Vasektomie u mužů. Je to napořád? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Vasektomie u mužů. Je to napořád?

7. 3. 2017

Muži dávají ženám v mnoha situacích přednost, a to i v antikoncepci. Vždyť hormonální tabletku pro nás ještě nevynalezli, brání se pánové. Jedno čistě mužské řešení se však nabízí, pro někoho je už ale samotné slovo vasektomie krajně nepříjemné. Pro jiné zase může být vítanou alternativou k prezervativům nebo ženské antikoncepci.

Chirurgické přetnutí chámovodů

Vasektomie označuje chirurgické přetnutí chámovodů, tedy trubici spojující nadvarle s močovou trubicí, jímž se zabrání ejakulaci, a tedy docílí mužovy sterilizace. Na sexuální život zákrok nemá vliv, muž je nadále schopen pohlavního styku a nijak neutrpí ani jeho „citlivost“. Navzdory předsudkům totiž vasektomie nesnižuje mužský sexuální výkon ani hladinu testosteronu. Medicína naštěstí od prvních pokusů o mužskou antikoncepci pokročila znatelně kupředu. Není tak již nutné opakovat postupy přírodních afrických národů, které nařezávaly močovou trubici za šourkem a otvor ucpávaly listím.

Pomocí lokální anestezie

„V dnešní době se vasektomie provádí s pomocí lokální anestezie, pacient tedy během zákroku necítí žádnou bolest. Operatér malým řezem na šourku odhalí chámovody, které ve dvou místech podváže a přestřihne. Oba jejich konce uzavře, obvykle stehem a koagulací, a vrátí do šourku. Celá operace trvá zhruba půl hodiny, provádí se ambulantně a ve většině případů nevyžaduje následnou hospitalizaci,“ vysvětluje MUDr. Josef Stolz, MBA, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha. Stejnou dobu trvá i komplexní urologické vyšetření před samotným zákrokem. Existuje rovněž varianta provedení zákroku bez skalpelu. Ta je oproti klasické vasektomii šetrnější, navíc odpadá nutnost šít kůži šourku a s odstupem času vyndávat stehy.

Kam spermie mizí?

Muž po vasektomii je plodný ještě určitou dobu po zákroku. Průměrně je zapotřebí několik desítek ejakulací, aby byl ejakulát zcela bez spermií. V rozmezí 5 až 7 týdnů od zákroku je logicky nutné ověřit jeho výsledek, odborníci proto doporučují provést tzv. spermiogram k potvrzení absence živých spermií. Do té doby je tedy při pohlavním styku nutná jiná forma antikoncepce. Tvorba spermií ve varlatech však nadále pokračuje, je ale v rovnováze s jejich biodegradací, tedy biologickým odbouráváním.

Velikost varlat se nemění

Vasektomie je pokládána za nejspolehlivější formu mužské antikoncepce, jen ve Spojených státech amerických ji ročně podstoupí zhruba půl milionu mužů. Každoročně se zvyšuje i počet českých zájemců. Odborníci ji ale vesměs nedoporučují mužům, kteří by v budoucnu ještě chtěli mít děti. Jedná se sice o vratný zákrok, avšak tzv. reanastomóza je daleko komplikovanější a její úspěšnost se pohybuje okolo 50 až 70 procent. Přerušené chámovody jsou totiž již zdeformované a ztenčené. Z toho důvodu lékaři doporučují nechat si spermie pro jistotu odebrat a zmrazit ve spermabance. Další potencionální možnost je odebrat spermie přímo z varlat a provést umělé oplodnění partnerky tzv. IVF metodou, tedy in vitro fertilizací.

Po operaci

Operaci nehradí zdravotní pojišťovna a její cena se pohybuje v rozmezí 10 a 15 tisíc korun. Cena i předoperační a pooperační péče se však odvíjí podle nabídky jednotlivých pracovišť, která vasektomie provádějí. „Pacient by měl po zákroku alespoň 24 hodin dodržovat relativně klidový režim. Přechodně se mohou objevit mírné tahavé či tlakové bolesti v šourku. V takovém případě lze užít analgetikum, například Ibalgin 400 mg s velmi dobrým efektem. Pokud má muž „kancelářské“ zaměstnání, není problém jít následující den do práce. Namáhavou práci ale doporučuji na den až dva odložit. V každém případě je vasektomie levnější, bezpečnější a méně komplikovaná než například podvázání ženských vaječníků, což je jedna z metoda trvalé ženské antikoncepce,“ doplňuje primář Stolz.


publikováno: 7. 3. 2017, v rubrice Medicína
Štítky: antikoncepce, muž

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+