Za celulitidu, metličky i křečové žíly mohou geny. Jak se zbavit těchto onemocnění? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Za celulitidu, metličky i křečové žíly mohou geny. Jak se zbavit těchto onemocnění?

22. 1. 2014

Ideál krásy se již pár desítek let výrazně nemění a tak se většina žen chce podobat dlouhonohým, často nevýrazně tvarovaným ženám z obálek módních časopisů. Ale to, co vidíme na fotografii, nebývá skutečnost. Původní fotografie bývají vyretušované. Alespoň mírnou celulitidu, metličky a často i křečové žíly má každá druhá žena. Jak je to možné, když často cvičíte, o své nohy se denně staráte a věnujete jim maximální péči? Ptáte se, co jste udělala špatně, co jste zanedbala, co je příčinou? Příčinou je bohužel genetika, která často pošle veškeré snahy ke dnu.

Záleží na genech

Nejběžnějšími kosmetickými vadami dolních končetin, které mohou přerůst i ve vážný zdravotní problém, jsou metličky, křečové žíly a nenáviděná celulitida. Co mají společného? Právě to, že i při sebevětší snaze se s nimi sami vítězně nepoperete, pokud je máte v genetickém kódu.

Metličky, neboli mikrovarixy má každá druhá žena

Kromě toho, že nevypadají hezky, upozorňují ženy, že žilní stěny ztrácejí svojí elasticitu a jsou tak náchylnější ke vzniku větších křečových žil a žilní nedostatečnosti. Nejčastěji je naleznete na vnější straně stehen a bérců v podobě menších žilek o průměru 1 až 1,5 mm či drobných pavučinek.

Nevzhledných metliček se lze zbavit hned několika způsoby a je na rozhodnutí zkušeného lékaře, pro jakou metodu se u konkrétního případu rozhodne. Samotné metličky se nejčastěji odstraňují pomocí sklerotizace a laseru. „V případě sklerotizace se do metliček vstříkne speciální jehličkou roztok, čímž se zničí vnitřní žilní výstelka. Při současné kompresi přestane v takto ošetřené žilce proudit krev, cévní stěny se slepí a do 6 týdnů se žilky samy vstřebají,“ vysvětluje žilní specialista z pražské Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz. Zbavit se metliček lze rovněž pomocí barvivových laserů, jejichž paprsky se dokážou dostat až do cévy aniž by porušily kůži, což je vhodnější pro ty nejmenší žilky až pavoučí sítě. I když je tato metoda nákladnější, má dobré výsledky, a proto ji na Žilní klinice často kombinují se sklerotizací.

Rozšířenějších křečové žíly vyžadují operaci

Snažte se proto zaznamenat již první příznaky a vyhledejte odborníka co nejdříve. „Křečové žíly jsou obvykle patrné na první pohled. Prozradí je prosvítající, modré až fialové, rozšířené, vinuté žíly, o průměru 2 a více milimetrů. Lidé si nejčastěji stěžují na pocit napětí a tíže v dolních končetinách,“ říká MUDr. Ota Schütz. Čím dříve se začne problém řešit, tím méně náročnější, rychlejší a příjemnější bude léčba.

Jak a proč křečové žíly vůbec vznikají?

Aby se krev z dolních končetin odvedla zpět k srdci, musí překonat gravitaci, v čemž jí pomáhá uspořádání hlubokých žil dolních končetin a pak také celá řada podpůrných mechanismů v podobě umístění žil do svalů. Při stahu svalu dochází i k tlaku na samotné žíly, což napomáhá ve vytlačování krve směrem nahoru k srdci. Aby nedocházelo ke zpětnému průtoku, jsou tyto žíly vybaveny chlopněmi. Pokud dojde k oslabení pevnosti žilní stěny, zvyšující se tlak rozšiřuje tuto žílu a chlopně nedomykají. Krev se hromadí, dochází k přetlaku, žíla se natahuje a v konečném důsledku získává typický vinutý průběh.

Nejlepší prevencí je dostatek pohybu

Nejlepší je plavání či jízda na kole. Předcházet křečovým žilám však do jisté míry lze i zdravým životním stylem, správným jídelníčkem či dostatečným pitným režimem. Ženy by se také měly vyvarovat kombinování kouření a hormonální antikoncepce s estrogeny. Ovšem je nutné si uvědomit, že absolutní prevence neexistuje díky genetické dispozici, kterou zatím nejsme schopni ovlivnit.

Léčba pokročilého stavu křečových žil může být různá

„Na Žilní klinice používám všechny v současné době dostupné nejmodernější metody, které pravidelně kombinuji. Patří k nim katetrizační metody, laserové a radiofrekvenční, sklerotizace či populární flebektomie. Nezastupitelnou roli u rozsáhlých varixů má stále operace na základě cévně chirurgických pravidel. Zákrok je ambulantní, takže v den operace může klient odejít domů,“ podotýká doktor Ota Schütz, který na své klinice provádí stovky operací ročně.

Pomerančová kůže

Celulitida má od ostatních dvou neduhů odlišné projevy, ale jakmile o ní jen slyšíme, ježí se nám hrůzou chlupy po celém těle. „Celulitidu způsobuje nedostatečnost pojivové tkáně. Podkožní prostor se přeplňuje tukovými buňkami a tím dochází ke kompresi drobných cévek. Zůstává-li tento tlak dlouho, přestává v cévách proudit krev a brzy se začne objevovat tzv. pomerančová kůže,“ otevírá téma MUDr. Ota Schütz.

Celulitida je nemoc

Tzv. pomerančová kůže se vyskytuje v partiích těla, jako jsou boky, stehna, hýždě, ale i paže. Nejčastěji se objevuje v období kolem puberty, těhotenství a menopauzy a můžeme ji pozorovat ve čtyřech různých stádiích. I celulitida je ale nemoc, a proto bychom ji tak měli vnímat. Svěřit se do rukou odborníka je tudíž ten nejlepší nápad. „Ruční masáž, která by měla efekt v léčbě celulitidy, by byla pro maséra nesmírně náročná jak fyzicky tak technicky, a proto tyto speciální léčebné masáže přenecháváme přístrojové technice, která však musí být ovládána zkušeným terapeutem,“ upozorňuje primář Žilní kliniky.

Přístroje k léčbě celulitidy

Na Žilní klinice používají současnou špičkovou světovou technologii LPG přístroj z generace Cellu M6. Principem léčby je narušení infrastruktury celulitické tkáně, nafragmentování a oddělení tukových částic, následná lymfodrenáž a stimulace regeneračních procesů. Důležité je pochopit, že s žádným z těchto problémů sama nic nenaděláte a že rozmýšlením a vyčkáváním jen prodlužujete dobu, po kterou jste již mohla problém řešit.

www.zilniklini­ka.cz

Foto: Žilní klinika


publikováno: 22. 1. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: celulitida, dědičnost, estetická chirurgie, estetické kúry, estetické zákroky, krása, křečové žíly, léčba, masáž, nemoci, těhotenství

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+