Označení VOC na vínech | Poradna | Trendy zdraví


Poradna


Seznam dotazů:

Nejnovějších 10

více »
↑ skryj ↑

Označení VOC na vínech

Otázka:

Při nákupu ve vinotéce jsem si všimla lahví s označením VOC. Proč jsou takto některá vína označena a znamená to, že jsou lepší než ostatní? Dagmara H.

Odpověď:

Označení VOC znamená víno originální certifikace. Je to označení, které vychází z vinařského zákona a znamená to, že vína jsou zatříďována podle místa původu neboli apelační systém. Je to tzv. románský způsob, který se používá ve Francii, Itálii, Španělsku. V ČR doposavad máme tzv. germánský způsob zatříďování vín. Takže nyní se v ČR uplatňují oba tyto systémy.

VOC má usnadnit rozhodování spotřebitelů i obchodníků při nákupu. VOC zaručuje původ vína prvotřídní kvality a to bez ohledu na konkrétního producenta. V současné době máme zatím jediné VOC a to VOC Znojmo. Zde najdeme 3 nejtypičtější odrůdy (Sauvignon, Ryzlinky rýnský, Veltlínské zelené), které jsou z výjimečných viničních tratí a tyto odrůdy dávají vysoce aromatická vína.

A právě tato výjimečná a aromatická vína VOC Znojmo můžete ochutnat na Festivalu vína VOC Znojmo a to 8. května 2011 na Horním náměstí ve Znojmě. Tímto dnem se na trh uvádí každý rok nové ročníky vín VOC Znojmo. A co na vás festivalu čeká? Kromě vína VOC Znojmo od 15 předních vinařů se můžete těšit na zážitkovou gastronomii připravenou z Pohořelického kapra a na folklor. Z programu zmíním Vlasty Rédla, Tam-Tama Batucada (brazilské rytmy), Zuzanu Lapčíkovou. Těšit se můžete i na další. Festivalem provede Saša Rašilov. Čeká na vás slosovatelná anketa se dvěma hlavními cenami. Prvín cenou je 85 lahví vína VOC Znojmo jako 8. 5. Druhá hlavní cena je 43 lahví vína VOC Znojmo jako 43 výjimečných vín VOC Znojmo.

Bc. František Koudela, předseda VOC Znojmo, o.s.
Zde můžete vložit vaši konkrétní otázku.
Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+