Zimu přežijte ve zdraví | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Zimu přežijte ve zdraví

20. 2. 2020

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. Obzvlášť v zimních měsících, kdy teploty klesají rychleji, než padá listí ze stromů. Nedostatek slunce a sychravé počasí oslabují imunitu a pomáhají tak šíření bakterií a virů, které útočí ze všech stran. Přežít toto nelehké období ve zdraví se zdá jako nemožný úkol. Pokud však budete dbát na prevenci a případné nachlazení či rýmu začnete léčit s prvními příznaky, může se vám to povést.

Čerstvý vzduch a pohyb vám prospějí

Ať už sportujete rádi nebo ne, pohyb je pro tělo a posílení imunity důležitý. Rozhodně byste na něj neměli zapomínat ani se zhoršujícím se počasím. Nemusíte hned začít běhat maraton. Vašemu organismu prospěje i svižná procházka na čerstvém vzduchu. Stačí, když půjdete z práce pěšky nebo se projdete při venčení psa. Nezapomeňte se dostatečně obléct, jinak si o nachlazení přímo koledujete.

Ovoce a zelenina jsou zdrojem vitamínů

Důležitou roli v posilování imunity hraje i vyvážený a pestrý jídelníček. Zejména ovoce a zelenina jsou cenným zdrojem vitamínů. Třeba takový pomeranč nebo křen obsahují velké množství vitamínu C, který pomáhá udržovat zdravý imunitní systém. Česnek je zase všeobecně známý jako přírodní antibiotikum a zapomínat byste neměli ani na vitamín D. Ten tělu v zimních měsících pro nedostatek slunce schází. Najdete ho třeba ve vaječném žloutku, rybím tuku či v mléce.

Med je osvědčený lék na všechno

Léty osvědčeným pomocníkem v boji proti bakteriím a virům je med. Elixír života, jak se mu často přezdívá, totiž obsahuje množství vitamínů a minerálních látek důležitých pro lidský organismus. Posiluje imunitní systém, zmírňuje příznaky nemocí dýchacích cest a podporuje trávení. Jako přírodní zdroj sacharidů navíc tělu dodává potřebnou energii. Nejen zdravý, ale i chutný je například Med lesní od společnosti Medokomerc. „Med lesní obsahuje aminokyseliny a antioxidanty, které imunitní systém zaručeně povzbudí,“ říká medový sommeliér Milan Špaček ze společnosti Medokomerc. Ať už si ho namažete na chleba, rozpustíte v čaji nebo ho budete jíst po lžičkách, vaše tělo vám určitě poděkuje.

Spolehněte se na bylinky

Ani v zimě byste neměli zapomínat na pitný režim. Mít dostatek tekutin je pro tělo důležité, ať je venku jakékoliv počasí. Nemusíte přitom zůstat jen u vody. Zdraví prospěšné vám budou zejména bylinkové čaje. Jako prevence i jako první pomocník vám skvěle poslouží například funkční čaj Pickwick Průdušky s lipovým květem, který obsahuje bylinky napomáhající obnovit správnou funkci dýchacího systému a posilující organismus.

Inhalování je prevence i lék

Při dlouhodobých problémech s respiračním onemocněním i při obyčejném nachlazení vám pomůže inhalování. To zmírní obtíže spojené s ucpaným nosem, prospěje dýchacím cestám a také poslouží jako prevence proti nachlazení. „Pozor však na klasické vdechování horké páry, u kterého hrozí popálení, a navíc inhalujete pouze vodní páru nikoliv účinnou látku. Inhalace s pomocí inhalátoru (např. Omron C102 s nosní sprchou) je moderní způsob, který přináší efektivní a účinnou léčbu dýchacích obtíží i rýmy. Chcete-li předcházet nemocem a dýchacím potížím, inhalujte před spaním po dobu 10 – 15 minut,“ doporučuje pediatrička Jarmila Seifertová. Výhodou inhalátoru je, že léčivou látku umístí přímo do plic, takže začne brzy působit a zároveň omezí její vedlejší účinky. Inhalátor je navíc vybavený nosní sprchou, která při pravidelném používání snižuje rizika virové a bakteriální infekce. Pomáhá udržovat čistý nos a zabraňuje suchosti i podrážděnosti nosních dutin.


publikováno: 20. 2. 2020, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: nachlazení, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+