Architektura a víno ve střední Evropě na výstavě | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Architektura a víno ve střední Evropě na výstavě

16. 12. 2013

Fenoménem posledních let ve světě vinařství je propojení současné architektury a nových technologií. A právě tomuto tématu se věnuje výstavní projekt Galerie Jaroslava Fragnera (GJF) pod názvem Architektura a víno ve střední Evropě. Hlavní výstavu v GJF doprovází publikace a mezinárodní sympozia. V A-Labu galerie je do 6. ledna paralelní výstava studentů Fakulty umění a architektury TU Liberec, jejichž ateliérovým zadáním bylo právě vinařství. Výstava v GJF potrvá do 26. ledna a poté bude vystavena v několika metropolích (Vratislav, Bratislava, Budapešť).

O výstavě

Těžištěm konceptu je představit spojení nových (i tradičních) výrobních postupů s moderní architekturou a designem, což se projevuje nejen na interiérech, ale třeba i na grafice vinět. V expozici nechybí zástupci z České republiky, Slovenska, Rakouska, Německa (Sasko), Maďarska, Slovinska a severu Itálie (Jižní Tyroly). Jednotlivé vinařské provozy či vinařská centra jsou představeny fotografiemi a plány. Důraz je rovněž kladen na charakteristiku jednotlivých vinařských regionů, typických odrůd, ale také výsledných produktů včetně popisu výroby a zrání vína, které je zpracováváno jak tradičními způsoby (např. zrání v barikových sudech), tak těmi nejmodernějšími technologickými postupy a zařízeními.

Čeští či moravští vinaři oslovují přední architekty

„Největší rozmach ve výstavbě nových vinařství v regionu v současnosti zaznamenává především Rakousko, ale tento trend se začíná objevovat i v České republice a ostatních vinařských lokalitách Střední Evropy. Souvisí to s všeobecnou obrodou vinařství, ale také s celospolečenským doceněním architektury jako kulturního fenoménu. Čeští či moravští vinaři oslovují přední architekty a vedou s nimi dialog při projektování nových vinařských celků, které se stávají novými vizuálními ikonami vinařských lokalit,“ uvedl kurátor výstavy Dan Merta.

Degustace vín

Návštěvníky čeká kromě toho nejlepšího z vinařského stavitelství i zážitek gastronomický – degustace vybraného vína od některého z vystavujících vinařů. Výstava je inspirována estetikou vinařských provozů.

  • Autory výtvarné koncepce jsou kurátor výstavy a ředitel GJF Dan Merta a architekt Jakub Fišer.

www.gjf.cz, www.wine-architecture.eu


publikováno: 16. 12. 2013, v rubrice Rodina
Štítky: akce, víno

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+