Nedostatek omega 3 se projeví na fyzickém i duševním zdraví | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Nedostatek omega 3 se projeví na fyzickém i duševním zdraví

11. 11. 2019

Většina Čechů ani zdaleka nedodržuje rady lékařů a výživových odborníků ohledně konzumace ryb. Podle nich bychom je měli jíst minimálně dvakrát týdně. V přepočtu na množství je pak ideální celková porce zhruba půl kila. Jenže to sní málokdo. Výsledkem jsou chybějící vitaminy a další tělu prospěšné látky. Mezi ně patří i omega-3 mastné kyseliny. Přitom jejich dlouhodobý nedostatek se může projevit nejen na fyzičce, ale i psychice.

Vědci, kteří zkoumají přínos těchto látek přes 50 let, za tu dobu učinili celou řadu objevů. Dvě nejdůležitější kyseliny eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA) jsou klíčovými prvky v celé řadě procesů v lidském těle. Budeme-li konkrétnější, tak přispívají ke zdraví srdce, mozku a očí. Mají také vliv na snížení triglyceridů v krvi či udržení normálního krevního tlaku. Fungují rovněž jako prevence astmatu a mají pozitivní vliv na imunitu. V neposlední řadě snižují zánětlivé procesy v organismu. Ovšem experti zjistili i to, že tyto kyseliny tvoří až čtvrtinu suché váhy lidského mozku. V případě jejich dlouhodobého nedostatku jsou pak lidé častěji náchylní k depresím, vyčerpání nebo se u nich mohou projevit jiné psychické problémy.

Tělo si neumí omega 3 vyrobit

Celý problém spočívá v tom, že lidský organismus, stejně jako v případě ostatních savců, si neumí omega 3 sám vyrobit. Je tedy plně závislý na tom, kolik jich přijme v potravě. Zde se tak vracíme na pomyslný začátek k rybám. Právě tuční „šupináči“, jako losos, tuňák, sleď, sardinky či makrela, jsou jejich nejbohatším zdrojem. Dále omega 3 najdeme v menším množství ještě v rostlinných olejích, lněných semínkách či ořechách. Abychom ale měli dostatečný přísun látek, museli bychom si dopřávat mořské ryby minimálně dvakrát týdně. Statistiky jsou však neúprosné a jasně dokazují, že méně než jednou týdně se objeví ryba na stole u téměř poloviny dospělých Čechů.

Pomohou doplňky stravy

Na řadu tak musí přijít záložní řešení. Ty se nabízejí dvě, prvním je neoblíbený rybí olej s nepříjemnou pachutí. Druhým pak doplňky stravy z lékárny, což je pro mnohé příjemnější alternativa. Pokud se touto cestou rozhodnete vydat, pak pečlivě čtěte složení přípravků. Dost se totiž liší v množství obsažených látek. K dostání jsou jak produkty s 30%, tak také s 90% koncentrací cenných omega-3 kyselin. Ideální pro vaše zdraví i peněženku je vybírat koncentrovanější doplněk stravy s maximálním obsahem EPA a DHA tak, aby mohli užívali jen jednu kapsli denně a neplatili zbytečně za „nic“. Vsadit na jistotu můžete s přípravkem Naturevia Omega 3 One-a-Day, jejíž jedna kapsle obsahuje minimálně 700 mg omega-3 mastných kyselin, což je 2× více EPA a DHA oproti běžným přípravkům s rybím olejem. Proto stačí užívat jen jednu kapsli denně a získáte dostatečnou dávku potřebných látek.

Parťák na celý život

Mnozí se mylně domnívají, že omega 3 jsou důležité jen v těhotenství a dětství. Pravdou ale je, že je potřebujeme po celý život. Na začátku, aby se vše vyvinulo, tak jak má, pak při růstu a dále pro udržení zdraví všech důležitých orgánů. To platí i ve stáří, kdy přispívají k udržení bystré mysli. Takže zapomínat na jejich dostatečný přísun byste rozhodně neměli.

Zdroj: www.naturevia.cz


publikováno: 11. 11. 2019, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: dieta, minerály, očista, prevence, ryby, vitaminy, zdravá strava

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+