Zajistěte si na svátky své předepsané léky | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Zajistěte si na svátky své předepsané léky

18. 12. 2019

V období Vánoc hrozí zdravotní obtíže více než obvykle. Někteří chroničtí pacienti si před vánočními svátky nepořídí dostatek pravidelně užívaných léků, což může vzhledem k upravené ordinační době lékařů vést ke komplikacím. Otevřená lékárna je často jediným dostupným zdravotnickým zařízením, především v menších obcích. Je však potřeba mít na paměti, že lékárníci svým pacientům léky vázané na předpis bez platného receptu vydat nemohou.

Využijte eRecept v mobilu

Řešením pro pacienta může být eRecept v mobilu, který mu umožní vyzvednout léky v jakékoliv otevřené lékárně. Pomocí aplikace Lékárny v ČR je možné do chytrého telefonu ukládat nejen sms identifikátory, ale nahrát i papírové průvodky a mít všechny eRecepty na jednom místě stále při ruce a rychle dohledatelné. Mnoho lidí u svátečních tabulí zapomíná na střídmost, a to zásadně zvyšuje výskyt trávicích obtíží. Těm je vhodné předcházet uměřeností v jídle a dostatečným pohybem. V žádné domácnosti by neměla chybět vhodně vybavená lékárnička obsahující i aktivní uhlí. Závěr konce roku je spojen také s oslavami, které jsou u některých jedinců provázeny kocovinou. Kombinace léků s alkoholem jsou velmi nebezpečné, zejména pak v případě léků s obsahem paracetamolu.

Více času mimo domov

V průběhu Vánoc se mnoha chronickým pacientům mění harmonogram, na který jsou zvyklí z průběhu roku. Lékárníci se tak častěji setkávají se situacemi, jež mohou značně ovlivnit léčbu. „Mnozí pacienti na konci roku tráví čas jinak než obvykle a z toho plynou chyby v užívání předepsané medikace,“ uvádí prezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. „Lidé tráví více času mimo domov, ať už na návštěvách příbuzných či na horách. Je proto důležité si v první řadě zajistit dostatečné množství pravidelně užívaných léků a nezapomínat na předepsanou frekvenci dávkování. Při cestování je uchování eReceptu v mobilním telefonu nejvhodnější. Pravděpodobnost, že s sebou pacient nebude mít na cestách mobil, je mnohem nižší, než že doma zapomene papírovou průvodku.

Pomocí aplikace Lékárny v ČR je možné do chytrého telefonu nahrát i papírové průvodky a mít všechny eRecepty na jednom místě stále při ruce,“ dodává s tím, že zajištění léčivých přípravků může v posledním týdnu roku zkomplikovat především upravená ordinační doba lékařských ordinací. V tomto období jsou tak často záchranou pro pacienty otevřené lékárny. I u lékáren je ovšem potřeba počítat vzhledem ke svátkům s upravenou otevírací dobou.

Nekažte si poslední dny v roce zažívacími obtížemi

Sváteční tabule jsou zpravidla plné tučnějších jídel, která se hůře tráví. Část populace se nevyvaruje přejídání, které může způsobit zažívací potíže. „Stejně jako v jiných případech je nejlepším lékem prevence, v tomto ohledu především střídmost při konzumaci jídla i alkoholu a dostatečná pohybová aktivita. Pokud trávicí potíže nastanou, je dobré mít k dispozici vybavenou domácí lékárničku, která obsahuje aktivní uhlí a další základní léčiva. Dobrým pomocníkem mohou být také léky s obsahem trávicích enzymů a v případě nadýmání poslouží léky s obsahem simetikonu,“ radí praktikující lékárník a zároveň viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.

Někteří pacienti mají během Vánoc v důsledku nestřídmé konzumace jídla také potíže se žlučníkem. „První pomocí v takových případech mohou být kapky se směsí bylinných výtažků nebo tobolky s obsahem fenipentolu, při přetrvávajících problémech je však nutná návštěva lékaře,“ upozorňuje lékárnice a tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová a připomíná, že odborné rady, jak obdobným komplikacím v průběhu Vánoc předejít, poskytne pacientům jejich lékárník.

Na kocovinou nepoužívejte paracetamol

Oslavy končící nad ránem jsou často provázeny také následnou kocovinou, která se hlásí bolestí hlavy, žaludkem jako na vodě a pocitem silné únavy. Nejlepší je samozřejmě tomuto stavu předejít a konzumovat alkohol střídmě, nejlépe vůbec. „Odbouráváním alkoholu v játrech za pomocí enzymu alkoholdehydro­genázy vzniká látka acetaldehyd. Ranní bolest hlavy je způsobena právě acetaldehydem a celkovou dehydratací organismu. Proto je důležité dodávat hodně tekutin (vody) nejen ráno, ale nejlépe ještě večer před ulehnutím. Léky proti bolesti, které obsahují paracetamol, jsou v případě kocoviny naprosto nevhodné. Pokud jsou vaše játra zaneprázdněná odbouráváním alkoholu, nelikvidují toxický metabolit paracetamolu, který je může nevratně poškodit. Bolesti hlavy, která se dostaví po požití alkoholu, se nejlépe zbavíte doplněním tekutin a dostatečným spánkem,“ radí Mgr. Michaela Bažantová.


publikováno: 18. 12. 2019, v rubrice Medicína
Štítky: alkohol, lékárna, ozdravné kúry, prevence, Vánoce

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+