Víc než 55 tisíc Čechů trpí střevními záněty | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Víc než 55 tisíc Čechů trpí střevními záněty

22. 5. 2019

V týdnu od 20. do 25. května 2019 pořádá organizace Pacienti IBD v Praze osvětovou kampaň s názvem Bolest není vidět. Chce tak upozornit na kvalitu života pacientů a problémy spojené s IBD – idiopatickými střevními záněty, tedy Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou.

Onemocnění nelze zcela vyléčit

IBD (z ang. Inflammatory Bowel Diseases), tedy Crohnova choroba i ulcerózní kolitida, jsou chronická onemocnění, která postihují zažívací trakt. V současné době není známá přesná příčina vzniku IBD a onemocnění nelze zcela vyléčit. Na celém světě těmito chorobami trpí přes 10 milionů pacientů. Přesto se o nemocech příliš nemluví, pacienti se stydí a se svými problémy se nesvěřují často ani odborníkům.

Léky uleví

„Mnoho lidí své problémy tají a i přes úporné průjmy a křeče nevyhledají lékařskou pomoc. V dnešní době přitom máme několik druhů léčiv, která pacientům mohou ulevit, a to včetně účinné biologické léčby,“ říká doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D. „Bohužel našimi pacienty jsou z velké části mladí lidé okolo 30 let a rok od roku se počet nových pacientů zvyšuje, rozhodně bych tedy v případě dlouhotrvajících problémů, které se týkají zažívání, s návštěvou gastroenterologa či praktického lékaře neotálel,“ dodává.

Fialový toaletní papír

Jedním z typických příznaků chronických střevních zánětů je neodkladná potřeba návštěvy toalety. Symbolem kampaně je proto toaletní papír ve fialové barvě, která je barvou tohoto onemocnění. Na tento speciální toaletní papír společně s informacemi o nemocech mohou narazit návštěvníci ve čtyřech pražských podnicích (Bistro 8, Kavárna Pražírna, Cafedu a Smíchovské Vidličky a nože), které se staly partnery akce. Papír se také objeví v pražských ulicích v průběhu týdne. Zároveň se ve fialové barvě kampaně ve dnech 24. a 25. května rozsvítí i Tančící dům a ve dnech 24. až 26. května pak budova Ministerstva zdravotnictví ČR a upozorní tak veřejnost na probíhající kampaň.

Akce vyvrcholí sobotní plavbou po Vltavě, na které se kromě českých pacientů sejde i stovka zástupců pacientských organizací zaměřených na IBD z celého světa. Záštitu nad akcí převzal ministr zdravotnictví Vojtěch Adam.

Organizace Pacienti IBD pomáhá nemocným a jejich rodinám již od roku 2008. „Lidé trpící IBD při vhodné léčbě často žijí kvalitním životem a to, že nemocí trpí, nemusí okolí vůbec na první pohled poznat. I tak jsou ale situace, které jsou pro pacienty velmi nepříjemné. Najít ve městě veřejné toalety je mnohdy problém. Proto jsme přišli s projekty WC karta a WC kompas, které pomáhají s rychlejším zpřístupněním veřejné i neveřejné toalety,“ říká předsedkyně spolku Pacienti IBD PhDr. Martina Pfeiferová.

Crohnova choroba

Může zasáhnout jakoukoliv část trávicího traktu.Má různorodé příznaky, nejčastěji únava, hubnutí, bolesti břicha, průjmy, zvýšené teploty, střevní neprůchodnost, podvýživa. Nejčastěji je diagnostikována mezi 20 až 30 lety. V Evropě přibyde každoročně až 80 tisíc nový pacientů.4 

Ulcerózní kolitida

Zasahuje pouze tlusté střevo. Typickým příznakem jsou úporné průjmy, a to s krví nebo jen s hlenem. Nejčastěji je diagnostikována mezi 30 až 40 lety.V Evropě každoročně přibyde téměř 180 000 nových pacientů.

WC kompas a WC karta

Online mapa veřejných toalet WC kompas umožňuje všem uživatelům internetu, počítačů a dalších mobilních zařízení nalézt nejbližší dostupné WC na základě jejich geografické polohy. Vkládat nové toalety a hodnotit ty, již jsou v mapě zaneseny, může úplně každý. Zdarma je možné stáhnout také aplikaci pro chytré telefony. (www.wckompas.cz) WC karta obsahuje česko-anglické vysvětlení, že její držitel kvůli svému zdravotnímu stavu potřebuje akutně využít toaletu. Použít ji lze u mnoha partnerů, kteří se zavázali kartu akceptovat. Seznam všech míst, kde lze bezplatně využít toaletu je k dispozici na www.wckarta.cz.


publikováno: 22. 5. 2019, v rubrice Medicína
Štítky: akce, nemoci, střeva, zánět, zažívání

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+