MSM? Jen odpad z výroby papíru, který nepomůže, ale spíš ublíží | Přírodní léčba | Trendy zdraví


MSM? Jen odpad z výroby papíru, který nepomůže, ale spíš ublíží

24. 9. 2018

V poslední době se na trhu objevují „zázračné produkty“ s obsahem MSM. Pokud tuhle zkratku na obalu spatříte, zpozorněte. Především u těch zázraků, které jsou určeny k odstranění problémů pohybového aparátu. Ale co je to vlastně MSM a má vůbec nějaký účinek?

Odpad z výroby papíru

MSM je zkratka pro Methylsulfonyl­methan CH3-SO2-CH3 (DMSO2), tedy o organickou sloučeninu síry. Vyrábí se z ligninu, což je ale pouhý odpad z výroby papíru. A jako odpad je pochopitelně velmi levný. MSM se používá především v kosmetice, neboť zlepšuje pronikání látek do těla kůží, ve farmacii je jeho přítomnost více než sporná.

MSM je látka, která totiž nemá prokázaný účinek na zpomalování progrese úbytku kloubní chrupavky, jak je často na přebalech „zázračných produktů“ prezentováno. „MSM se pro léčbu osteoartrózy nepoužívá,“ říká ortoped MUDr. Jiří Beznoska. „Už jen proto, že neexistují studie, které by jeho účinek podpořily.“

Použití MSM v medicíně je ve stádiu studií na zvířatech a pilotních studií. Uskutečněny byly také jen krátkodobé malé studie na několika pacientech v různých oblastech zdravovědy – alergie, kloubní onemocnění, dermatologie… Tedy nic zásadního, co by pozitivní účinky MSM podpořilo.

O mechanismu účinku MSM se celkem nic neví

Žádný účinek MSM na klouby nebyl studiemi prokázán. Byl prokázán účinek přípravků, kde je MSM v kombinaci s ověřenými látkami jako je například glukosamin sulfát, který ale účinkuje sám o sobě na zpomalení progrese úbytku kloubní chrupavky a přítomnost MSM proto vůbec nepotřebuje.

Riziko v kombinaci s jinými léky

Zásadní však je, že MSM přináší pro člověka vůbec největší riziko v kombinaci s jinými léky. Například ve spojení s běžnými léky proti bolesti, jako jsou Brufen nebo Ibuprofen. Také s Warfarinem, tedy s léky na ředění krve. Tady se člověk může dočkat namísto zlepšení svého zdravotního stavu spíše zdravotních komplikací, například zvýšené krvácivosti. Nebezpečí je o to větší, že například Warfarin užívá značná část populace, Brufen či Ibuprofen prakticky každý.


publikováno: 24. 9. 2018, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: bolest, klouby, léčba, lékárna, sportovci

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+