Stravování dlouhověkých - teorie Rogera Greena | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Stravování dlouhověkých - teorie Rogera Greena

26. 8. 2015

Chcete se zorientovat v oblasti zdravé výživy, najít si vlastní cestu, aktivně pečovat o své zdraví a mít dostatek energie naplnit a žít své sny? Pak můžete využít rady o stravování dlouhověkých, jež uvádí v praxi přední odborník Roger Green, zakladatele a ředitele newyorské Academy of Healing Nutrition a inspirativního učitele s dlouholetou praxí v oblasti výživy.

Schopnost vyrovnat se se změnami

V základu systému stravování podle zásad dlouhověkosti stojí taoistická filosofie a tradiční čínská medicína. Opírá se také o výzkum Dr. Westona A. Price. Žít fyzicky i duševně zdravě podle všech starých velkých učení znamená schopnost člověka vyrovnat se se změnami, které život přináší, a udržovat rovnováhu energií, která je pro spokojený život důležitá.

Energetická rovnováha

Stravování dlouhověkých pracuje s obrazem energetické podstaty světa, energetické rovnováhy a vzájemného působení protikladných pólů jin a jang, s koloběhem pěti prvků, k nimž přísluší jednotlivé roční doby, hodiny dne, orgány, barvy, chutě, materiály, tvary, emoce a pozitivní i negativní lidské vlastnosti a schopnosti. V oblasti jídla to pak znamená rozumět tomu, jak na nás působí různé potraviny v různou roční dobu, volit odpovídající druhy jídel i typy jejich přípravy, do celého procesu vkládat svou pozornost a umět se sladit se zákony přírody i vesmíru. Větší část naší výživy pochází z vnitřní energie, čchi, obsažené v jídle. Pokud naše strava obsahuje dostatek energie čchi, je čerstvá, správně připravená, není chemicky ošetřená nebo průmyslově zpracovaná a odpovídá našemu vlastnímu energetickému stavu, bude pro nás optimální a dodá nám to, co právě potřebujeme.

Správně vstřebávat živiny

Pro dlouhý věk je důležitá schopnost těla správně vstřebávat živiny, zejména minerály a vitaminy. Nejčastější způsob přípravy jídel tedy představují polévky a jídla z jednoho hrnce. Na podzim a v zimě více masité a dlouho, několik hodin vařené, na jaře a v létě naopak zeleninové a vařené kratší dobu. Většina dlouhověkých lidí jí prostou stravu, převážně z čerstvých surovin a jejich jídelníček se proto proměňuje podle sezónní dostupnosti. Vyhýbají se extrémům, alkohol užívají s mírou, často jako lék, kávu a jiné drogy skoro neznají. Potraviny a byliny se používají také jako přírodní léčebné prostředky. Vždyť i naše západní tradice učí, že jídlo má být člověku lékem.

Správné kombinace

Důležité je udělat každý den něco pro svou imunitu, rozvíjet své zájmy, naučit se odpočívat a dopřát si pravidelný, přirozený pohyb. Každý člověk je jiný a potřebuje také jinou kvalitu a dávky jídla, jinou délku spánku, odpočinku, jiné množství a druh pohybu. Tradiční moudrost nás tedy učí, že dlouhověkost vychází z kombinace přístupů k sobě, ostatním, světu kolem nás, životních aktivit a stravy. Vyvážená strava vnáší harmonii do všech aspektů života a jídlo má pak přímý vliv na jeho kvalitu i délku.

  • Jak je možné si pomocí jídla zajistit dlouhověkost je téma velmi inspirativní a Roger ho umí podat srozumitelnou formou široké veřejnosti. 19. – 20. září pořádá Akademie léčivé výživy víkendový seminář „Stravování dlouhověkých“ s Rogerem Greenem. Zájemci si odnesou spoustu praktických tipů, jak hned následující den začít podporovat své zdraví a vydat se na svou vlastní cestu k zářivému zdraví.

Více informací a přihlášku na seminář najdete na webu Akademie léčivé výživy: http://www.aka­demielecivevy­zivy.cz/…-a-seminare/

info@akademiele­civevyzivy.cz

www.akademiele­civevyzivy.cz

www.facebook.com/…le­civevyzivy


publikováno: 26. 8. 2015, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: ozdravné kúry, prevence, psychika, střeva, výživa

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+