Brání antikoncepce hubnutí? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Brání antikoncepce hubnutí?

6. 5. 2010

Zjišťujete, jako ostatně každý rok, že to dál nejde a musíte něco udělat se svou váhou? Přestáváte jíst a trápíte se hlady, ale záhy po shození pár kil se na vše vykašlete a začnete opět normálně jíst? Výsledkem je klasický jo-jo efekt, tedy navrácení se k nechtěné váze, ba naopak často mnohem vyšší, než byla původně. Je tu ještě jeden problém, antikoncepce. Mnohé ženy mají pocit, že je právě ona příčinou nadváhy. Dnes už to ale při správné volbě pilulek tak být nemusí. Netrapte se hlady, ale jezte často v menších porcích vhodné potraviny a navštivte gynekologa.

Může za mou váhu antikoncepce?

S tvrzením, že užívání hormonální antikoncepce přispívá ke zvyšování hmotnosti u žen, se setkává denně gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová: „S duševní a tělesnou pohodou (ostatně i s hmotností) souvisí i výběr antikoncepčního přípravku. „Nechci přibrat na váze,“ říkají často žadatelky o předpis hormonální antikoncepce. Tento požadavek je díky moderním přípravkům již splnitelný.

Dříve vedlo užívání antikoncepčních pilulek skutečně ke zvýšení hmotnosti, protože pilulky obsahovaly vysoké množství hormonů, které napomáhaly zadržování vody v těle a tím přibírání na váze. Moderní antikoncepce sice také obsahuje hormony (estrogeny), ale v menším množství, než tomu bývalo kdysi.

Proti ukládání vody

V první řadě by měl ženě poradit její gynekolog se správnou volbou antikoncepce. Má-li žena problémy s váhou, je pro ni vhodná antikoncepce s obsahem drospirenonu, který působí proti nadbytečnému ukládání vody v těle v důsledku zvýšeného příjmu hormonů. Mizí proto nejen cyklické přírůstky hmotnosti, ale i napětí v prsou, pocity nadýmání, otoky nohou, bolesti břicha, hlavy apod. Díky možnosti výběru dávkování estrogenu je možné, aby hormonální antikoncepci s obsahem drospirenonu užívaly všechny ženy v reprodukčním věku,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová.

Zlepší náladu

„Další výhodou drospirenonu jsou jeho antiandrogenní účinky. Působí tak například proti účinkům testosteronu, což je nejznámější androgen. Ten ovlivňuje činnost mazových žláz – tedy vznik akné. V druhé polovině menstruačního cyklu také nejedna žena trpí změnami nálad, bolestmi hlavy, břicha, nadýmáním, otoky apod. I tady drospirenon pomáhá a u některých žen způsobuje well-being, tedy zvýšení pocitu duševní pohody,“ potvrzuje pozitivní vliv drospirenonu MUDr. Makalová.

Optimistka hubne lépe

„Drospirenon je obsažen například v přípravcích Yaz nebo Yadine. Kromě toho je přípravek Yaz výjimečný i dávkovacím režimem 24 + 4 (dvacet čtyři tablet obsahuje estrogen a drospirenon a zbývající čtyři jsou „prázdné“), který ocenění zejména ženy trpící tzv. příznaky z vysazení hormonů (bolesti břicha, hlavy, otoky, nadýmání, atd.),“ vysvětluje další výhody antikoncepce MUDr. Makalová.

„Vědomí, že antikoncepce nebrání zhubnutí, pomáhá k navození psychické pohody, která je neméně důležitá pro celkový zdravotní stav a každodenní způsob života. Pro redukční kúru je nutné mít nejen počáteční impulz, ale i dostatek elánu a patřičnou výdrž. Proto má antikoncepce, která podpoří duševní pohodu, vliv na udržení individuálně optimální hmotnosti a životního optimismu,“ tvrdí MUDr. Dagmar Makalová:


publikováno: 6. 5. 2010, v rubrice Rodina
Štítky: antikoncepce, dieta, hubnutí, krása

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+