Braňte se náletům hmyzu | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Braňte se náletům hmyzu

14. 6. 2011

Hmyz tvoří tři čtvrtiny všech známých živočišných druhů a ovládá všechna suchozemská prostředí. Závisí na něm přežití člověka, jak to zdůrazňuje hrdina animovaného filmu Pan Včelka, digivčelák Barry B. Benson. Ten jen těžko chápe, že se lidé hmyzu bojí, protože kouše a bodá.

Krvežíznivý hmyz

V letních měsících se hmyzu nedá vyhnout. Zejména při pobytu v přírodě. „Když tě štípne mravenec, naskočí ti pupenec,“ zpívá Jan Werich. Mravenci však nejsou jediný štípavý hmyz. Člověka jako hostitele využívají především zástupci dvoukřídlých: komár a ovád. Štípnutí komárem obvykle nepředstavuje závažnější problém.

Létající jedovaté injekce

Mezi aktivně jedovatými druhy hmyzu jsou bezesporu nejznámější zástupci řádu blanokřídlých – sršeň obecná, vosa obecná, vosa útočná a včela medonosná. Ojediněle dochází k bodnutí čmeláky. Jedový aparát blanokřídlých je umístěn v zadní části zadečku a je tvořen jedovými žlázami, jedovým vakem a žihadlem. U vos je opatřeno zpětnými háčky, u včel tyto háčky doslova zabraňují vytažení z těla oběti a dochází k autotomii jedového aparátu. Jedy včel, vos a sršní obsahují proteiny, peptidy a další látky jako např. histamin, dopamin, adrenalin, noradrenalin, serotonin a acetylcholin. Prvním příznakem je palčivá bolest a rychlý lokální otok se zarudnutím v místě bodnutí. „Nebezpečí hrozí, když je otok v místě bodnutí větší než deset centimetrů a objeví se generalizované svědění. Nevolnost je třeba považovat za abnormální reakci, pokud postupuje přes úzkost, nauseu, zvracení, průjem, bolest břicha, pocity stísněnosti na hrudi, závrať, zmatenost, otoky k anafylaktickému šoku s respiračním a oběhovým selháním,“ vysvětluje praktická lékařka MUDr. Gabriela Navrátilová z privátní ordinace v Ústí nad Labem.

Alergický účinek hmyzích jedů

Téměř každý třetí občan trpí na nějakou alergii. Pokud patříte k patnácti procentům lidí s alergickou dispozicí, počítejte s reakcí na hmyzí jedy. Alergická reakce není závislá na počtu bodnutí, ale může vedle svědění a červenání pokožky vyvolat život ohrožující otoky v krku, ústech a oblasti hrtanu. “V případě alergie představuje vážné nebezpečí i jediné žihadlo – hrozí anafylaktický šok a ohrožení života,“ říká MUDr. Navrátilová. „Příznaky anafylaktického šoku jsou podobné jako u celkové alergické reakce, přidružuje se pocit nucení na stolici, celková slabost, bledost, a hrozí ztráta vědomí.“ Přivolaný lékař většinou aplikuje postiženému injekci adrenalinu a podá antihistaminika. Pokud se chystáte na výlet a víte, že jste alergičtí, rozhodně byste měli mít u sebe léky. Bodnutí pomáhají předejít odpuzovače, dostupné v lékárnách.

Jak postupovat po bodnutí?

„Žihadlo opatrně odstraňte – nejlépe pinzetou, abyste nevymáčkli zbytek jedu z váčku. Poraněné místo omyjte mýdlem a ihned na ně přiložte ledový nebo studený obklad, který zmírní bolesti a zpomalí vstřebávání jedu,“ doporučuje známá fytoložka Venuše Studničková a připomíná i další způsoby ošetření: „Místo poranění můžete potřít také šťávou z listů jitrocele kopinatého nebo velkého, řebříčku obecného, okvětních lístků měsíčku lékařského, doma kouskem rozkrojené cibule, nebo gelem z listu Aloe vera. Na výlety doporučuji mít po ruce prostředky, které výtažek z této hojivé rostliny obsahují. Nejlepším z nich je Fytofontána Aloe vera gel, nebo Aloe vera spray, které obsahují 93% koncentraci extraktu z listů aloe vera.“

Reakce na bodnutí

1.stupeň –svědění, začervenání, bolestivé otoky, pupínek…

2.stupeň – reakce kůže je stejná jako u 1.stupně, přidává se nevolnost, zvracení, krvácení z nosu, potíže s dýcháním, zrychlení srdečního tepu, chrapot.

3.stupeň – reakce kůže stejná, objevuje se nevolnost, zvracení, bezděčné vyprazdňování stolice, otoky hrtanu, modročervené zabarvení kůže a sliznice, šok, bronchospazmus ( svalová křeč podobná jako u astmatu )

4.stupeň – zástava dechu, zástava srdečního oběhu –anafylaktický šok

Věděli jste?

…včely přitahuje nejvíce žlutá barva a květinové vzory? Nejméně přitažlivými barvami pro hmyz jsou bílá, zelená a hnědá.

… rychlé pohyby včely i vosy nejvíc dráždí? Zklidníte-li své pohyby, včela často odletí. Výborný manévr pro zmatení orientace včely je protáhnout se nějakým keřem nebo živým plotem.

…. zamotaná včela ve vlasech se orientuje teplem pokožky? Zpravidla není možné ji z vlasů vyprostit, aniž byste ji poškodili. Rychlé usmrcení je tedy v tomto případě lepší.

… naši předkové doporučovali žihadlo pomočit a moč na něm nechat zaschnout?

… svědivé včelí bodnutí prý přestane dřív svědit, pokud ho budete natírat včelím medem?

Náš tip

Aloe vera gel vytváří na pokožce vrstvu, která tak napomáhá při zánětlivých onemocněních, při rehabilitaci kůže po nadměrném slunění i po popálení, uklidňuje podrážděnou pokožku, snižuje (potlačuje) uplatnění infekce a uklidňuje po bodnutí hmyzem. K zakoupení v lékárně za 130 Kč.

Aloe vera spray chladí, osvěžuje, chrání, regeneruje a hydratuje. Patří k základnímu vybavení péče o pokožku, kterou chceme udržet v dobrém stavu, při působení nepříznivých vlivů doma i na cestách, pokud je pokožka mimořádně namáhána či zatěžována. Cena je 146,00 Kč.

Více na www.herb-pharma.com


publikováno: 14. 6. 2011, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: alergie, cestování, dítě, hmyz, opalování

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+