Jak nastartovat organizmus po dlouhé zimě | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Jak nastartovat organizmus po dlouhé zimě

21. 3. 2018

Po skončení zimy se mnoho lidí necítí dobře. Malátnost, únava, to jsou typické příznaky jarní únavy. Současně s ní se vám možná také zhoršila pleť i vlasy, přibrali jste nějaký ten kilogram. Zkrátka žádná příznivá bilance. Jedinou cestou je opět nastartovat svůj organismus. A my poradíme, jak na to.

Doplňte vitaminy A, C, D a E

Cítíte-li se vyčerpaní a bez energie, měli byste se soustředit především na výživu. Jedině zdravě vyživovaný organizmus má dostatek energie a správně se nabudí – má totiž z čeho svoji aktivitu čerpat. Základním kamenem je pestrá strava s dostatkem vitaminů a minerálů. Měli byste se zaměřit na doplnění vitaminu D, který po zimě zoufale chybí – až 90 % ho vytváříme v pokožce pomocí UVB záření. Dále je nezbytné doplnit vitamin C, čili kyselinu askorbovou, silný antioxidant, který chrání organizmus před škodlivým působením volných radikálů a pomáhá imunitnímu systému správně fungovat. Snižuje i únavu a vyčerpání. Nezapomeňte ani na vitamin A. Jeho nedostatek může být hlavně u žen příčinou horší kvality pokožky. Do čtveřice na jaře nezbytných vitaminů patří dále i vitamin E, který rovněž chrání organizmus před volnými radikály, posiluje imunitu a také chrání LDL cholesterol před oxidací.

Zásobte se hořčíkem, zinkem a selenem

Z minerálů je na prvním místě doplnění hořčíku. Tento prvek hraje velice důležitou úlohu ve spoustě metabolických reakcí, které se v lidském těle odehrávají. Má na starosti například správnou funkci svalů a nervového systému i stavbu kostí, reguluje srdeční činnost, podílí se na regulaci cholesterolu v krvi. Určitě vám neuškodí zásobit se i zinkem, který pomáhá k normální funkci štítné žlázy, slinivky břišní, reprodukčních orgánů, ale i zlepšuje stav pokožky a vlasů. Posiluje i imunitní systém. Nezapomeňte ani na selen, další antioxidant na posílení imunity, který je rovněž rytířem bránícím vaše tělo proti stárnutí.

Superpotraviny? Zkuste houbu reishi

Významnou zbraní v boji proti jarnímu vyčerpání organizmu a únavě jsou superpotraviny, tedy takové potraviny, které jsou mimořádně bohaté na obsah vitaminů, minerálů, stopových prvků, aminokyselin, enzymů, antioxidantů, vlákniny. Mají vysokou nutriční hodnotu a pomohou lidskému tělu doplnit na jaře všechny potřebné látky, které vám dodají energii a s trochou nadsázky vás probudí k životu. Do této skupiny výživově vysoce hodnotných potravin patří i medicinální houby. Například pro detoxikaci je mimořádně vhodná houba reishi.

Ochrana pro játra

Jestliže pociťujete nutnost na jaře sáhnout po detoxikační kúře, abyste vyčistili svůj organizmus od metabolických zplodin nasbíraných během zimy, potom vsaďte na účinky reishi, která pomůže vygruntovat tělo.

Jak vlastně vybírat doplňky stravy z medicinálních hub? Velmi důležité je hlavně množství polysacharidů ve složení extraktu z reishi, protože vyšší obsah polysacharidů zajišťuje vyšší účinnost. Ideální je obsah polysacharidů přes 40 % a triterpenoidů přes 4 %. Leskokorka lesklá, jak zní český název reishi, podporuje tvorbu detoxikačních enzymů a chrání játra, která mají v lidském těle úlohu zjednodušeně řečeno čističky odpadu. Zpracovávají odpad a vylučují ho ven z těla. Reishi podporuje schopnost těla zbavovat se toxinů a snižovat oxidační stres. Chrání vaše játra a podporuje jejich dostatečnou funkci.


publikováno: 21. 3. 2018, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: bio, houby, imunita, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+