Zimní alergie | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Zimní alergie

15. 2. 2019

Zdálo by se, že zima je pro většinu alergiků nejpříznivější částí roku, protože se nemusí vyrovnávat s pylovými alergeny. Jenže to není úplně pravda. V tomto ročním období trávíme více času ve vnitřních prostorách. Mnoho lidí kvůli tomu trpí alergiemi způsobenými roztoči a domácími mazlíčky.

Pyly a roztoči

Zimními alergiemi jsou nejvíce ohroženi lidé, kteří trpí klasickými pylovými alergiemi. „V průběhu života alergika se totiž obyčejně rozšiřuje spektrum alergenů, které ho obtěžují. Pro ilustraci lze uvést, že v Česku trpí alergickou rýmou něco mezi 20 až 30 procenty populace. Ačkoli se ve většině případů jedná o klasickou pylovou rýmu, odhaduje se, že až 20 procent Čechů je současně přecitlivělých na roztoče,“ uvádí MUDr. Martin Hospodka, alergolog z kliniky EUC Premium Praha.

Jediná léčba: alergenová imunoterapie

Roztoči obývají lidské příbytky od nepaměti. Milují teplo, vlhko a živí se odpadlými kožními šupinami. Přestože existují různá doporučení, jak snížit „roztočovou nálož“ v domácnosti, jejich realizace je poněkud komplikovaná a výsledek nejistý. „V rukou nyní máme nepochybné důkazy, které vyvrátily zázračné účinky výkonných vysavačů, protiroztočových povlaků i čističek vzduchu při léčení roztočové alergie,“ říká MUDr. Martin Hospodka s tím, že čistička vzduchu sice pomůže efektivně snížit množství pylových a plísňových alergenů, u ostatních typů alergií je ale zcela nedostačující.

Jedinou dostupnou metodou, která opravdu léčí příčinu nemoci, je alergenová imunoterapie. „Jedná se o efektivní metodu, jak postupně navodit zpět toleranci k alergenu. Horkou novinkou je roztočová tableta v indikaci alergická rýma a alergické astma, zatím ovšem pouze pro dospělé pacienty,“ upozorňuje MUDr. Martin Hospodka.

Účinek této lyofylizované tablety je plně srovnatelný s doposud užívanými injekčními preparáty. Podává se pod jazyk, kde se během několika vteřin rozpustí a již po pěti minutách může pacient normálně jíst a pít. Riziko nežádoucích účinků je při správné indikaci omezeno pouze na lehké podráždění sliznice ústní dutiny, které navíc obvykle zmizí během prvního měsíce užívání.

Alergie na plísně

Pobyt doma je v chladných měsících problematický i pro lidi alergické na plísně. Ty jsou životně závislé na vzdušné vlhkosti a okolních zdrojích uhlíku, proto je důležité větrat, udržovat v bytech a domech nižší relativní vlhkost (kolem 30 až 50 procent) a sanovat veškeré plochy zasažené růstem plísní. „Pokud se při výstavbě a zařizování vyhneme dřevu, sádrokartonu, lepence, tapetám a kobercům, plísně tím také nepotěšíme. Růst plísní naopak může podpořit užívání zvlhčovačů vzduchu,“ zdůrazňuje MUDr. Martin Hospodka.

V zimě se také zhoršuje stav pacientů, kteří trpí alergií na svého domácího mazlíčka. „S potížemi se obvykle potýkají celoročně. Přesto u nich pozorujeme jisté zhoršení stavu přes chladné období roku,“ přiznává doktor Hospodka a podotýká, že lidem s roztočovými, zvířecími a plísňovými alergiemi ulevuje procházka v zimní přírodě, protože jsou zmíněným alergenům vystaveni méně. „Pokud však není alergické onemocnění pod dostatečnou kontrolou, může být naopak chladný vzduch či intenzivnější pohyb spouštěčem vážných zdravotních komplikací. To platí zejména o alergickém astmatu,“ upozorňuje MUDr. Martin Hospodka.

