Ústav pro péči o matku a dítě v Praze 4 - Podolí oslaví sto let | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Ústav pro péči o matku a dítě v Praze 4 - Podolí oslaví sto let

24. 2. 2014

Poprvé otevřelo sanatorium, jehož původní areál dnes využívá přední české zdravotnické zařízení Ústav pro péči o matku a dítě v Praze 4 – Podolí (ÚPMD), před 100 lety. Instituce si toto významné jubileum připomene různými akcemi jak pro odbornou, tak i širokou veřejnost. Prof. Jedlička chtěl tehdy vybudovat zdravotnickou instituci, která by se stala zárukou péče na nejvyšší úrovni, v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky a s využitím nejmodernějších přístrojů a zařízení. A ve své době zařízení opravdu patřilo mezi vrcholné léčebné ústavy v Evropě. Dnešní ústav na tuto tradici navazuje.

Několik klinik

Pražské sanatorium vzniklo v Podolí před sto lety z popudu jedné z nejvýznamnějších postav českého lékařství, chirurga a rentgenologa prof. MUDr. Rudolfa Jedličky, a podle návrhu architekta prof. Rudolfa Kříženeckého.

Původní instituce sestávala kromě chirurgické a gynekologické kliniky také z oddělení pro rentgenovou diagnostiku a fyzikální terapii, ortopedického a později také porodnického oddělení.

Komplexní gynekologická péče

ÚPMD ve své dnešní podobě v této tradici pokračuje od roku 1951. Jde o zdravotnické zařízení poskytující komplexní gynekologickou péči pro ženy, maminky a jejich novorozené děti. Soustředí se však také na rozvíjení a další vývoj specializovaných léčebných metod v souladu s celosvětovými trendy. Zároveň se i nadále zaměřuje na léčbu různých závažných onemocnění. Tým vysoce kvalifikovaných lékařů jen za poslední rok provedl více než 5000 speciali­zovaných operací.

Operace plodu přímo v těle matky

Od roku 2012 zde funguje první vysoce specializované Centrum fetální medicíny v Česku i ve střední Evropě, které umožňuje léčbu plodů s poruchami vývoje a vrozenými vývojovými vadami pomocí operací přímo v těle matky.

www.upmd.cz

ÚPMD je podporován Nadačním fondem pro zdraví dětí založeným společností Central Group, který podporuje vzdělávání a odborné dovednosti lékařů v oborech gynekologie, porodnictví a péče o novorozence.

www.zdravideti.cz


publikováno: 24. 2. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: miminko, nadace, nemocnice, těhotenství

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+