Dítě na vlastní pohon | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Dítě na vlastní pohon

25. 2. 2019

V brněnském nakladatelství Jan Melvil Publishing vyšla na konci ledna další inspirativní kniha, cílící tentokrát na rodiče. Titul Dítě na vlastní pohon autorů Williama Stixruda a Neda Johnsona se čtenáře pokusí přesvědčit, že trend přehnané péče, tzv. helikoptér parenting, není nezbytný, ba že je prokazatelně škodlivý.

Rodičovství není snadné

Milujeme své děti a děláme pro ně, co můžeme. Ale opravdu závisí úspěch potomků na tom, kolik úsilí věnujeme jejich školním výsledkům a volnočasovým aktivitám? Možná že to nejlepší, co mohou rodiče dětem poskytnout, je pocit kontroly nad svým životem. Zkuste to – je to snadnější, než si myslíte.

Změna přístupu rodičů

William Stixrud a Ned Johnson mají za sebou v součtu 60 let praxe s demotivovanými, úzkostnými a depresivními dětmi. Znají všechna vaše rodičovská trápení a mají na ně řešení. Dokazují to nejen výzkumy o funkci mozku a objevy z oblasti behaviorální terapie, ale zejména úspěchy, kterých dosáhli u svých klientů po změně přístupu rodičů. S empatií, vlídností a hlubokým pochopením pro vaše obavy vám vysvětlí, že stejně jako u dospělých je totiž nejdůležitější podmínkou správného nastavení emočních a psychických procesů pocit kontroly: dítě musí cítit, že svůj život může ovlivňovat.

Neznamená to však, že se máte vzdát veškeré své autority. V této rodičovsky úlevné knize se dozvíte, jak přestat být šéfem a stát se svému dítěti důvěryhodným konzultantem i milující oporou a jak u svých dětí vybudovat silnou vnitřní motivaci a psychiku odolnou vůči stresu. Je to dlouhá cesta, ale stojí za to se na ni vydat: na jejím konci čeká rodinná pohoda a štěstí.

V knize se mimo jiné dozvíte:

  • Které čtyři typy demotivace u dětí rozeznáváme a jak s nimi pracovat
  • proč vnější motivace z dlouhodobého hlediska selhává
  • co dětem způsobuje toxický stres a proč se mezi nimi šíří epidemie úzkosti a deprese
  • jak si naopak mohou vybudovat odolnost vůči stresu, z níž budou čerpat celý život
  • jak pomáhat dětem s poruchami učení, autistického spektra, nebo ADHD
  • kterou školu vybrat a jak řešit náročné komunikační situace s učiteli
  • jak si odnést to nejlepší ze světa digitálních her a přitom nepodlehnout závislosti
  • je se správně připravit na zkoušky a testy
  • co můžete pro zlepšení vztahů udělat už dnes večer

William Stixrud je klinický neuropsycholog, který již přes třicet let pomáhá dětem vyrovnat se s úzkostí, poruchami učení a problémovým chováním. Působí ve washingtonské nemocnici Children‘s National a na Univerzitě George Washingtona, kde přednáší na téma mozku mladistvých, motivace, účinků stresu a vlivu používání technologií.

Nen Johnson je zakladatelem významného doučovacího centra PrepMatters ve Washingtonu a spoluautorem knihy Conquering the SAT (Jak zdolat testy SAT). Je vyhledávaným přednášejícím a koučem v oblasti studijních dovedností, vztahů mezi rodiči a dospívajícími nebo zvládání úzkosti.

www.melvil.cz/…as­tni-pohon/


publikováno: 25. 2. 2019, v rubrice Rodina
Štítky: dítě, rodiče

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+