Je vám přes 50 let a přišli jste o práci? Hlavně nepropadejte beznaději, radí personalistka | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Je vám přes 50 let a přišli jste o práci? Hlavně nepropadejte beznaději, radí personalistka

27. 5. 2015

V pokročilejším věku se zaměstnání shání o poznání hůře, než když je vám pětadvacet. Do důchodu už mnoho let nezbývá, ale zároveň si nemůžete dovolit do té doby nepracovat. Zaměstnavatelé navíc často dávají přednost mladším uchazečům, kteří jsou flexibilnější a mají technologický náskok. Než začnete propadat zoufalství, uvědomte si, že váš věk má i své výhody.

Mladí a starší pracovníci v jednom kolektivu se osvědčují

Pokročilejší věk značí, že máte hodně zkušeností a nadhled, jste loajální a máte zkušenosti, které můžete předat mladším kolegům. Navíc už pravděpodobně neděláte školácké chyby. To vše zaměstnavatel ocení. „Starší zaměstnanci mohou pozitivně ovlivnit složení týmu a přinést do řešení projektů nadhled, životní zkušenosti a rovnováhu. V současné době se klade důraz právě na diverzitu pracovního kolektivu – a to nejen z hlediska věku, ale také, genderu a etnika,“ vysvětluje Magdalena Vroblová, personální manažerka společnosti Sony DADC.

Vzdělávejte se

Jako nezaměstnaní máte více času na sebevzdělávání, které při hledání nového místa určitě zúročíte. Úřady práce poskytují hrazené rekvalifikační kurzy, díky kterým si prohloubíte znalosti z vašeho oboru, nebo se naopak vrhnete do zcela nové oblasti. Nabídka je široká – můžete se naučit tvořit webové stránky, ale také spravovat účetnictví, nebo třeba masírovat. Díky kurzům různých počítačových programů můžete smazat náskok, který má před vámi mladší generace.

Snižte svoje nároky

Nedaří-li se vám ani tak sehnat práci, zkuste slevit ze svých požadavků. Pokud jste léta pracovali na vysokých postech a byli zvyklí na množství benefitů, zkuste odpovídat i na inzeráty nižších pozic. Pořád je to lepší varianta, než být bez práce. Důležité je mít oči otevřené a pracovní příležitosti aktivně vyhledávat, ptát se známých a kontaktovat bývalé kolegy, protože nikdy nevíte, kde čeká příležitost.

Ukažte, že máte co nabídnout

Pokud vás zaměstnavatel pozve na pohovor, máte z části vyhráno. Na osobní schůzce máte možnost prezentovat se. Dokažte, že jste přes svůj věk flexibilní a máte co nabídnout. „Svoji flexibilitu prokážete tím, že jste ochotni naslouchat a učit se. Určitě neuděláte dojem, budete-li dávat najevo, že všechno víte a všechno znáte, ani stěžováním si na nedostatek příležitostí či na diskriminaci kvůli věku. Zaměstnavatele většinou neodradí číslo vztahující se k vašemu věku, ale zaručeně je odradí negativní a zatvrzelý postoj ke světu. Personalista si bude dobře uvědomovat nedostatky, které se k vašemu věku váží. Stejně tak ale bere v potaz to, že vyzrálejší zaměstnanec se může stát cenným zdrojem zkušeností pro mladší kolegy a být jim mentorem, může být hodnotným a loajálním zaměstnancem, který nakonec ve firmě vydrží déle než třeba čerstvý absolvent. Navíc dnešní generace lidí nad padesát let žije mnohem aktivnějším životem, než tomu bývalo dříve,“ uzavírá Magdalena Vroblová.


publikováno: 27. 5. 2015, v rubrice Rodina
Štítky: senior, zaměstnání

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+