V prodejnách GrandOptical vám zdarma změří zrak i bez nákupu | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

V prodejnách GrandOptical vám zdarma změří zrak i bez nákupu

14. 2. 2012

Špatně vidíte, ale nemáte času nazbyt a odkládáte návštěvu očního lékaře s plnou čekárnou? Zajděte do kterékoli prodejny GrandOptical, kde vám poskytnou tu nejlepší péči kvalifikovaní optometristé. Na počkání vám zcela zdarma změří pomocí moderního technicky zrak, a to i v případě, že si zde nehodláte kupovat brýle .

Nepodceňujte prevenci

Zrak je drahocenný smysl, o který je potřeba dobře pečovat. Díky němu totiž člověk přijímá zhruba 80 % všech informací a podnětů z okolí. Odborníci proto doporučují absolvovat měření zraku pravidelně alespoň jednou za dva roky, bez ohledu na to, zda brýle nosíte, nebo ne. Pokud zamíříte do GrandOptical, můžete si být jisti profesionálním a individuálním přístupem a také tím, že měření budete mít zdarma.

Jak probíhá vyšetření?

Zabere přibližně půl hodiny. Optometristu budou zajímat vaše předchozí potíže se zrakem, zdravotní stav, povolání a koníčky, aby si ujasnil, jak budete brýle používat. Pak si změří vaše brýle, které nosíte, a ověří si, jak s nimi vidíte. Změří zrak na automatickém refraktometru a zkontroluje mikroskopem stav předního segmentu očí. Pak následuje samotné zjišťování dioptrií – sklíčkování, které zatím žádný přístroj nahradit neumí. To, jak vidíte, je totiž zcela subjektivní. Odborník vám nakonec sdělí výsledky vyšetření a doporučí vhodné brýle či čočky. Ty vám pomohou v prodejně GrandOptical vybrat přesně podle vašich představ.

Kdo je optometrista?

Optometrista je zdravotnický pracovník, který má obvykle vysokoškolské vzdělání v oboru Optika a optometrie na lékařské či přírodovědecké fakultě. Specializuje na vyšetření zraku a aplikaci kontaktních čoček a umí doporučit vhodné korekční pomůcky pro váš zrak. Je vlastně jakýmsi mezistupněm mezi očním optikem, který doporučuje a zhotovuje optické pomůcky podle předpisu, a očním lékařem (oftamologem), který nejen že měří zrak a předepisuje brýle, ale především léčí oční choroby.

Odhalí refrakční vady

Optometrista vás upozorní na refrakční vady jako je krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a vetchozrakost.

  • Krátkozrakost (myopie) – postihuje asi 30 % obyvatelstva. Projevuje se tak, že člověk vidí vzdálené předměty neostře a rozmazaně. Typickými příznaky jsou mhouření očí při dívání do dálky, bolest hlavy a únava očí. U dětí se projevuje často při psaní, kdy dítě píše s nosem těsně u sešitu.
  • Dalekozrakost (hypermetropie) – postihuje asi 20 ****%. Člověk trpící hypermetropií vidí špatně jak na blízko, tak i na dálku. Podaří-li se mu přece jenom zaostřit do dálky, tak pouze za cenu značné námahy očí a následné únavy, kterou provází časté bolesti hlavy. Tato vada přináší také problémy při řízení auta večer, za šera a při snížené viditelnosti.
  • Astigmatismus postihuje asi 65 % obyvatelstva. Jde o refrakční vadu, která spočívá ve špatném zakřivení rohovky. Pacientům přináší problémy s častým zaměňováním podobných znaků a číslic (H M N A nebo O D C, 9 8 6 a 0). Písmena při čtení bývají rozdvojená nebo mívají stíny. Člověk také trpí bolestmi hlavy a únavou očí.
  • Vetchozrakost (presbyopie) – je refrakční vada, kdy oko ztrácí schopnost zaostřit na bližší předměty. Objevuje se přibližně kolem 45. roku života. Vetchozrakost se projevuje únavou očí, bolestmi hlavy při práci na blízko a „krátkýma rukama“ při čtení.

www.grandopti­cal.cz.


publikováno: 14. 2. 2012, v rubrice Medicína
Štítky: akce, oči, poradna, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+