Jak důležitá je mezigenerační výchova dětí? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Jak důležitá je mezigenerační výchova dětí?

12. 6. 2019

Babičky mohou rozmazlovat, o výchovu by se měli postarat rodiče Do výchovy dětí se kromě otce a matky zapojují také prarodiče. Vliv babičky a dědečka na děti se někdy podceňuje, přitom se toho od nich mohou mnohé naučit. Zároveň pro děti mohou být někým, kdo je sem tam rozmazlí a dovolí jim věci, které rodiče neradi vidí. Do výchovy vnoučat by ovšem prarodiče bez předchozího svolení neměli zasahovat.

Vnoučata prarodiče hýčkají

„Vždyť vy toho kluka pořád rozmazlujete. Navíc mu dovolíte úplně všechno,“ – podobné věty často slýchávají prarodiče od svých dětí, když k nim na návštěvu přijedou i s vnoučaty. Na toto rozmazlování jsou často rodiče hákliví a nejednou se kvůli tomu s babičkou či dědečkem pohádají. Přitom se nejedná o nic špatného. Rodiče si dítě musí vychovat, naopak prarodiče jsou tady s nadsázkou řečeno právě k tomu, aby si vnoučata užívali a hýčkali.

„Rodiče mají někdy spoustu výhrad k přístupu prarodičů k vnoučatům. Je však důležité si uvědomit, že i to, co se nám nelíbí, může být pro naše děti výhodou. Prarodiče mohou být velmi užiteční při rozvoji osobnosti našeho dítěte, i když mají jiný styl výchovy než rodiče. Pro zdravou osobnost dítěte je velmi důležité zažívat pestrost lidského chování a jednání. V dospělosti bude mnohem lépe lidem rozumět a vyzná se ve vztazích,“ říká psychoterapeutka Akademie rodičovství Kateřina Novotná. Navíc rodiče podle Novotné zůstávají pro děti tím nejdůležitějším vzorem. Proto jsou obavy z rozmazlení nebo z přísnějšího jednání zbytečné.

Čím se liší postavení maminky a babičky?

Největšími rozdíly mezi rodiči a prarodiči jsou věk a zkušenosti. Naší rodiče zažili zcela jinou výchovu než my. V minulosti se k dětem přistupovalo přísněji a někdy se na ně dokonce nahlíželo spíše jako na pomocnou sílu. Proto mohou mít někdy prarodiče pocit, že je dítě vychováváno až příliš liberálně. Nedělalo by jim velký problém sáhnout k fyzickým trestům nebo donutit vnuka či vnučku dojíst celý oběd.

„I přesto, že vycházejí ze svých zkušeností s výchovou nebo z dobových zvyklostí, tak by linii a zásady výchovy měli stanovit rodiče. Prarodiče by neměli jít proti těmto zásadám nebo je vědomě porušovat. Například, když si matka nepřeje, aby děti jedly příliš sladkostí, a babička jim je neustále nabízí,“ uvádí psycholožka a garantka Projektu sebedůvěry Dove Mária Tóthová Šimčáková.

Zkušenější osoba, která vyslechne a poradí

Babička může být pro svá vnoučata někým, komu se svěří se svými tajnostmi. Přeci jenom v ní většinou vidí chápající, tolerantní a zkušenější osobu, která je pro ně vždy na blízku. Může tak někdy dojít i k tomu, že dospívající dítě uposlechne raději babičku než rodiče. I přesto by ale neměla přebírat zodpovědnost ve vážných věcech a rozhodnutích. Spíš by měla dítě podpořit v hledání životní cesty a být jakýmsi komunikačním mezistupněm mezi dítětem a rodiči.

Informace, které by měli rodiče vědět

„Babička by neměla zapomenout, že jsou také informace, které by měli rodiče vědět. Měla by tak být někdy pouze podporou pro dítě, když to oznámí rodičům. Například, když se objeví problém ve třídě se spolužáky, kteří ji nějak šikanují. Rodiče následně mohou společně s babičkou nalézt řešení,“ dodává Mária Tóthová Šimčáková. Pokud potřebujete inspiraci a jakýsi manuál, jak při výchově svých dětí postupovat, pročtěte si web dove.com/sebeduvera nebo Akademie rodičovství.


publikováno: 12. 6. 2019, v rubrice Rodina
Štítky: dítě

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+