Zbavit se přebytečných kil? Každý věk chce své | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Zbavit se přebytečných kil? Každý věk chce své

12. 7. 2019

Obezita a nadváha jsou civilizační onemocnění. Ještě před pár desítkami let většina lidí se svou hmotností neměla žádný problém. Revoluce ve způsobu života, přechod od fyzické k duševní práci, výměna pohybu za neustálé sezení a změny v jídelníčku stvořily pneumatiky kolem pasu, špeky, zkrátka kila navíc.

Pro krásu i zdraví

Nejen proto, že ideál krásy je stále štíhlost, ale i kvůli svým kloubům, srdci, dýchacímu ústrojí se nechtěného „závaží tuku“ chceme zbavit. V každém věku však redukční režim žádá něco jiného.

20 let – hambáč jen občas

„Ve 20 letech má člověk správně nastartovaný metabolismus a většina mladých lidí si myslí, že může jíst všechno, ale není to úplně pravda. Vždy je potřeba dbát na to, aby stravování „venku“ (fastfoody, restaurace) tvořilo maximálně třetinu denního jídla,“ radí výživová poradkyně Hana Borkovcová z Cambridge Weight Plan. V tomto věku si organismus poradí i s méně vhodnými potravinami a ani sport nepředstavuje pro zdravé tělo problém. „Důležité je dostatečně se hýbat, pravidelně jíst a dodržovat pitný režim, ideálně jen s pomocí vody, naopak sladké limonády vyloučit,“ doporučuje expertka.

30 let – pravidelná půlhodinka vydá za hodiny dřiny

Když je vám třicet, cítíte se stále mladí. Jenže ve vašem těle se už začínají odehrávat změny, které se odrazí i na hmotnosti. Pokud jen celé dny sedíte u compu, nesportujete, může docházet i k úbytku svalové hmoty, k řídnutí kostí. Sladit péči o rodinu a budování kariéry přináší stres a ten nezřídka řešíme sladkostmi, jídlem nebo dokonce alkoholem, který je kromě jiného kalorickou bombou. Kila přibývají… „Nevymlouvejte se na nedostatek času na cvičení. Půlhodinovým tréninkem ostatně dosáhnete lepších výsledků než dlouhým cvičením. Pokud denně věnujete aktivnímu pohybu třicet minut, zhubnete o třetinu více než ti, kteří tráví hodiny v posilovně,“ argumentuje Hana Borkovcová .

Ženy v tomto věku ztrácejí často figuru po porodu. Výživová poradkyně má recept i pro ně: „Doporučuji se stravovat zdravě už před těhotenstvím a během gravidity. Je prokázáno, že po porodu se pak lépe váha redukuje. Důležitá je očista organismu již před těhotenstvím, následně po porodnu lze vybrat některý z redukčních programů, které pomohou k původní váze před otěhotněním.

40 let – metabolismus zpomaluje

Čtyřicítka se považuje za bod zlomu. Mládí je pryč, do důchodu ještě daleko… I ve středním věku však můžete být fit a v kondici. Záleží do značné míry na vás, jak dlouho si přes neúprosné otáčení listů kalendáře udržíte biologickou svěžest. Brzdou stárnutí je bezpochyby pohyb. „Základní a nejpreferovanější pohybovou aktivitou zůstává chůze. Má totiž mnoho dalších benefitů, jako je pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu, relaxace, kdy mozek „vypne“, zapomene na chvíli na denní starosti,“ konstatuje Hana Borkovcová. Větší pozornost je nutné věnovat také skladbě jídelníčku. Metabolismus po čtyřicítce zpomaluje. Proti době, kdy vám bylo dvacet, zpracuje v daném časovém limitu v průměru o tři sta kalorií méně.

