Luhačovice nabízejí léčbu, wellness i relax | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Luhačovice nabízejí léčbu, wellness i relax

13. 6. 2016

Vydejte se do Luhačovic, největších moravských lázní s tradicí lázeňské péče již od 17. století. Krásnou přírodu Bílých Karpat vylepšuje v údolí říčky Šťávnice kolonáda, rozlehlé parky s fontánami a upravenými vycházkovými cestami, pavilony, léčivé prameny a především řada staveb známého architekta Dušana Jurkoviče. Vše završují léčebné účinky pramenů. Chcete si letos užívat luxusní prázdniny s wellness procedurami? Přijeďte na týden či prodloužený víkend do krásného wellness hotelu Alexandria, kde se dostanete opět do formy ve wellness centru s bazénem, rozsáhlém saunovém světě, při masážích či cvičení ve fitku. Pochutnávat si můžete na gurmánských specialitách jak v noblesní Francouzské restauraci z do 30. let minulého stol., tak na dobrotách z široké bufetové nabídky. A večer si můžete zatančit v místním nočním klubu.

Co se v lázních léčí?

Prostřednictví přírodních léčivých zdrojů v kombinaci s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami se v Luhačovicích léčí onemocnění dýchacího ústrojí (astma, chronická bronchitida, poruchy hlasu), trávicího ústrojí (poruchy trávení a nechutenství), nemoci z poruch látkové výměny (cukrovka, otylost), poruchy pohybového aparátu, nemoci oběhového ústrojí a onkologické nemoci.

Lázeňská sezóna v Lázních Luhačovice, a.s., slavnostně odstartovala ve dnech 6. – 8. května třídenním pásmem programů, jejichž součástí bylo vyhlášení vítěze designérské soutěže Luhačovický lázeňský pohárek 2016, do které se přihlásilo více než 150 tvůrců z České a Slovenské republiky. Vítězem se stala studentka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Adéla Chorá se svým pohárkem NECTARIUM. Pohárek má jednoduchý tvar květu, a přesto je hravý a originální. Do jeho středu je vsazeno brčko, které napodobuje pestík květu. Je vyroben z vysoce kvalitního porcelánu a již je v prodeji.

Proslulá Vincentka

Za svou slávu lázně vděčí především 16 léčivým minerálním pramenům, z nichž jeden je sirný, ostatní jsou hydrogenuhliči­tanochloridosod­né kyselky. Některé se používají výhradně ke koupelím a inhalacím, jiné můžete volně ochutnat v lázeňském parku nebo v nejbližším okolí. Nejznámější a pravděpodobně nejchutnější je Vincentka, který je nad areálem lázní stáčen v plnírně a distribuován i do zahraničí. Vy máte možnost se dosytosti napít Vincentky v pavilónu vedle kolonády. Dokonce je možné si zvolit mezi teplou a studenou variantou. Dalšími známými prameny jsou Aloiska, Ottovka, Pramen Dr. Šťastného a Sv. Josefa. Ze všech pramenů vytéká na povrch každou hodinu 15 tisíc litrů vody, která je pro vysoký obsah minerálních látek považována za jednu z nejúčinnějších v Evropě.

Za léčbou i rekreací

V současnosti roste počet pacientů, kteří přijíždějí na léčebné pobyty hrazené zdravotními pojišťovnami. Patří mezi ně i děti od 1,5 roku. Do 6 let mají hrazený i doprovod. Návštěvnost roste i díky právní úpravě, která začala platit na začátku roku 2015, ale i po zrušení regulačního poplatku 100 Kč od ledna 2014. U části indikací dospělých prodloužila nová legislativa délku lázeňské péče z 21 na 28 dní. Díky provedeným změnám v lázeňství jsou tak lázeňské léčebné pobyty hrazené zdravotními pojišťovnami dostupnější více lidem. U samopláteckých pobytů roste zájem o nejlepší wellness hotel Alexandria****, který navštívilo téměř 7 tisíc hostů.

Dětští pacienti

V Lázních Luhačovice se léčí děti s respiračním onemocněním, obezitou, nemocemi zažívacího ústrojí a také kožním a onkologickým onemocněním. Lázeňská péče má pro děti nenahraditelné výhody, například zlepšení zdravotního stavu, zabránění zhoršení nemoci u chronických pacientů. Od letošního dubna mohou děti využívat blahodárné účinky koupelí v přírodní minerální vodě přímo v objektu luhačovické dětské léčebny Miramonti. Dosud totiž museli za nejtypičtější luhačovickou procedurou docházet do Inhalatoria. Nový balneoprovoz připomíná krásný vodní svět s rybami, majákem i hvězdným nebem a děti z van mohou pozorovat nejen rybičky ve vodním válci, ale sledovat i pohádky na obrazovce.

