Kvalitních probiotika vám usnadní dovolenou | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Kvalitních probiotika vám usnadní dovolenou

13. 6. 2019

Určitě jste už někdy slyšeli o střevní mikroflóře. Je totiž důležitou součástí lidského organismu. Bez bakterií, které střevní mikroflóru tvoří, by naše trávení nefungovalo tak, jak potřebujeme. A proto je nutné udržovat ji v dobré kondici a to zvláště v létě na cestách a dovolených. Pojďme se podrobněji podívat, jak funguje naše tělo a co by se stalo v případě nedostatku „správných“ bakterií ve střevech.

Hodné bakterie

V našich střevech se přirozeně nacházejí bakterie mléčného kvašení, které jsou označovány jako střevní mikroflóra. Kdyby nám tyto bakterie ve střevech scházely, špatně bychom trávili a to by se podepisovalo na našem celkovém pohodovém stavu organismu. Bakterie mléčného kvašení, které můžeme označit jako „správné bakterie“, totiž zabraňují přemnožení patogenních nebo-li špatných bakterií ve střevech.

Proč užívat probiotika v době dovolených?

Do těla se „správné“ bakterie dostávají již při našem narození. Jejich množství i druh závisí v průběhu života na několika faktorech: výživa, věk, cvičení, genetika, stres, stav imunitního systému a užívání léků. Na začátku období dovolených je velmi důležité mít hladinu bakterií ve střevě v pořádku. „Při cestování, ať už v tuzemsku či v zahraničí, se může setkat s různými zdravotními obtížemi. Asi vůbec nejčastější jsou střevní obtíže charakteru nevolnosti či zvracení a průjmovité stavy, tzv. cestovatelský průjem.

Obtíže mohou souviset s dietními chybami, obzvláště jsme–li v zahraničí a ochutnáváme pro nás méně známou kuchyni, či dokonce mohou být i infekčního původu,“ uvádí doc. MUDr. Ladislav Slováček, Ph.D. „Jednou z možností je užívání probiotik za účelem podpory imunitního systému. Na trhu je k dispozici celá řada preparátů, které obsahují probiotickou vlákninu podporující růst a aktivitu přátelských bakterií a vitamin B6, který přispívá k normální funkci imunitního systému,“ dodává.

Jogurt nestačí

Na podporu zdravé střevní mikroflóry si jogurt klidně dát můžete. Není pro správnou funkci střev ale dostatečným zdrojem. Přestože obsahuje zdraví prospěšné bakterie, není u nich definován konkrétní kmen, ani počet. Doplňky stravy na rozdíl od běžných potravin garantují počet, druh i kmen živých bakterií. Doporučuje se ale vybírat taková probiotika, která garantují obsah živých bakterií do konce doby použitelnosti, tedy tak, jak je tomu v případě nejnovějších doporučení Mezinárodní asociace probiotik a která obsahují i prebiotickou vlákninu.

Pro koho jsou vhodná probiotika?

  • pro lidi s trávicími obtížemi
  • při antibiotické léčbě
  • ženy s častými gynekologickými záněty
  • pacienti s oslabenou imunitou
  • starší lidé, děti a dospívající
  • pro pacienty se závažnými onemocněními trávicí soustavy, jako jsou např. funkční střevní poruchy, chronické střevní záněty (IBD)
  • pacienti trpící podvýživou
  • pacienti s masivní chronickou léčbou, příp. s výskytem více onemocnění současně
  • po závažných operacích na zažívacím traktu
  • při opakujících se chronických infekcích

TIP: Probiotika (pro = příznivý, bios = život) neboli přátelské bakterie mají příznivý vliv nejen při trávících obtížích, vaginálním diskomfortu a oslabené imunitě, ale i na celkové zdraví člověka. Připravte svá střeva a imunitu na dovolenou, která bývá často pro tělo náročná, a vyzkoušejte probiotika nové generace – Probicus® Premium společnosti Generica. Obsahují 5 probiotických kmenů, vitamin B6 a prebiotikum, které slouží jako živná půda pro probiotika. Doplněk stravy Probicus ® Premium je vhodný pro děti od 3 let, těhotné i kojící ženy.


publikováno: 13. 6. 2019, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: cestování, probiotika

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+