Jak na rýmu? Prevence se vyplatí! | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Jak na rýmu? Prevence se vyplatí!

6. 11. 2019

Jako každý rok nastalo s příchodem chladných dnů i období rým. Rýma patří mezi přenosná onemocnění, není tedy divu, že je nesnadné se této nákaze vyhnout. Někteří jedinci ale trpí rýmou chronickou, která se vleče a je těžké se jí zbavit.

Vytvořte si ochranný štít

Na podzim je určitě dobré začít myslet na prevenci. Čím dříve začnete, tím lépe. „Osvědčenou kombinací preventivních přípravků je Oscillococcinum (1 tuba 1× týdně) a Influenzinum 15 C. Oba léky doporučuji užívat v rámci prevence ve střídavém režimu – jeden týden Oscillo, druhý Influenzinum,“ říká dětská lékařka Kateřina Formánková, homeopatka z Ostravy. „Samoléčba rýmy je pak často alchymií. Homeopatie řešení nabízí, je však nutné vnímat okolnosti, za kterých rýma vznikla.“

Tipy na řešení akutní rýmy

Podle příčiny:

  • při změně počasí (chladno, vlhko) – Natrum sulfuricum 15C
  • když začne pršet – Dulcamara 9C
  • prochlazení po předchozím zahřátí (typické pro dítě, které jde z tréninku zpocené) – Rhus toxicodendron 9C

Pokud víte, že při některé z výše uvedených situací vždy onemocníte, užívejte daný lék preventivně v dávce 5 granulí v momentě, kdy se změní počasí, nebo se prochladíte, pokud už rýma začala pak užívejte 3× denně 5 granulí.

Podle charakteru:

  • vodnatá rýma, když z nosu kape a nelze ji zastavit, nos je odřený – Allium cepa 9C
  • necítím se dobře, hodně kýchám, nos mám ucpaný v noci a venku – Nux vomica 9C
  • průhledná rýma jako vaječný bílek – Kalium muriaticum 9C

Homeopatické léky berte často podle toho, jak je stav akutní i každou hodinu 5 granulí a postupně se zlepšením prodlužujte intervaly mezi dávkami.

Když máte ucpaný nos a nemůže dýchat

„Na akutní stav se mi osvědčilo homeopatikum Apis melifica v ředění 30 C, pomůže pokud se otok zlepšuje pobytem v chladu. Je nutné ho podávat zpočátku každou hodinu, aby sliznice splaskla, v závislosti na zlepšení se čas mezi dávkami prodlužuje,“ sdílí svou zkušenost MUDr. Formánková, „U malých dětí mám pak výbornou zkušenost s kapkami Lymphomyosot (jsou určeny pro děti od 2 let věku), kromě pozitivního účinku na sliznici posilují imunitní systém dítěte.“

Nezapomeňte na Céčko!

Významným pomocníkem v rámci prevence je vitamin C. V tomto období je vhodné pít bylinné čaje, skvělý je čaj šípkový nebo čaj z rakytníku. Čaj si oslaďte medem z ověřeného zdroje, choďte na procházky, doma topte jen přiměřeně. V ložnici by mělo být maximálně 16–18 stupňů. Vzpomeňte si na kuchyň našich babiček, které měly vždy velkou zásobu kysaného zelí. Každý den si ráno daly „panáka“ šťávy ze zelí a byly zdrávy. Osvědčenou domácí metodou léčbou rýmy je i nahřívání nohou v horké vodě s kuchyňskou solí a mátovým nebo eukalyptovým olejem.

Tip nejen pro trhovce

Velkou oblibu si v posledních letech získaly farmářské trhy. Jenže být trhovcem není jen tak. Celý den stojíte v chladném počasí u stánku, komunikujete se spoustou lidí, jste vystaveni nejen chladu, ale i stresu. Pokud je to přesně váš případ, pak sáhněte po homeopatiku Aconitum napellus v ředění 15C. Užívejte ho každý den, kdy budete stát na trhu v dávce 5 granulí, přidejte i dávku Oscilla a dávku Arniky montany 9C. Ten je vhodný na velkou fyzickou zátěž, kterou je i celodenní stání a tahání zboží v krabicích. Když si rozpustíte 10 granulí Arniky ve 2 dcl horké vody, můžete ji odpíjet i při samotném prodeji. Určitě budete večer méně unaveni. Jestliže vám bude zima, přidejte do horkého nápoje k Arnice i Aconitum.


publikováno: 6. 11. 2019, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: imunita, nachlazení, rýma

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+