Pečujte o svoji imunitu a zbytečně ji neoslabujte | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Pečujte o svoji imunitu a zbytečně ji neoslabujte

16. 12. 2019

Věděli jste, že největším imunitním orgánem v našem těle jsou střeva? Právě ve střevech se totiž nachází až 1,5 kilogramu buněk imunitního systému. Díky nim tělo přijímá důležité živiny, které mu pomohou odolat útoku patogenů. Imunitu proto do velké míry ovlivňují vaše stravovací návyky.

Obrázek: Kvůli oslabené imunitě je tělo náchylnější k běžným virovým onemocněním.

Proč se střeva nazývají druhým mozkem?

Imunita je schopnost organismu chránit se před nemocemi, které na nás útočí jak zvenku, tak zevnitř. Až 70 % imunitního systému se nachází právě v trávicím traktu. Přestože je lidský organismus nositelem trilionů bakterií, nejvíce se jich vyskytuje především ve střevech, která náš život řídí a ovlivňují mnohem více, než si připouštíme. Ovlivňují nejen imunitu, ale také obezitu, psychiku a pojí se s celou řadou onemocnění. Je paradoxem, že příznaky různých nemocí často hledáme úplně jinde, než právě ve střevech.

Mikroflóru narušujete tím, co jíte

Posílení imunity přímo souvisí s tím, jakou potravu přijímáme. Negativně na ni působí prázdné kalorie a chemie. Střevní mikroflóru narušuje potrava s nedostatkem vlákniny a přílišným množstvím jednoduchých cukrů.

Co vyřadit z jídelníčku:

• sladkosti,

• slazené nápoje,

• džusy,

• pečivo,

• instantní polévky a omáčky,

• dochucovadla.

Obrázek: Vyhněte se nadměrné konzumaci sladkostí.

Měli byste se vyhnout také konzumaci jídel z fast foodů i těm, která obsahují umělé příchutě, konzervanty, syntetická sladidla, glutamát sodný a další chemii. Stavu mikroflóry nepřidáte ani kouřením, pitím alkoholu nebo přílišnou konzumací antibiotik, která mohou u některých jedinců vést k nenávratné změně střevního prostředí.

Jak posilovat imunitu a střeva

Některé faktory střevní mikroflóry nemůžeme ovlivnit, jelikož mohou být dědičné, jiné ale ovlivnit lze. Kolonie dobrých bakterií můžete podpořit například užíváním probiotik. Bakterie jsou živé mikroorganismy, které žijí ve střevech každého zdravého člověka. Pokud si udržíte správně fungující střevní mikroflóru, nebudete mít problémy se zažíváním a vaše tělo dokáže lépe odolávat virům a bakteriím, které na něj působí zvenčí (například chřipka nebo jiné virové infekce).

Jakou stravou zlepšit imunitu:

• bílými jogurty s živými kulturami,

• kefíry,

• kysaným zelím,

• tempehem (jedná se o kvašený výrobek ze sóji),

• misem (kořeněná sójová pasta),

• kombuchou (fermentovaný nápoj z černého nebo zeleného čaje),

• nakládanými okurkami,

• podmáslím a zakysanou smetanu.

Imunitu však můžete podpořit i správnými doplňky stravy bohatými na vitamíny a minerály.

Butyrát: důležitá složka pro zdravá střeva

Butyrát je sůl kyseliny máselné a v těle by se měl tvořit přirozeně. Je totiž běžnou součástí střevní mikroflóry, kterou produkují střevní bakterie. Jeho největším přínosem je schopnost obnovit celistvost střevní sliznice, a snížit tak pronikání obsahu střev do sliznice a krve.

Butyrát tlumí chronické záněty ve střevě. V tlustém střevě působí preventivně proti vzniku rakoviny konečníku, v tenkém střevě je prevencí proti Crohnově chorobě. Tato látka od sebe dokáže oddělovat zdravé a nádorové buňky, přičemž zdravé množí a nádorové likviduje.

