V léčbě dětské obezity chybí vůle rodičů | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

V léčbě dětské obezity chybí vůle rodičů

17. 8. 2011

Nadváha a obezita jsou nejen civilizačními chorobami dospělých, ale patří i mezi největší dětské zdravotní strašáky současnosti. „Počet dětí s obezitou se za posledních 20 let zdvojnásobil, každé páté dítě překročilo práh obezity,“ říká MUDr. Zlatko Marinov, pediatr a dětský obezitolog ve FN Motol v Praze. To, že je nejlepší účinnou léčebnou metodou prevence, ví dnes již každý, ovšem vůle dětí a především jejich rodičů je v tomto případě stále velice slabá. Přitom možností existuje mnoho.

Nevyrostou z toho

„Málokdy si rodiče uvědomují závažnost dětské obezity a její možné následky. Traduje se věta ‚oni z toho vyrostou‘. Ale dětská obezita kromě metabolických změn a psychických následků zásadně zkracuje dětství. To znamená dřívější nástup puberty a hormonálního vývoje, zároveň však zpomalení růstu. Na první pohled může dítě z obezity tzv. vyrůst, ale následky si s sebou ponese celý život,“ uvádí MUDr. Zlatko Marinov.

Nový rytmus celé rodiny

K dětské obezitě kromě genetických dispozic přispívá životní styl celé rodiny. „Pokud máme dítěti pomoci vyléčit se z obezity, je potřeba, aby se zapojila celá rodina. Dietou a cvičením se mnoho spraví, ale pokud se nepřizpůsobí potřebám zdravotního stavu dítěte celý životní rytmus a návyky rodiny, často se děti vrátí na původní váhu,“ upozorňuje MUDr. Hana Cabrnochová, pediatrička a předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP, a dodává: „A právě tato nevůle, možná nedostatečná informovanost, ze strany rodiny je častým problémem, se kterým se potýkáme. Lékaři se mohou snažit sebevíce, ale pokud budou rodiče dítěti nutit dietní stravu a sami se budou stravovat nedietně, bude mnohem těžší dítě vyléčit.“

Sledujte, jak roste

Stejně tak se rodiče můžou podílet na odhalení prvotních příznaků dětské nadváhy. Slouží jim k tomu například tzv. percentilové růstové grafy, které na základě sledování výšky a hmotnosti dítěte pomohou odhalit jakoukoliv odchylku v rychlosti růstu (od standardního vývoje). Ta může být prvním a někdy jediným signálem nejen nastupující obezity, ale také dalších závažných onemocnění. „Ročně v České republice onemocní v průměru 350 dětí nádorovým onemocněním, tedy téměř jedno denně. Do jednoho roku dítěte se tato onemocnění většinou neprojeví jinak než právě odchylkami v růstu, a čím dříve je nemoc odhalena, tím větší má onkologický pacient šanci na vyléčení. Právě pravidelné sledování percentilových růstových grafů je v takovýchto případech nedocenitelným pomocníkem,“ říká MUDr. Pavel Boček, onkolog a pediatr ve FN Motol v Praze.

  • Růstové grafy jsou nyní k dispozici i v Elektronických zdravotních knížkách (EZK). Zde mohou rodiče sami sledovat růst dítěte a naměřené hodnoty případně konzultovat s dětským lékařem. Díky nim získají nejen lékaři, ale také právě rodiče přehled o vývoji svého dítěte a aktivně se tak mohou zapojit do péče o jeho zdraví a zajistit mu šťastné a dlouhé dětství.

publikováno: 17. 8. 2011, v rubrice Medicína
Štítky: dieta, dítě, hubnutí, miminko, nadváha, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+