Kůže nemůže být bez vody | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Kůže nemůže být bez vody

19. 7. 2017

Pravidelné pití vody významně zvyšuje hydrataci pokožky, potvrzují výsledky nejnovější studie1) uskutečněné pod vedením prof. Petra Arenbergera, přednosty Dermatovenero­logické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Hydratace se statisticky významně zvýšila po skončení pití vody oproti výchozímu stavu na obličeji o 12,7 % a na rukou o 15,1 %. Pití vody pomáhá nejen opticky, ale i prakticky – vyhladí vrásky a zpomalí stárnutí pleti. Základ pitného režimu by měla tvořit voda, ideálně čistá a neupravená, bez přidaných chemických látek. V letním období je však vhodné doplnit pramenitou vodu ještě jinými tekutinami. Vhodné jsou zejména minerálky, protože doplňují tělu kromě tekutin i minerální látky, které organizmus ztrácí v horkých dnech více (močí hlavně draslík, potem sodík).

Zásadní roli má vypitá voda

„V případě hydratace pleti hraje zásadní roli voda dodávaná tělu pitným režimem, jak ukázaly i výsledky naší studie, hydratační krémy mají pouze lokální účinek na povrchu pleti,“ vysvětluje prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, FCMA. „Pokud je tělo dostatečně zásobováno vodou, pokožka se mnohem déle udrží mladistvě svěží a krásná. Při správném pitném režimu a dostatečném množství vody v kůži zbytečně nevznikají vrásky,“ dodává.

Krém zvláčňuje pleť

Hydratační kosmetické přípravky mají pro zdraví a krásu pleti význam, ale nejlépe v kombinaci s pitným režimem. Kůži je nutné zásobovat vodou zevnitř, péče zvenku má jiný efekt. Buňky kožního povrchu chrání lipidová vrstva, která pustí vodu dovnitř buněk jen těžko. Ty je nutné zásobovat vodou zevnitř, tedy pitným režimem. Přínos krémů spočívá více než v hydrataci v komplexním zvláčňování pleti, které dodávají lipidy. Tím zjemňují rohovou vrstvu a zároveň podporují ochrannou funkci kůže před vnějším prostředím. Pokožka byla v uvedené studii při porovnání měření před zahájením pití vody a po skončení experimentu, tj. po pravidelné hydrataci, méně vysušená, více vláčná, hebká a pružná u 83,3 % testovaných osob. V ultrazvukovém vyšetření mělo 95,4 % jedinců při posledním měření oproti prvnímu širší, tzn. hydratovanější horní (pokožku) a střední (škáru) vrstvu kůže v průměru o 11,6 %.

Dehydratovaná pokožka

„V těle dospělého člověka tvoří voda zhruba 60 % jeho hmotnosti, 2/3 vody se nachází v buňkách a 1/3 v mezibuněčném prostoru. Kůže obsahuje 6–8 l vody, přičemž 6 l jí je v podkoží, 120 ml v pokožce a 20 ml v rohové vrstvě,“ uvádí prof. Arenberger. „Dehydratovaná pokožka je křehká, má oslabenou bariérovou funkci, její buňky neplní svoji normální úlohu. To vede k olupování, šupinatění, pocitu napětí a unavenému vzhledu, dochází k předčasnému stárnutí, zvyšuje se riziko alergických reakcí,“ upřesňuje. Vodu zevnitř je třeba dodávat kožním buňkám pravidelně. Při nárazovém pití většího množství vody tělo tuto vodu velmi rychle zase vyloučí (vymočí) a kožní buňky z ní téměř nic nemají. Zatímco při dlouhodobém pravidelném zásobování těla vodou si organizmus stihne uložit vodu do kůže, která pak tyto zásoby využívá. Projeví se to i na jejím vzhledu, a to už po několika dnech. Nejprve se naplní vodou (a rozšíří) horní a poté střední vrstva kůže, načež se povrch kůže vypne, vyhladí a působí mladistvěji.

Minerálky v létě

„V horkých letních dnech, kdy tělo ztrácí s tekutinami i minerální látky, je potřebuje doplnit stejně jako tekutiny. K tomu se dobře hodí minerálky. Slabě a středně mineralizované vody jsou vhodnou součástí každodenního pitného režimu, pokud se v létě více potíme, více sportujeme apod., měly by přijít na řadu i minerálky silně mineralizované, které obsahují významnější množství minerálních látek,“ radí nutriční terapeutka Věra Boháčová, DiS., spolupracovnice AquaLife Institutu, a dodává: „mezi vhodné nápoje patří také přírodní, uměle nepřislazované ovocné šťávy nebo čaje a z nich vyrobené nealkoholické míchané nápoje. Jsou příjemným zpestřením letního pitného režimu, dodají tělu nejen potřebné tekutiny, ale mohou být i dobrým zdrojem vitaminů a minerálních látek."

Pozor na úpal v horku

Obecně se doporučuje vypít zhruba tolik tekutin, kolik se jich vymočí. Dobrým pomocníkem přitom je barva moči, která by měla být velmi světlá (tmavá, koncentrovaná moč poukazuje na nedostatečný pitný režim). „Pokud nepřijímáme dostatečné množství tekutin, organizmus vyvolá svými vnitřními mechanizmy pocit žízně a zbrzdí vylučování vody, především sníží produkci moči a potu. Tím se ovšem omezí vylučování odpadních látek z těla, zvýší se tělesná teplota a dojde k nedostatečnému ochlazování těla, což má v horkých dnech za následek úpal, přehřátí organizmu při selhání jeho vlastní termoregulace. V letním období riziko dehydratace ještě zvyšuje sport, práce v horku nebo i prostá návštěva koupaliště v tropických dnech – i když je tělo ve vodě, nestačí mu to, je potřeba pít,“ varuje Věra Boháčová.

www.aqualifein­stitute.cz


publikováno: 19. 7. 2017, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: péče o pleť, prevence, voda

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+