Chladové alergie

Ovšem pro některé lidi je pobyt venku v mrazu spouštěčem další alergie. Každý si jistě dokáže dobře vybavit, jak jeho tělo reaguje na chlad. Jedná se o zcela přirozenou odpověď, jejímž úkolem je přizpůsobit se novým podmínkám. Část lidí ovšem reaguje přemrštěně. Oči zalité slzami při slalomu na sjezdovce, kapající kohoutek místo nosu při čekání na ranní tramvaj nebo suchá kůže, která nutí k nekonečnému škrábání – to je jen vrchol ledovce. „Asi nejvážnější formou chladové alergie je chladová kopřivka, která může skončit i anafylaktickým šokem. Nepřiměřené chladové reakce doporučuji ještě před započetím léčby důkladně vyšetřit, abychom vyloučili související skryté onemocnění,“ říká alergolog Hospodka.

Neléčené alergie vedou k průduškovému astmatu

Když mrazy povolí a příroda začne kvést, přicházejí pylové alergie, které jsou nejčastější příčinou alergií v létě. Jejich typickými projevy je svědění očí, kýchání, smrkání a pokud se neléčí, skončí většinou průduškovým astmatem, tedy kašlem, zánětem průdušek, dechovými potížemi a podobně. „Rizikem je rozvoj průduškového astmatu a zkřížené potravinové alergie. Neléčení alergici jsou také více vnímaví k respiračním infekcím. A velmi častým následkem je rozšíření spektra alergenů, na které jedinec nepřiměřeně reaguje,“ zdůrazňuje MUDr. Martin Hospodka. Na druhé straně je nutné zmínit, že u části alergiků je onemocnění od svého začátku poměrně stabilní a nesměřuje k výrazné progresi.

Alergickou rýmu lze od té infekční odlišit zejména podle průběhu. Kýchání, svědění nosu, současné postižení očí, pravidelný návrat potíží při kontaktu s alergenem a uspokojivá odpověď na antialergika – to vše svědčí pro alergii. Na druhé straně zvýšená teplota, bolest v krku, spontánní ústup projevů během několika dnů a jen několik takových příhod během roku je typický pro infekční rýmu.

Nejúčinnější metodou, která může alergii vyléčit, je již zmíněná alergenová imunoterapie. „Pro pyly trav je již několik let dostupná i v tabletové formě s prokázaným preventivním účinkem na alergické astma, a to již pro děti od věku pěti let. Na mimořádný dovoz je možné zajistit i tabletu s léčebným alergenem ambrózie. A účinek očekávané tablety pro terapii alergie na pyly jarních stromů zatím ověřují klinické studie,“ vysvětluje alergolog Martin Hospodka z kliniky EUC Premium Praha.

U pacientů se stabilním onemocněním dávají lékaři přednost úlevovým lékům. „Aniž by změnily průběh alergie, velmi efektivně a bez nežádoucích účinků tlumí alergické projevy,“ dodává Martin Hospodka a doporučuje, aby lidé s pylovými alergiemi omezili v kritických měsících venkovní aktivity, umístili do oken svého domu pylové sítě, využívali čisticí vzduchotechniku (klimatizaci, čističku vzduchu) a po příchodu z venku se osprchovali a vyprali použitý oděv. „Nově se nabízí bariérové prostředky, které brání kontaktu sliznic s pylem: brýle, respirátory či celulózové nosní spreje,“ doplňuje doktor Hospodka.

Častým letním problémem je i alergie na slunce. „Nepříjemné reakce na slunce ovšem mohou mít různé příčiny, takže nemusí jít vždy o alergii, ale i například o některé autoimunitní onemocnění. Běžné alergie se většinou projeví na kůži při prvním sluníčku,“ vysvětluje doktor Hospodka. Proti alergii na slunce se lze bránit používáním kvalitních opalovacích prostředků s vysokým UV filtrem. A je také dobré nekonzumovat na slunečné dovolené příliš mnoho potravin s vysokým obsahem histaminu, který se vyskytuje především v citrusových potravinách, v exotickém ovoci, alkoholu, rajčatech, jahodách, čokoládě či kakau. V létě nelze zapomenout ani na vážné reakce po štípnutí včelami a vosami. A jak k podzimu přibývá srážek, alergiky začínají obtěžovat venkovní plísně.

