Chcete kojit co nejdéle? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Chcete kojit co nejdéle?

22. 9. 2015

Už jste někdy přemýšlela o tom, jestli se „vyplatí“ vaše dítko kojit? V současnosti převažuje trend kojit, kojit, kojit. Proč? Díky mateřskému mléku získává dítě potřebnou obranyschopnost a nejpřirozenější formu stravy. I Světová zdravotnická organizace vydala doporučení o výlučném kojení po dobu šesti měsíců a doporučila v kojení pokračovat s postupně zaváděným příkrmem až do dvou let věku dítěte.

Proč kojit co nejdéle

Kojení je nejlepším startem do života, který může maminka svým dětem dát. Mateřské mléko je pro dítě výživou, která mu poskytuje potřebné živiny, vitamíny i další látky nutné pro správný vývoj, chrání jej před infekcemi, snižuje pozdější riziko alergií a je tím nejpřirozenějším, co se mezi matkou a dítětem odehrává.

Celosvětově jsou asi jen 3,4 % žen, které nejsou schopny fyziologicky kojit. Existují i případy, kdy je maminka nucena přestat kojit proti své vůli. Z nějakého důvodu se laktace nedostaví nebo zakrátko zmizí. V těchto případech se jedná často o důsledek stresu, nebo jen o dočasný problém.

Pokud už se rozhodnete o vlastní vůli s kojením přestat, dejte pozor na to, aby to nebylo příliš brzy. Jakmile se totiž jednou produkce mléka zastaví, už se vám s největší pravděpodobností nepovede toto rozhodnutí vůlí změnit.

Když maminka kojit chce, ale nemůže

Z nedávného průzkumu na téma přístupu českých žen ke kojení vyplývá, že naprostá většina maminek plánuje kojit déle než 1 rok. Sedmadvacet procent z nich pak déle než rok a půl. Ovšem i ta nejpřirozenější věc, jakou je kojení, může mít své háčky a úskalí. Jedná se například o zánět prsní žlázy. To je relativně časté onemocnění, podle odhadu postihuje až 33 % kojících žen. Jako příčina vzniku zánětu se udává ucpání mlékovodů, nadprodukce mléka nebo bakteriální infekce. Problémový je zejména důsledek prodělání zánětu, protože v jeho průběhu musí matka podstoupit léčbu, kvůli které někdy dokonce musí přerušit kojení a během této pauzy se mléko přestává tvořit. V konečném důsledku je maminka nucena ukončit kojení dřív, než si přála.

Co pomáhá jako prevence i léčba

Ve výše uvedeném průzkumu na otázku: Podařilo se vám kojit tak dlouho, jak jste předpokládala? uvedlo 35 % maminek, že musely ukončit kojení dřív, než předpokládaly. Nejčastěji uváděným důvodem bylo „přišla jsem o mléko“. Z výsledků dále vyplývá, že z žen, které ukončily kojení dříve, než plánovaly, se jich se zánětem prsní žlázy setkalo 49 %.

Proto je důležité přemýšlet především o tom, jak je možné vzniku zánětu prsní žlázy zabránit. Pokud jste zatvrzelým odpůrcem antibiotik, existuje také možnost, jak postupovat u začínajícího zánětu prsní žlázy i přírodní formou. Laktobacily izolované přímo z mateřského mléka najdete v doplňku stravy s názvem Feminella Hereditum, který je vhodný zejména pro podporu zdravého kojení.


publikováno: 22. 9. 2015, v rubrice Rodina
Štítky: kojení, miminko

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+