které již na vyšetření byly nebo užívají přípravky na podporu kostí, roste. Častěji se jedná o ženy starší 65 let, spíše s vyšším vzděláním či ženy, které znají někoho, kdo vlivem tohoto onemocnění prodělal zlomeninu. „Přesto je ale stále většina těch, které na vyšetření nebyly, ani se neléčí,“ komentuje Ing. Michaela Paveleková, z farmaceutické společnosti Pfizer, která si nechala zpracovat exkluzivní průzkum týkající se osteoporózy. Celkem 40 % žen nad 45 let užívá nějaké přípravky na podporu kostí, ale jen 19 % je užívá pravidelně1.

Potřebný vápník

Pro doplnění nedostatku vápníku ve stravě lze využít i volně prodejné léčivé přípravky. Vhodný je například léčivý přípravek Caltrate Plus, který zajišťuje dostatečný přísun vápníku, vitamínu D a pěti důležitých kostních minerálů (hořčík, zinek, měď, mangan a bor), které hrají významnou roli v metabolismu kostí. Přípravek navíc neobsahuje laktózu, je tedy vhodnou alternativou pro všechny, kteří trpí intolerancí na mléčný cukr.

„S přibývajícím věkem 4 z 10 žen v důsledku obav ze zlomeniny omezují své fyzické aktivity, vzdávají se tedy jednoho z důležitých preventivních opatření vzniku a rozvoji nemoci, a navíc se jim tak snižuje kvalita života,“ doplňuje Michaela Paveleková ze společnosti Pfizer.

Z důvodu těchto obav tak uvádí pravidelný pohyb (alespoň 1× týdně) jako jedno z dodržovaných preventivních opatření méně než polovina žen starších 45 let. Častější prevencí je pak každodenní konzumace stravy bohaté na vápník (61 %), stravy bohaté na zeleninu a ovoce (55 %), stravy bohaté na bílkoviny (52 %). Menšina pak obohacuje svůj jídelníček o vitamin D a další minerální látky (47 %). Ještě méně se daří udržovat vhodnou tělesnou hmotnost (38 %)1.

Při onemocnění osteoporózou dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů, a tedy k řídnutí kostí. V České republice trpí tímto onemocněním 16,4 % obyvatel nad 55 let, přičemž častěji postihuje ženy. Nemoc se velmi často poměrně dlouho vůbec neprojevuje, a proto se jí také někdy říká „tichá nemoc“. Diagnóza je tak často stanovena až při náhodném RTG vyšetření, nebo po náhlé zlomenině. Správná diagnostika je přitom poměrně jednoduchá. „Denzitometrické vyšetření je bezbolestné a trvá zhruba 10 minut. Je velmi přesné, v současné době dokážeme díky měření odhalit i zcela nepatrný úbytek kostní hmoty,“ říká MUDr. Barbora Hanychová z Diagnostického centra Olšanská na Praze.

V pozdějších fázích se nemoc projevuje bolestmi zad, zmenšením tělesné výšky až o 20 cm, sníženou pohyblivostí hrudního koše a páteře, ale také kyfózou, tedy vytvořením „hrbu“. „Při této nemoci dochází k výrazně vyšší lámavosti kostí, časté jsou zlomeniny předloktí, krčku femuru či zlomeniny obratlů. Tyto zlomeniny se, zvlášť ve vysokém věku, velmi špatně a dlouho hojí,“ vysvětluje asi nejzávažnější rizika neléčené osteoporózy MUDr. Jiří Jenšovský, CSc. z Osteocentra Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Ročně dojde v ČR k 31 000 osteoporotickým zlomeninám a osteoporóza je příčinou 90 % všech zlomenin krčku kosti stehenní. Vysoký výskyt osteoporotických zlomenin dokládají také závěry průzkumu, kdy více než pětina (21 %) žen starších 45 let uvádí, že osobně znají někoho, kdo tento typ zlomeniny utrpěl.

Příčiny vzniku osteoporózy mohou být různé

Riziko roste s věkem, nastupující menopauzou, nedostatkem vápníku, vitamínu D a dalších minerálů ve výživě, nedostatkem pohybu, sedavým způsobem života, ale také kouřením či užíváním některých léků. „Prevencí osteoporózy je jednoznačně dostatek pohybu a dostatečný příjem vápníku a vitamínu D, díky pestré stravě, případně doplňovaný příslušnými léky, které obsahují optimální poměr všech látek tak, jak je kosti potřebují,“ dodává pohledem výživového specialisty Dis. Magdalena Poddaná. Prevence a včasné vyšetření je tak klíčové zejména pak s přibývajícím věkem či při zvýšených rizicích vzniku nemoci. Včasná diagnóza je totiž nesmírně důležitá pro následnou léčbu.

Význam prevence tohoto závažného a rozšířeného onemocnění akcentuje každý rok Světový den osteoporózy, který připadá na 20. října 2018

Informace o průzkumu:

Exkluzivní průzkum týkající se osteoporózy zpracovala agentura FOCUS Marketing & Social Research. Ta v průběhu srpna výzkum realizovala na reprezentativním vzorku více než 500 českých žen ve věku nad 45 let.

Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Caltrate Plus je lék vnitřnímu užití.


publikováno: 9. 11. 2018, v rubrice Medicína
Štítky: kosti, osteoporóza, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+