Komponentová diagnostika pomáhá odhalit alergie u dětí

Na to, že mají alergii, přijdou nemocní často vlastním pozorováním. „Klienti skutečně obvykle vědí, na co mají alergii. K nám si přicházejí svoji domněnku ověřit a konzultovat léčbu. V ordinaci dokážeme vyšetřit přecitlivělost na daný alergen. Nejjednodušším a často také nejspolehlivějším způsobem jsou kožní testy. Potřebujeme k nim pacienta, extrakty alergenů a 15 minut času všech zúčastněných,“ zmiňuje časovou nenáročnost testů alergolog Martin Hospodka.

Mnozí alergici do určité míry experimentují, jakou dávku svého alergenu třeba v potravě snesou. „Když to mají vyzkoušené, nemusejí se obávat nečekané reakce. A pokud nemají jistotu, nebo zvláště u dětí, je možné použít takzvanou komponentovou diagnostiku, kterou využívám v EUC Premium ve spolupráci s EUC Laboratořemi a která zcela jasně rozliší typ reakce,“ zdůrazňuje MUDr. Hospodka.

Komponentová diagnostika dokáže z velice malého množství krve, zhruba ze dvou kapek, vyšetřit více než 51 alergenů, ať už potravinových či inhalačních a z nich pak celou řadu komponent. Pro vysvětlení: třeba mléko není jenom jeden alergen, ale obsahuje celou řadu komponent, které nám ukážou, do jaké míry může danému dítěti vadit, zda jeho konzumace může souviset třeba s atopickým ekzémem, zda bude daná alergie trápit dítě i v budoucnu či zda může konzumovat tepelně upravené či naopak tepelně neupravené mléko. To je možné určit třeba už u šestiměsíčního dítěte, protože právě v nejnižším věku jsou potravinové alergie úplně nejčastější.

Alergolog pak umí říci, jakou dietu má dítě dodržovat, které potraviny vyloučit či omezit a které nikoliv. A při kojení je to podstatné i pro stravování matky. Je ale důležité poradit se o tom s odborníkem, protože vyloučit bez důvodu z jídelníčku některé potraviny vede k riziku, že právě na ně bude dítě v budoucnu alergické. „Je potřeba rozhodovat se u každého dítěte individuálně a pečlivě hodnotit jeho stav, protože vynechávání potravin bez rozmyslu může mít neblahý vliv na jeho zdraví. Nemluvě o tom, že dodržování nějakých striktních omezení vede i k sociálním obtížím při adaptaci ve školním kolektivu,“ připomíná MUDr. Martin Hospodka.

Jak vznikají alergie

Významnou roli při vzniku alergií hraje genetika. Alergická onemocnění jsou dědičná a velmi pak záleží na vnějším prostředí, jak silně se projeví. „Při opakovaném kontaktu s alergeny se stane, že jednoho dne na ně začne organismus prudce reagovat. Projeví se to především v místě kontaktu s alergenem, tedy na kůži a sliznicích,“ vysvětluje MUDr. Martin Hospodka.

Kožní problémy mohou mít spojitost s potravinovou alergií. Alergie například často začíná atopickým ekzémem. „Pokud je pokožka poškozená, vzniká riziko, že budete časem alergičtí třeba i na psa, kterého máte doma, na roztoče, kteří jsou všude kolem nás,“ varuje MUDr. Martin Hospodka.

K alergii lze přijít v jakémkoli věku. Největší procento však vzniká u dětí, přičemž některé z nich dokážou z alergie „vyrůst“. To znamená, že si sice znaky přecitlivělosti nesou i do budoucna, ale výsledkem nejsou alergické reakce. Tento fenomén vzbuzuje velký zájem výzkumníků. Jeho vysvětlení by totiž mohlo napomoci léčbě těch, kteří alergií trpí i v dospělosti.

ice na www.euc.cz


publikováno: 15. 2. 2019, v rubrice Medicína
Štítky: alergie

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+