Usmějte se, budete zdravější! | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Usmějte se, budete zdravější!

4. 10. 2019

Že úsměv a smích podporují zdraví, zkvalitňují a prodlužují život a pomáhají předcházet zdravotním komplikacím a onemocněním jako je infarkt a mozková mrtvice je starý známý a xkrát ověřený fakt. Přesto však se zejména Češi v dnešní době moc neusmívají, a dokonce se často za svůj úsměv stydí. Proč? Důvodem není to, že bychom byli jen pesimisté a neměli radost ze života nebo dobrou náladu, ale stojí za tím i stav našeho chrupu a stomatologické obtíže.

České prvenství v „neúsměvu“

Češi stále drží smutné prvenství ve špatné péči o svůj chrup a podceňování preventivních prohlídek. Dalším důvodem je nízké sebevědomí a porovnávání se s ostatními. Zejména ženy v případě, že nemají hollywoodský úsměv si připadají nedokonalé a své zuby spíše skrývají. A co teprve pokud je nemají dokonale rovné, přesně podle aktuálních trendů?

Zuby jako příčina mračení

V takovém případě se pak skutečně téměř neusmívají, hlídají se nebo si při výraznějším úsměvu dávají před ústa ruku a snaží se zakrýt svůj chrup. Výzkumy dokonce prokazují, že 78 % Čechů není spokojena se svými zuby, ať už z hlediska jejich odstínu, nesouměrnosti nebo zubních onemocnění, z toho tvoří 65 % žen a 35 % mužů. Výzkumy dále potvrzují, že daleko větší procento populace považuje za problematičtější nerovné nebo přímo křivé zuby, ale naopak je méně trápí zubní kazy i záněty dásní. Zde je to dokonce 58 % oproti 32 %. Ortodontickou péči totiž ve skutečnosti nepotřebuje jen 10 – 15 % populace. Osob s křivými zuby je v naší populaci 85 % a u 60 – 70 % z nich přímo ovlivňují jejich zdraví, jako je horší možnost čištění zubů, vyšší riziko vzniku zubních kazů i například paradontózy. Převážná většina pacientů tak potřebuje orotodontickou péči primárně z hlediska estetiky, ta ale ve vysoké míře následně ovlivňuje i zdraví celého chrupu. 

Rovnátka pro dospělé

Lidé jsou často i v mladší věku přesvědčeni, že tento stav je neměnný a musí se s nedokonalým chrupem smířit. „U naší populaci se stále někteří dospělí domnívají, že v dospělosti se nerovné zuby nedají řešit, že rovnátka jsou určena jen pro dětský chrup, který dovedou napravit, ale ve věku od 18 let a dále je už na veškerou pomoc pozdě. Na druhou stranu, ale si ale také většina dospělých vybaví někoho ze svých vrstevníků, který rovnátka v dospělém věku nosí. A i přesto, že rovnátka zažívají v posledních letech boom se s nimi ne všichni dospělí chtějí smířit a raději dělají, že u nich problém neexistuje,“ říká Ing. Lukáš Kocman, majitel zubní kliniky LK-Stomtologie.

Když k tomu přičteme skutečnost, že většina dospělých si vybaví nevzhledná tvrdá rovnátka, jejichž nošení bolí, na zuby nepřirozeně tlačí a mnohdy ovlivní výslovnost a artikulaci, raději akceptují zuby, které nebudou vypadat jak z filmového plátna, stejně tak i další doživotní omezování, než aby stav svého chrupu začali řešit. Přitom se stále jedná o nejkomplexnější způsob léčby, který dovede řešit většinu problémů. Nehledě na to, že nyní lze tyto problémy řešit i alternativními způsoby, jako jsou neviditelná rovnátka, jejichž užívání stále roste. Představují tak příjemnou alternativu, díky které lze chrup dovést k dokonalosti komfortnější cestou.

Neviditelnými rovnátky k úsměvu nejen při Světovém dni úsměvu

Medicína se posunula dopředu ve všech oborech, stomatologii nevyjímaje. Až smutným paradoxem však je, že víme o všech pokrocích při objevování léku na rakovinu, známe její stádia, víme jak léčit cukrovku, ale o něčem tak blízkém jako jsou naše zuby toho víme minimum.

„Nerovné zuby už dnes pro stomatologii nejsou problémem a dají se řešit i u osob, které mají trauma z viditelných rovnátek a jejich nošení v dospělém věku by jim snížilo sebevědomí nebo jejich společenské postavení. Jsou známy případy, kdy věkový průměr pacientů s neviditelnými rovnátky je i 62 let a nejstaršímu pacientovi je dokonce 80 let. Díky konceptu takzvaných neviditelných rovnátek totiž můžeme úspěšně řešit estetické problémy. Jedná se o průhledný materiál, přesně připravený přesně na konkrétní chrup, který lze na zuby jednoduše nasadit a postupně je tak fixovat do správné pozice. Materiál je navíc měkký, nezpůsobuje bolest ani nepříjemné tlaky, a navíc jej lze dle potřeby ze zubů sundat a opětovně nandat. V průběhu nošení rovnátek navíc má daný pacient k dispozici hned několik alignerů (neviditelných rovnátek), které postupně mění s tím, jak jeho chrup získává správný tvar. Hlavní bonusem ale stále je estetičnost. Rovnátka jsou totiž opravdu téměř neviditelná, z metru je na nás druhý pouhým okem nezachytí, a v případě, že máme důležitou schůzku, ať už osobní nebo pracovní a nechceme, aby si jich kdokoli všiml, je možné je pro tuto dobu na zubech nemít,“ vysvětluje Lukáš Kocman.

Lze tak říct, že neviditelná rovnátka nejenže dodávají ztracené sebevědomí a dobrou náladu, ale prakticky prodlužují i život. Jak? Úsměvem a smíchem, který si do té doby pacienti s nedokonalým chrupem odpírali.

Proč se usmívat a smát?

  • Dosažení vyššího věku
  • Vyšší fyzická a psychická kondice
  • Prevence srdečních, cévních, mozkových a nervových onemocnění
  • Zvýšení psychické odolnosti
  • Prevence stárnutí pleti a vzniku vrásek
  • Zapojení menšího počtu obličejových svalů než při mračení

Víte, že?

Světový den úsměvu má své kořeny v roce 1963, kdy malíř a autor reklam Harvey Ball dostal za úkol vytvořit nástroj k povzbuzení morálky zaměstnanců. Během pár minut nakreslil usmívající se tvář, která dala základ nejen Světovému dnu úsměvu, ale i smajlíkům, bez kterých si většina z nás virtuální komunikaci dnes nedovede představit.


publikováno: 4. 10. 2019, v rubrice Medicína
Štítky: zuby

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+