Výživová a zdravotní tvrzení nesmějí být nepravdivá | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Výživová a zdravotní tvrzení nesmějí být nepravdivá

5. 11. 2012

Podle platné evropské legislativy nesmí být výživová a zdravotní tvrzení nepravdivá, dvojsmyslná či klamavá, nesmí nabádat k nadměrné konzumaci určité potraviny nebo například vyvolávat pochybnosti o její bezpečnosti. Nově byla tato legislativa doplněna o seznam zdravotních tvrzení, která jsou povolena pro potraviny, a od 14. 12. 2012 jsou tuto legislativu povinny dodržovat všechny zainteresované subjekty. Evropská legislativa vyžaduje posouzení opodstatnění všech zdravotních tvrzení Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA), který ale požaduje, aby pozitivní účinky potravin byly doloženy podobným způsobem, jako je tomu u léčiv. Česká asociace pro speciální potraviny (ČASP) s tímto přístupem nesouhlasí, vzhledem k tomu, že to je nepřiměřené pro potraviny a doplňky stravy, které jsou za normálních okolností určeny k podpoře dobrého zdravotního stavu.

Uvádět množství, které je účinné

Zdravotní tvrzení budou povolena pouze tehdy, pokud bude prokázáno, že obsažené účinné látky, ke kterým se tvrzení vztahuje, mají příznivý fyziologický účinek a jsou v produktu v množství potřebném pro vyvolání uváděného účinku. Podmínkou pro výrobce, pokud se rozhodne použít schválené zdravotní tvrzení, také je, že musí na etiketě či v reklamě komunikovat sdělení o vyvážené stravě, zdravém životním stylu a množství potraviny, včetně způsobu konzumace, které je za normálních okolností potřebné k dosažení uváděného účinku. Uvedení všech těchto informací zejména v TV nebo rozhlasové reklamě bude pro výrobce velmi problematické.

Schválená, zamítnutá a neposouzená zdravotní tvrzení

Zatím bylo posouzeno 2 700 tvrzení z téměř 4 700 předložených zdravotních tvrzení a pouze 222 se dostalo na první část seznamu schválených tvrzení. Jedná se téměř výhradně o tvrzení o vitaminech a minerálech.

Zdravotní tvrzení o rostlinách byla zatím ponechána stranou a budou EFSA posouzena později, po upřesnění kritérií pro posuzování této kategorie látek. Některá sporná tvrzení, která EFSA posoudila pozitivně, ale o kterých ještě Evropská komise a členské státy jednají, např. tvrzení pro kofein, fruktózu, probiotika (tvrzení v tzv. šedé zóně), budou na seznam povolených nebo zamítnutých tvrzení zařazena s velkou pravděpodobností v první polovině roku 2013.

„Přechodné období pro první část seznamu neschválených zdravotních tvrzení podle čl. 13. 1 končí 14. 12. 2012. Přijímání druhé části seznamu, kde budou projednávány ostatní látky a zdravotní tvrzení v tzv. šedé zóně, proběhne v prosinci tohoto roku,“ říká Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny.

Doprodej zboží

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) navrhuje umožnit výrobcům doprodej zboží s neschválenými zdravotními tvrzeními, které bylo uvedené na trh před 14. 12. 2012. Datum, dokdy se však bude moci zboží doprodávat, není ještě stanoveno. Zboží, které bude vyrobené po tomto datu, musí být již plně v souladu s Nařízením č. 432/2012 uvádějícím seznam povolených zdravotních tvrzení.

Spotřebitel se nedozví informace o výrobcích

Původní záměr této nové evropské legislativy schválené Evropským parlamentem byl ochránit spotřebitele proti klamání. Způsob posuzování zdravotních tvrzení zvolený Evropským úřadem pro bezpečnost potravin k tomu ovšem nevede, a lidem tak bude odepřen nárok na informace o výrobcích, resp. o účinku látek, které obsahují, pokud dané tvrzení bude zamítnuto.

Rozdílné posuzování v jednotlivých státech EU

Na základě tohoto nařízení budou moci dozorčí orgány kontrolovat zdravotní tvrzení použitá na obalech potravinářských výrobků, na reklamních letácích nebo v televizních spotech. Problémem ale může být rozdílná interpretace v různých zemích Evropské unie. Evropská komise ponechala interpretaci nařízení na kontrolních úřadech jednotlivých členských zemí, proto situace pro výrobce nebude v jednotlivých zemích stejná.


publikováno: 5. 11. 2012, v rubrice Medicína
Štítky: akce, EU, léčba, lékárna, předpisy

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+