Braňte se osteoporóze při menopauze | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Braňte se osteoporóze při menopauze

31. 10. 2017
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: Osteoporóza je řídnutí kostí

Výherci: Jiří David, Jana Hlaváčková, Hana Kopecká

Na každém věku lze najít něco pěkného, stejně jako to, co bychom rády „vynechaly“. Menopauza je však přirozená, dříve či později se dotkne každé ženy. A osteoporóza je jedním z jejích typických projevů.

Úbytek hormonů

Menopauzou se rozumí určité období života ženy, kdy vaječníky přestávají produkovat hormony estrogeny. Právě úbytek těchto hormonů je tím nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje mnohé tělesné procesy.

Co vás může potrápit

Mezi typické projevy menopauzy patří například změna váhy, bohužel směrem nahoru, nadměrné pocení a návaly, velké výkyvy nálad, ale třeba i problémy se spaním (některá hůře usíná, další se v noci budí…). Běžné rovněž může být vypadávání vlasů nebo řídnutí kostí. Důležité je však upozornit, že ne všechny ženy prožívají menopauzu stejně. Zatímco jednu dokážou trápit všechny zmiňované projevy řadu let, jiná přes „přechod“ přejde v klidu a v pohodě. Hodně záleží na celkovém zázemí, psychickém vyladění, sportovní zdatnosti a podobně.

Co vám prospěje

Lékaři ženám nezřídka doporučují hormonální preparáty, ovšem některé potíže se dají zvládnout i fytoestrogeny, tedy přípravky na přírodní bázi. V každém případě je dobré přehodnotit svůj jídelníček a snažit se dodržovat tyto zásady:

  • konzumovat potraviny bohaté zejména na vápník a další minerály,
  • omezit energetický příjem, zejména pak ubrat tuky,
  • snažit se dostatečně pohybovat.

Pozor na kosti

Zmiňovaný pohyb a vhodná strava jsou klíčové z mnoha důvodů, jedním z nich je i omezení rizika osteoporózy neboli řídnutí kostí. Jde o metabolické onemocnění, kdy ubývá kostní hmoty, čímž se mění struktura kostí a díky tomu dochází k většímu nebezpečí zlomenin. Zatímco dříve by žena pád takzvaně ustála, nyní si při něm může zlomit třeba předloktí, obratle anebo velice obávaný krček stehenní kosti. Osteoporóza se spojuje s menopauzou a starším věkem a odhaduje se, že ohrožuje zhruba každou třetí ženu. Pro někoho bude možná znít překvapivě informace, že se však může týkat i mužů; v tomto případě jde asi o každého šestého ve věku nad padesát let.

Siná trojka

Na osteoporóze je dále zrádné to, že zkraje o sobě vůbec nedává vědět, i proto se jí přezdívá tichý nepřítel kostí. Rovněž si vzpomeňte, zda jí trpěla vaše maminka, neboť kromě přirozeného procesu stárnutí při jejím vzniku hrají roli dědičné dispozice. Pokud je to váš případ, měly byste o to více myslet na to, co jíte. Mnohdy však nelze stravou, ani při dobré vůli, dodat tělu vše potřebné. Pak se nabízí užívat doplňky stravy obsahující vápník v kombinaci s vitaminem D3 a K2. Vápník je zásadní, avšak bez vitaminu D3 a K2 ho organismus neumí správně využít, proto byste měly používat tuto trojkombinaci, kterou vám skvěle doplní Biomin D3 + K2 a Biomin Ovovital.

Večer vápník, ráno vitaminy

Chcete-li mít pevné kosti, krásné zuby, pružné cévy, zdravé srdce, silné svaly a dobrou imunitu, dopřejte si dávku přírodního vápníku každý večer a každé ráno kombinaci vitaminů K2 a D3.

Osteoporóza je skutečně nejčastější nemoc ve stáří, která vám může velmi zkomplikovat život a dokonce jej ohrozit. Zkuste přírodu. OVOVITAL® je ideálním přípravkem k doplnění denní potřeby vápníku. Přírodní vápník OVOVITAL®. Nejde o chemicky připravovanou vápenatou sůl, ale o přírodní produkt připravený z vaječných skořápek konzumních slepičích vajec. Obsahuje i jiné důležité minerály, které vstřebávání vápníku podporují a to hořčík, fosfor, stroncium, měď, zinek. Zároveň nemá žádné přídavné chemické látky jako jsou barviva a příchutě, které zatěžují organismus. Je proto vhodný i pro lidi s alergiemi, pro děti, diabetiky, fenylketonuriky, celiaků, jakož i lidí s laktózovou intolerancí.

Soutěžní otázka

Co je to osteoporóza?

a) řídnutí vlasů

b) řídnutí kostí

c) hormonální nemoc

Tři výherci, kteří do 13. 11. 2017 správně odpovědí na soutěžní otázku, obdrží Přírodní vápník OVOVITAL®. Odpověď zasílejte na soutez@trendyz­dravi.cz s označením osteoporóza.


publikováno: 31. 10. 2017, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: kosti, osteoporóza, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+