Léčba kouření | Poradna | Trendy zdraví


Poradna


↑ skryj ↑

Léčba kouření

Otázka:

Dobrý den, existuje nějaký lék na odvykání kouření? Jaké jsou podmínky pro jeho získání? Je na předpis a za jakou cenu? Hradí ho pojišťovna? Valentýna T.

Odpověď:

Z prostředků veřejného zdravotního pojištění (VZP) nejsou hrazeny žádné přípravky k léčbě závislosti na nikotinu, existuje jich však řada. V současné době je možné využít tři druhy přípravků. První volbou jsou léčiva s obsahem nikotinu. Existují ve formě pastilek, náplastí, žvýkaček, inhalátoru; obsahují různě vysokou dávku nikotinu, která se podává podle toho, jak silný je kuřák nebo v jaké fázi odvykání se nachází. V ČR je registrována řada přípravků – informaci o jejich aktuální dostupnosti a ceně lze získat v lékárně. Tyto přípravky jsou volně prodejné.

Dalšími dvěma možnostmi jsou léčivé přípravky ve formě tablet, a to Champix nebo Zyban. Oba jsou pouze na recept, ale může je předepsat lékař kterékoli odbornosti. Tyto léčivé přípravky nemají stanovenou úhradu z veřejného zdravotního pojištění, takže je pojišťovny nehradí. Jejich cena není regulovaná a může se v jednotlivých lékárnách lišit. Léčba přípravkem Champix trvá alespoň 12 týdnů a vyjde cca na 5 700 Kč. Terapie přípravkem Zyban má trvat od 7 do 9 týdnů a při doporučeném dávkování vyjde cca na 6 000 Kč.

Samotné léčivé přípravky však kladný výsledek nezaručí. Odvykací léčba závislosti na nikotinu má i při užívání zmíněných přípravků větší úspěch u těch kuřáků, kteří sami chtějí přestat kouřit. Proto je při léčbě závislosti na nikotinu vhodné využít specializovaná pracoviště, kde vám poradí, jak postupovat a případně jakou léčbu zvolit. Seznam center léčby závislosti na tabáku najdete na našich webových stránkách v části pro klienty, nebo spolu s dalšími radami na webových stránkách Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku (www.slzt.cz). Můžete také využít pomoc Linky pro odvykání kouření (tel. 844 600 500), která funguje za podpory VZP.

Mgr. Jiří Rod, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny
Zde můžete vložit vaši konkrétní otázku.
Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+