Některé osoby mají butyrátu nedostatek, a proto se jim podává v podobě tabletek. Důvodem nedostatku může být buď přílišné používání antibiotik a antimikrobiálních látek, nebo pokles obsahu rozpustné vlákniny v potravě, kterou člověk přijímá. Proto se doporučuje jíst hodně ovoce a zeleniny. Rozpustná vláknina v nich obsažená je hlavním zdrojem pro tvorbu butyrátu střevními bakteriemi.

Nedostatek kalorií = nejen snížená imunita

Nejen zhoršenou imunitu má na svědomí kalorická restrikce, ke které dochází zejména při nesprávném držení diet. Pokud chcete držet dietu, je nutné snížit kalorický příjem, ale ve správném množství. Všichni ti, kdo se honí za rychlým zhubnutím, přísun kalorií zmenší natolik, že tělo nedostává dostatečné výživové látky, jejichž absence se projeví na stavu těla. Jaké následky se mohou dostavit?

Zpomalení metabolismu

Ke zpomalení metabolismu vede snížená produkce hormonu štítné žlázy. Zpomalením si tělo tvoří co nejideálnější prostředí pro navrácení vaší původní hmotnosti.

Oslabená imunita

Tělo je oslabené celkově, jelikož nemá dostatek energie. Nedokáže odolávat škodlivým virům a bakteriím a zvládat stres. Proto je pravděpodobné, že budete náchylnější k nejrůznějším nemocem.

Omezený růst a ztráta svalové hmoty

Proteosyntéza je tvorba bílkovin, která přímo souvisí s tvorbou svalové hmoty. Tento proces je však energeticky velmi náročný a vzhledem k tomu, že se tělo nachází v kalorické restrikci, nedokáže si svalovou hmotu udržet, natož ji budovat. Svalová hmota se spíše ztrácí, jelikož pro tělo je jednodušší si vzít energii ze svalů, než rozkládat tukové zásoby.

Pokud chcete zhubnout, je nutné energetický příjem snižovat postupně, a nikoliv drasticky. Čas od času můžete zhřešit a dát si i nezdravé jídlo. Vaše strava by však měla být pestrá a vyrovnaná. Důležitý je i dostatek odpočinku a kvalitního spánku.

Imunitní systém u vrcholových sportovců

Pravidelná a přiměřená pohybová aktivita příznivě ovlivňuje fungování imunitního systému a je vhodnou prevencí oslabené imunity. Opačným případem je však intenzivní sportování profesionálů, které naopak může vést k vyčerpání a oslabení imunity. Proto by si především oni měli zakládat na vyvážené a zdravé životosprávě s dostatečným přísunem kalorií.

Obrázek: Kvůli nedostatku kalorií trpí sportovci oslabenou imunitou.

Kalorie v podstatě označují, kolik energie můžete z určité potraviny získat. Během dne je nutné mít vyvážený přísun kalorií, který bude reflektovat to, jaké činnosti se věnujete. Sportovci by si měli kalorie počítat, aby byli schopni posoudit, kolik jich potřebují v závislosti na příjmu a výdeji energie. Jedná se o energetickou bilanci, která se dělí do 3 kategorií:

  1. vyrovnaná – kalorický příjem se rovná výdeji,
  2. pozitivní – kalorický příjem je vyšší než výdej,
  3. negativní – kalorický příjem je nižší než výdej energie.

Problém s nedostatkem kalorií se objevuje především u vrcholových sportovců, kteří se následně potýkají s nejrůznějšími komplikacemi:

• únava a vyčerpání,

• ztráta svalové hmoty,

• psychické potíže,

• nespavost,

• snížená imunita.

Kvůli snížené imunitě jsou sportovci náchylnější k běžným virovým onemocněním. Právě pro ně je vyrovnaný kalorický příjem nejdůležitější.


publikováno: 16. 12. 2019, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: dítě, muž, obezita, očista, ozdravné kúry, prevence, probiotika, sportovci, střeva, štítná žláza

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+