U žen navíc v důsledku hormonálních změn dochází k vyššímu hromadění tuku v břišních partiích a mění se tvar těla. „Tento věkový úsek je nejproblematič­tější. Velmi důležitá je pravidelná, pestrá a vyvážená strava bohatá na bílkoviny a zeleninu. Většina lidí má také problém dodržovat pitný režim. Mnohdy stíhají vypít jen množství kávy. Nevadilo by to tolik, kdyby si k ní nalívali i dostatek čisté vody. Doporučuji se zaměřit na silové cvičení, které zrychlí metabolismus.“ doplňuje Hana Borkovcová. Specialista Lukáš Vrána, který se zabývá poradenstvím v oblasti výživy pro rekreační i vrcholové sportovce a tvorbou jídelních programů tvrdí, že je důležité zaměřit se na snížení příjmu sacharidů: „Zajímavou změnou ve výživě u žen 40+ může být i přechod na LC (nízkosacharidovou) stravu (to znamená do 130g sacharidů na den v nejmírnější podobě). V poslední době se ukazuje, že má benefity i v případě některých chorob, může být tak snadnější kontrolou přijatých kalorií nebo alternativou, jak se stravovat jako sportovec. To platí pro všechny věkové skupiny“.

50 let – nevyzpytatelný přechod

Hubnutí po padesátce je hlavně u žen složitější. Je to období přechodu a hormonálních změn a tělo se mnohdy chová nevyzpytatelně. Dochází k velkému úbytku svalové hmoty, kterou nahrazuje tuk. Figura se mění, tuk se „stěhuje“ do oblasti břicha a stehen, což na sebevědomí nikomu nepřidá. „Hlavní chybou je přestat jíst, snižovat četnost jídla během dne,“ varuje Hana Borkovcová. „Naopak je nutné se zaměřit na dostatečný příjem kvalitních bílkovin a vlákniny. Také zelenina by měla být součástí každého denního jídla, lehce omezujte ovoce.“

Pokud jste spíš kavárenský typ a do fitka nebo na kurt vás nikdo nedostane, pravděpodobně začnete rychle přibírat na váze. Potíž je, že s tímto věkem se začínají objevovat i nemoci a pohybová omezení. Artróza hlodá v kyčlích či kolenou, podávat sportovní výkony nedovoluje vysoký krevní tlak atd. Vhodný pohyb se ale najde, například chůze s hůlkami, plavání, elektrokolo… Přibírání na váze pomůže zastavit i úprava stravování. „Výdeji energie a rychlosti metabolismu přizpůsobený jídelníček rozhodně neznamená nějaké drastické hladovění. Většinou stačí jen lehce zmenšit porce, nepřejídat se, ubrat sladkostí, přidat zeleniny… Dopřávat si méně, ale o to kvalitnější jídlo. Moje oblíbená věta v poradně je: Ke zdravému životnímu stylu a štíhlé postavě se musíte projíst!,“ říká Hana Borkovcová.

Sedm urychlovačů metabolismu

1. Jezte pravidelně, nezapomínejte snídat. Vynechání snídaně způsobuje útlum organismu. Jezte tak, jak to vyhovuje vašemu organismu. Pro někoho je to 5 jídel, pro někoho pouze 2 a svačinka. Dodržujte ale požadavky na makro a mikro živiny a vhodnou kalorickou hodnotu přijaté potravy.

2. Dodržujte pitný režim. Pijte vodu.

3. Konzumujte zejména kvalitní, minimálně zpracované potraviny. Vyhýbejte se v maximální míře ultra-zpracovaným potravinám (vysoce průmyslově zpracované potraviny).

4. Dbejte, aby vás jídelníček obsahoval dostatek kvalitních bílkovin.

5. Zařazujte potraviny obsahující důležité mikroživiny, jako jsou například omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA (tučné mořské ryby), antioxidanty (čerstvé ovoce, zelenina, zejména bobuloviny, nebo například acai, goji, zelený čaj), myslete na dostatek vlákniny.

6. Každý den se aspoň hodinu hýbejte. Jděte na procházku, vyjeďte na kole, zaplavte si nebo jděte na jógu… K tomu zkuste zařadit 2× týdně náročnější aktivitu. 7. Usmívejte se, všechno hned půjde lépe.


publikováno: 12. 7. 2019, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: hubnutí

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+