Co vidět

Symbolem luha­čovické lázeňské architektury, inspirované valašskými a slovenskými li­dovými stavbami s hráz­děnými zdmi, secesním dekorem a výraznou barevností, je především Jur­kovičův dům. Secesní penzion stojí v samém srdci lázní přímo u kolonády a je vybaven replikami původního nábytku. Při procházce Luhačovicemi objevíte další známé Jurkovičovy stavby, například Jestřabí, vily Valašku a Vlastimilu, Chaloupku, Vodoléčebný ústav či Hudební pavilon; většinou slouží jako hotely a penziony.

K odpočinku a meditacím v lesním tichu láká rovněž Jezírko lásky, ukryté v hustém smrkovém lese, romantické místo s upraveným okolím, lavičkami a altánem. Naopak za sportem a koupánímse vydejte k Luhačovické přehradě; podél břehu vede stezka zdraví s posilovacími stroji, u hotelu Vega si užijete zorbing na umělé zorbové dráze. Je tu i koupaliště Duha a mnoho restaurací s příjemným posezením.

Kulturní léto

V Luhačovicích probíhá i mnoho kulturních akcí, např. kolonádní koncerty, letní divadelní sezona i pouť. K Luhačovicím každoročně patří Luhačovické kulturní léto s hudebními a divadelními festivaly. Prvním z nich, který se může pochlubit nejdelší historií, je Festival Janáček a Luhačovice, dále Akademie Václava Hudečka a přehlídka komorní divadelní tvorby Divadelní Luhačovice. K novějším projektům akciové společnosti Lázně Luhačovice patří Luhačovice v tanci, Řezbářské sympozium – Krása v dřevě ukrytá, přehlídka ochotnických divadelních souborů Luhačovická divadelní sešlost a Dny slovenské kultury, které prezentují v našich lázních slovenský folklor, hudbu, divadlo či jiné umění. Za návštěvu rozhodně stojí vyhlášený noční klub v ALEXANDRIA**** Spa & Wellness hotelu pyšnící se atmosférou první republiky, v němž se pravidelně konají hudební a taneční večery.

Spojení lázeňské péče a kulturního vyžití se tak stává zážitkem pro tělo i duši. Není proto výjimkou, že pro řadu hostů je hlavním důvodem pro návštěvu Luhačovic právě kulturní dění. Proto pro milovníky hudby a divadla je pravidelně nabízen lázeňský pobyt Symfonie zdraví. Pro letošní rok jsme nově také pobyt Ve víru tance, který byl oceněn v soutěži Velká cena cestovního ruchu 2015/2016.

Na výlet

Pokud vás už Luhačovice omrzí, můžete vyrazit do krásného okolí Zlínského kraje, jako například do Uherského Brodu, Bojkovic, Slavičína, Vlčnova nebo Vizovic. Celá rodina si užije Archeologický skanzen v Modré v lokalitě původního velkomoravského osídlení, v těsném sousedství Velehradu. Můžete zde navštívit slovanského opevněné sídliště z doby Velké Moravy (9. stol.). Máte možnost nejen shlédnout jak žili Slované, ale i vyzkoušet si dávná řemesla, ochutnat speciality, shlédnout původní plodiny, keře i stromy. Děti si pohladí volně pobíhající zvířátka. Skanzen žije každodenním životem, naučnými představeními, programy, pokusnými tavbami kovů, výrobou keramiky, zemědělskou výrobou. V těsném sousedství pak ještě navštivte areál Živá voda, kde můžete pozorovat unikátní kousky sladkovodních ryb jak z hladiny, tak v podvodním tunelu. A v Centru slováckých tradic si zase přijodu na své dospělí v expozici s degutací regionálních vín se samoobslužnými dávkovacími automaty a také se poučí, jak se pálí slivovice. A ještě musíte stihnout expozici zdejšího Zemského muzea s unikátními nálezy historických artefaktů.

Seriál Četníci z Luhačovic

Hned několikrát se loni na podzim vypravil do Luhačovic štáb brněnského studia České televize, který natáčí dobový kriminální seriál. Pod výstižným titulem Četníci z Luhačovic se skrývá 12dílná kriminální série, která diváky zavede do období první republiky. Mezi lázeňskými domy, v blízkosti kolonády, se návštěvníci Luhačovic mohli potkat například s herci Pavlem Zedníčkem, Karlem Dobrým, Pavlou Tomicovou, Naďou Konvalinkovou, Danou Batulkovou, Martinem Donutilem, Robertem Hájkem a dalšími známými tvářemi. Viděli televizní štáb v plném nasazení, mohli sledovat práci režiséra, kameramana, zvukařů, produkčních a dalších televizních profesí. Co je určitě zaujalo, byly kostýmy. Vždyť děj jednotlivých epizod se odehrává krátce po roce 1919. Vedle civilního oblečení se v seriálu objevuje celá škála četnických stejnokrojů. Přestože se seriál jmenuje Četníci z Luhačovic, štáb natáčí i v jiných než lázeňských lokalitách. Například v Prostějově, Lednici, Jimramově, okolí Znojma a především v Lesním Hlubokém u Domašova, kde je vybudovaná četnická stanice. Natáčení potrvá až do poloviny roku 2016.


publikováno: 13. 6. 2016, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: cestování, lázně, léčba, rehabilitace, relaxace

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+