Bezproblémové fungování partnerských financí | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Bezproblémové fungování partnerských financí

20. 4. 2020

Peníze jsou až na první místě. Toto tvrzení platí i pro bezproblémové fungování partnerského soužití. Každý má nastavená jiná pravidla a někde ani žádná neexistují. Každopádně utajené výdaje, přílišné utrácení, pozdě zaplacené pravidelné měsíční platby nebo dokonce tajné půjčky nepřispívají k důvěře mezi partnery. Finance jsou jedním z nejčastějších důvodů rodinných a partnerských sporů. Přinášíme vám 5 tipů, jak předejít zbytečným konfliktům.

Společné finance

Špatný přístup: „Žijeme spolu, ale finance si striktně spravujeme odděleně.”

**Správný přístup: **„Máme dohodu, o jaké výdaje se dělíme společně a jaké si hradí každý sám.“ nebo: „Máme společný účet a všechny příjmy a výdaje jsou společné a snadno kontrolovatelné pro oba.”

Někomu vyhovuje, když se o účty stará jenom jeden z partnerů, někomu lépe sedí společná správa financí. Pokud mají páry společný účet, snadno vidí jak na výdaje, tak příjmy svého partnera. Variantou také je hradit společné výdaje z jednoho účtu, ke kterému mají přístup oba partneři a každý z partnerů pak může mít k dispozici druhý účet nebo kreditní kartu jenom na své jméno. Často si také s partnerem berete půjčku, pokud jde na společnou věc, také by se měla hradit ze společného účtu. Dobré je si ujasnit společné spoření, jak se ukazuje zvláště v dnešní době, našetřené peníze se mohou v době krize, ztráty zaměstnání nebo nemoci velmi vyplatit.

Utajování výdajů

Špatný přístup: „Co oči nevidí, to srdce nebolí.”

Správný přístup: „Velké finanční tajnosti by mohly zničit naše manželství.”

Může to začít pár stovkami do hospody a skončit statisícovým zadlužením. S manželstvím by měla přijít i jistá finanční zodpovědnost za partnera, protože i za vaše závazky zodpovídáte společně. „Často se stává, že se jeden z partnerů stydí přiznat své finanční problémy a raději se zadluží, to je špatná cesta. Někdy by problémy pomohl vyřešit právě partner. Problémy, se snadno mohou vymknout kontrole a skončit ve finanční spirále díky neuváženému půjčování peněz,“ vysvětluje Miroslav Zborovský, finanční ombudsman klientů Home Credit.

Dohlížení na veškeré výdaje

Špatný přístup: „Já šetřím a ty utrácíš! Proto nemáme peníze.”

Správný přístup: „Oba utrácíme, ale za jiné věci. Pojďme si dohodnout rozpočet.”

Každý z partnerů má jiné priority, odlišné zájmy a představu o tom, jaká část rozpočtu má připadat na jakou položku. Manželka jistě více utratí za kadeřnici, kosmetiku nebo kafe, či drink s kamarádkami, manžel rád zajde na pivo nebo se věnuje finančně náročnějšímu koníčku. „Doporučuji si na chvíli sednout a dohodnout se na rozpočtu, který si společně stanovíte na extra výdaje nebo hradit tyto výdaje ze samostatných účtů, pokud jste je oddělili od společného. Někdy jenom postačí partnera informovat, že si chcete pořídit něco nákladnějšího, například horské kolo nebo zajít do luxusnějšího kadeřnictví a jenom si s ním potvrdit, že je na to vhodná doba a ten druhý nechystá například rezervovat letní dovolenou,“ radí Miroslav Zborovský z Home Creditu.

Nepromyšlené investice

Špatný přístup: „Nemluv mi do investování, nerozumíš tomu a zbytečně riskuješ.”

Správný přístup: „Pojďme si společně naše investice promyslet.”

Muži jsou často v případě investování peněz ochotni riskovat více než ženy. Ty bývají zase spořivější. Samozřejmě to může být i naopak. Proto opět najděte kompromis a vyberte pro vás nejvhodnější investici. „Pokud investice spravuje jenom jeden, třeba protože je finančně gramotnější, sdílejte spolu informace, kde a jak investujete. Základem je určit si částku, kterou můžete v případě špatného výsledku postrádat, ale také si stanovit míru rizika,“ říká Miroslav Zborovský.

Absence rezerv

Špatný přístup: „Jsme v pohodě, o peníze se starat nemusíme.”

Správný přístup: „Může se stát cokoliv. Měli bychom si nechat rezervu.”

Ať už se o finance v rodině stará kdokoliv, mít finanční rezervu pro případ náhlých výdajů je naprostá nutnost. „Někdy je těžké uspořit jakoukoliv částku, ale snažte se odkládat si měsíčně alespoň část svých příjmů, i kdyby se mělo jednat o stovky korun, alespoň se naučíte pravidelně na tento ´výdaj´ myslet,“ přibližuje Miroslav Zborovský. S partnerem se domluvte, kolik budete měsícně každý z vás odkládat a zase ideální je si založit spořicí účet, který bude sloužit tomuto účelu.


publikováno: 20. 4. 2020, v rubrice Rodina
Štítky: peníze

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+