Jak předcházet alergii a jaké homeopatické léky mohou pomoci | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Jak předcházet alergii a jaké homeopatické léky mohou pomoci

11. 6. 2020

Alergie je přehnaná a nepřiměřená reakce organismu na látky neboli alergeny, které se běžně vyskytují v našem okolí. Zajímavé je, že vzniknout kdykoli během života, nezáleží tedy na věku.

Dědičnost

Zda bude člověk alergický, do značné míry rozhoduje dědičnost. Pokud je jeden z rodičů alergik, je riziko vzniku alergie u dítěte třiceti až čtyřiceti procentní. Jestliže ale mají alergii oba rodiče, pak má dítě jen 40 procentní naději, že u něj nemoc nevypukne.

Mezi nejčastější alergeny patří vedle pylů, které útočí zejména na jaře, také roztoči, prach nebo plísně. Časté jsou také potravinové alergie – nejčastěji ořechy, ryby a mořské plody, sója, vejce, mléko, ale i citrusy nebo jahody, zeleniny celer, petržel a rajčata

Jak předejít alergii

Není ale třeba rezignovat, kromě dědičnosti je důležité také to, kde člověk žije, zda má dostatek pohybu, nebo naopak příliš stresu. Větší riziko nesou ti, kdo častěji podléhají běžným infekcím a léčí se antibiotiky,

“Velmi důležitá je životospráva matky již v době těhotenství a dále samozřejmě v období kojení. Pokud je to možné, je dobré dítě kojit alespoň šest měsíců. Příkrmy zavádět postupně a také pozvolna zvyšovat jejich dávky, na začátku je dobré podávat například dýni, cuketu, červenou řepu, zelené fazolky,” popisuje MUDr. Renáta Sikytová, členka Homeopatické lékařské asociace, která má svoji ordinaci v Dobřichovicích

Kojenec by podle ní měl dostatečně pobývat na čerstvém vzduchu, zbytečně se nezdržovat v přetopených místnostech. “Dobré je, pokud se ho podaří chránit před nákazami, a tím předejít podávání antibiotik. Jestliže to jinak nejde, měla by se po ukončení léčby vždy podávat kvalitní probiotika,” vysvětluje Sikytová. Pro všechny pak platí vyhýbat se, pokud to jenom trochu jde, konzervantům a barvivům v potravinách.

Jak se alergie projevuje

Jak poznáte, že máte alergii? “Alergické projevy mohou být mírné, jako například vodová rýma nebo pálení a svědění očí. Potíže se mohou objevit i na kůži v podobě různých kožních vyrážek. V závažných případech otékají sliznice a vyskytuje se těžká dušnost, což ohrožuje život,” varuje Sikytová.

V době pandemie vás možná napadne, zda projevy alergie nejsou projevem nákazy COVID-19. Jak to odlišit? Ano, i alergie se projevuje ucpaným nosem, kašlem či dušností, ale v případě alergie nemají nemocní téměř nikdy horečku, i když ta samozřejmě nemusí být ani při nákaze COVID-19. Podobné je to také s bolestmi kloubů či únavou, která je spíše typická u nákazy virem. Varovat by měla vyšší teplota a bolesti kloubů zejména to, že potíže jsou trochu jiné než obvykle anebo nepomáhají léky na alergii.

Jak si ulevit od alergie na pyly homeopaticky?

V případě každé alergie platí, že není rozumné ji přecházet. Jinak hrozí například poškození dýchacího ústrojí, což vede k astmatu. „Mnoho lidí dělá chybu, že ve snaze “vyhnout se chemii z léků” příznaky alergie neléčí vůbec. Jestliže nechcete použít klasickou léčbu, nebo vám třeba nepomáhá, ulevit může léčba homeopatická. Nejlepší ale bude, pokud si najdete svého lékaře – homeopata, který vám vyberete léky individuálně a také zhodnotí, jak vážné jsou vaše potíže,“ říká Sikytová.

Jaké léky doporučují homeopaté?

Základním lékem je POUMON HISTAMINE 15CH nebo 30CH, podává se dle obtíží v dávce 2× až 4× denně 5 granulí. Zmírňuje, až zastavuje alergickou reakci.

K němu se přidávají další léky podle příznaků: NUX VOMICA 9CH. Ten zabírá ve chvíli, kdy kýchání přichází v salvách hlavně po ránu, v noci má nemocný ucpaný nos a přes den mírnou vodovou rýmu.

ALLIUM CEPA v ředění 9CH se naopak užívá ve chvíli, kdy je výrazná vodová pálivá rýma. EUPHRASIA OFFICINALIS v ředění 9CH je vhodné, když má pacient problémy se svěděním, pálením a slzením očí, spojivky jsou zarudlé spojivky.

Všechny tři výše zmíněné léky se většinou podávají v dávce 3× denně 5 granulí. Na základě příznaků se mohou libovolně kombinovat. O tom byste se ideálně měli poradit s lékařem – homeopatem.

Preventivní užívání homeopatických léků

Pokud máte každoročně problémy s alergií, je možné homeopatické léky podávat také preventivně:

Při alergiích na jarní pyly a trávy se podává lék POLLENS v ředění 15CH. Pokud lékař-homeopat neurčí jinak, užívejte ideálně čtyři až šest týdnů před obvyklým začátkem sezóny v dávce deset granulí jednorázově jednou týdně. Jakmile se objeví první obtíže, podává se každý den pět granulí ráno.

K tomuto léku se před začátkem potíží preventivně přidává lék POUMON HISTAMINE v ředění 15 nebo 30CH v dávce jednou denně pět granulí. Ve chvíli, kdy obtíže časnou pak podle potřeby 2–4× denně pět granulí.

Muž – chalupář

Jedním z pacientů v ordinaci doktorky Renaty Sikytové je pětašedesátiletý muž. Od té doby, co od jara do podzimu pobývá na chalupě, mimo město trpí výraznou vodovou rýmou. Rýma je pálivá, někdy má až odřený nos, občas ho svědí oči.

Následující léčba klientovi během 14 dnů zcela zlepšila potíže, rýmu měl jen, když sekal trávu, problémy se svěděním očí zmizely zcela.

  • POUMON HISTAMINE 30CH 2× denně 5 granulí
  • ALLIUM CEPA 9CH 3× denně 5 granulí
  • EUPHRASIA OFFICINALIS 9CH opět v dávce 3× denně 5 granulí – užívat jen, pokud přetrvávají problémy s očima.

Ve chvíli, kdy potíže zmizely, doporučila lékařka pouze užívání léku POUMON HISTAMINE 30CH 2× až 3×5 granulí.

Osmiletá holčička

V tomto případě jde o dívku, která má každý rok alergické oční obtíže. Když měla odjet na školu v přírodě, maminka požádala o radu lékařku – homeopatku. Oční problémy se projevovaly zejména slzením a pálením očí, které byly většinou výrazně zarudlé. Dívka měla někdy dokonce problémy se světloplachostí. Po následující léčbě, zvládla pobyt jen s malými obtížemi, občas ji pouze svědily oči.

Léčba: POUMON HISTAMINE 30CH 3× denně 5 granulí, EUPHRASIA OFFICINALIS 9CH 3× denně 5 granulí

Více informací najdete na www.svethomeo­patie.cz


publikováno: 11. 6. 2020, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: alergie, homeopatie

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+