Jak nejlépe zvládnout dlouhou cestu na dovolenou | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Jak nejlépe zvládnout dlouhou cestu na dovolenou

14. 8. 2019

Cestování na dovolenou autem přináší řadu pozitiv i negativ. Nejste tolik omezeni prostorem jednoho kufru a bezpečnostních opatření letiště, na druhé straně ale přináší nepohodlí v podobě délky trasy, kolon a většího soustředění. Na co všechno je potřeba myslet a jak si cestu můžete zpříjemnit?

Šárka Přidalová

Šárka Přidalová

Přestávka k odpočinku i protažení

Představa být za 8 hodin bez zastavení u moře zní lákavě, ale raději ji vůbec nezvažujte. Ideálně po každých dvou a nejpozději po třech a půl hodinách zastavte, protáhněte se a odpočiňte si. Po delší době riskujete úpadek pozornosti řidiče, ale také zdravotní potíže způsobené dlouhodobým sezením ve stejné poloze. Navíc se tento stav podepíše i na náladě v autě. Pro dostatečný odpočinek stačí přitom vždy 15 minut.

Neodbýt stravování

Přestávky jsou zároveň ideálním momentem pro doplnění energie z jídla a pití. Cestování bohužel často svádí k nezdravému stravování, kdy se odbýváme jídlem z rychlého občerstvení, balenou bagetou zakoupenou na benzínové stanici nebo sušenkami. „Častou chybou při stravování na cestách je volba trvanlivých potravin, které mají vysoký obsah tuků, soli a cukrů. Základem pro přípravu zdraví prospěšných jídel je volba kvalitních surovin. Celozrnná bageta plněná zeleninou, sýrem a libovým masem není při občasné konzumaci, jakou cestování na dovolenou je, na závadu. Nepostradatelnou součástí jídelníčku jsou pak ovoce a zelenina, ať už v syrové podobě nebo jako součást větších jídel,“ uvádí prof. Ing. Jana Dostálová, CSc. z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Důležité je myslet na jejich správné uchování, ať už v klimatizovaných přihrádkách vozu, nebo lépe v chladicím boxu. Pokud si cestou chcete dopřát teplý pokrm, přibalte si také vařič, elektrický gril nebo samoohřívací sáček, který ohřeje pokrm za 15 minut bez potřeby elektrospotřebiče. Opět ale dbejte na výběr lehčího jídla. Na dovolenou cestuje každý z nás maximálně několikrát do roka, ale jak to dělají profesionálové, kteří projíždějí Evropou skrz na skrz a zároveň dbají na správnou životosprávu a dostateční příjem energie?

„Díky chladničce a vařiči se nemusím při stravování během cesty tolik omezovat. Pokud mám před cestou volno, navařím si do krabičky a jídlo si pak ohřeju. Jednoduchá jídla se dají udělat i při přestávce na parkovišti – třeba míchaná vajíčka k snídani. Předem si připravuju i ovoce a zeleninu,“ říká profesionální řidička ze společnosti C.S.CARGO Šárka Přidalová.

Zvolíte-li pohodlnější formu stravování přímo na cestě, ani ta nemusí být nutně špatná. Na benzínových stanicích se dají sehnat i kvalitnější pokrmy, jako jsou zeleninové saláty, hotová jídla nebo polévky.

Dostatečný pitný režim

Po celou dobu také nezapomínejte na pitný režim. „Nejvhodnějším pitím je čistá voda nebo ředěný džus. Nedoporučují se perlivé nápoje kvůli nadýmání. Nápoj by zároveň neměl být příliš studený,“ upozorňuje profesorka Dostálová. Pít byste v autě měli minimálně každou půlhodinu a za čtyřhodinovou cestu vypít alespoň litr tekutin.

Hygienické zásady

Nejen v souvislosti se stravováním vyvstává otázka hygienických zásad, které se na cestách dodržují obtížněji. Pokud zastavíme na benzínové stanici, není nic jednoduššího než si ruce či ovoce omýt. Pro méně komfortní zastávky se hodí mít v autě větší lahev s vodou nebo využít dezinfekční gel.

Ochrana před horkem

Dalším nepřítelem cesty je horko, které se naštěstí dá zmírnit klimatizací nebo větráním. Dejte si však pozor, abyste si spíše neuškodili. Na klimatizaci nastavujte maximálně o šest stupňů nižší hranici, než je venkovní teplota. Stejně tak při větrání zvolte pootevření než dokořán otevřená okna, se kterými vám hrozí maximálně nastydnutí. Zejména u dětí dohlížejte na to, aby na ně nesvítilo sluníčko, případně jim na okna dejte sluneční clonu. Pokud si můžete vybrat denní dobu pro cestování, volte brzké ráno nebo noc a vyhýbejte se cestování přes poledne.

Děti – bezpečí i zábava

Na všechna výše uvedená kritéria dohlížejte i u svých dětí. Mohou být rozptýlené zážitky i nepohodlím a vy proto budete muset tak trochu přemýšlet za ně. Při cestování s dětmi dělejte častější přestávky a vždy je vyndejte ze sedačky, ať se protáhnou. Většina čerpacích stanic v Evropě má i dětská hřiště, což je ideální varianta pro protažení i zpestření cesty. Z nabídky jídel se u dětí vyhněte jídlům příliš slaným a kořeněným, ale také přemíře sladkostí.

Pokud nemáte vyloženě cestovní spáče, zřejmě se budete potýkat s tím, že se děti dříve či později začnou v autě nudit. Pro tento případ si připravte některou z cestovních her – ať už stolních nebo slovních.


publikováno: 14. 8. 2019, v rubrice Rodina
Štítky: cestování

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+