Jedinečná výstava Amedeo Modigliani | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Jedinečná výstava Amedeo Modigliani

27. 12. 2010

Výstava AMEDEO MODIGLIANI přináší vzrušující pohled nejen na život a dílo tohoto umělce, ale i na horečnatou dobu první čtvrtiny 20. století, kdy se v Paříži rodila umělecká avantgarda. Olejomalby, kresby a studie, rozsáhlá série dokumentárních fotografií, ale i díla Modiglianiho souputníků a přátel jako byl Pablo Picasso, Max Jacob či Gino Romiti, odkryjí jedinečný osobní obraz tohoto výjimečného malíře. Výstava přináší vysoké umělecké i historické hodnoty a je jednou z nejdražších v Praze vůbec. Nabízí i doprovodný program pro dospělé, rodiny a děti. Navštívit ji můžete v Obecním domě v Praze 1 do 28. února.

Ze soukromých sbírek

Ideu výstavy přinesla ředitelka Galerie Vernon paní Monika Burian Jourdan. Výstava pak vznikala pod kurátorským vedením italské kurátorky paní Sereny Baccaglini, která je již podepsána pod mnoha významnými projekty (jako např. osm rozsáhlých výstav Pabla Picassa ze sbírky Bosè/Dominguin či výstava o Salvadoru Dalìm).

Z kurátorského hlediska je výstava rozdělena do několika sekcí. Rozhodující fokus je zaměřen na dílo Amedea Modiglianiho – Modiglianiho obrazy a kresby zapůjčené z veřejných i soukromých sbírek z různých zemí, například z Izraelského muzea z Jeruzaléma, Estorick Collection v Londýně a dále ze soukromých sbírek z Německa, Francie, Itálie či Ameriky.

Portréty žen i mužů

Mezi olejomalbami jistě vynikne obraz Portrét Marevny z roku 1919. Ruská umělkyně Marevna (vl. jménem Marie Vorobieff), kterou Modigliani portrétoval, byla jednou ze sledovaných postav doby. Byla jedinou kubistickou malířkou a milenkou dalšího malíře Diego Rivery, který byl později spjat spíše s jinou ženou – Fridou Kahlo. Kromě portrétů žen (např. portrét Marie Modigliani či portrét mladé ženy Anny) představí výstava i netradiční portréty mužů.

Jedním z nich je Portrét malíře Celso Lugar z roku 1915 zapůjčený od Izraelského Muzea v Jeruzalémě, jeden z nejdražších obrazů na výstavě L´Ecolier (Žák) v pojistné ceně 8 milionů Euro či Portrét Dr. Francoise Brabandera z roku 1918, na kterém můžeme obdivovat Modiglianiho charakteristické ztvárnění transparentních hlubokých slepých očí.

Díla Františka Kupky

Speciální kurátorskou linii výstavy tvoří olejomalby českého malíře a grafika Františka Kupky (1871–1957), jehož obrazy byly vystaveny spolu s Modiglianiho díly v roce 1912 na Podzimním salonu v Paříži. Výstava obsahuje i díla ze sbírky Rosini, která je držitelem značky Modigliani. Jako příklad uveďme Modiglianiho desky na návrhy, které umělec používal od roku 1906 do roku 1920.

Dokumenty ze života umělce

Díky spolupráci s archivem Amedea Modiglianiho, který založila Modiglianiho dcera Jeanne Modigliani – „Modigliani Institut Archives Légales“ v Římě jsou také vystaveny originální fotografie a dokumenty vykreslující život umělce. Sledujeme na nich Modiglianiho od livornského domu, kde se narodil, přes první ateliéry, ve kterých pracoval, až k jeho bohémskému pařížskému životu. Speciální sekce je věnována i Jeanne Hébuterne – Modiglianiho lásce, která je i obrazem jeho tragického životního osudu.

Velká láska

Jeanne Hébuterne, studentka umění na Montparnassu, se kterou se Modigliani seznámil v roce 1916, byla nejen jeho milenkou, ale stála i modelem těm nejlepším z jeho prací. Milovníci Modiglianiho si jistě vybaví akty a portréty s typicky prodlouženými tvářemi, mandlovýma očima, dlouhými ostrými nosy a melancholickými výrazy. Bohužel, pár dní před plánovanou svatbou Modiglianiho a Jeanne, zemřel umělec na tuberkulózu, a to ve věku pouhých 36 let. Jeanne Hébuterne jej zanedlouho následovala. Nesnesla utrpení ze ztráty své lásky a skočila z okna domu svých rodičů…

  • Díky interaktivnímu screenu, který umožňuje promítání Modiglianiho Ležícího aktu z roku 1917, si mohou návštěvníci zahrát na samotného tvůrce.

Více info o výstavě:

www.amedeomodi­glianiprague.com

www.galeriever­non.com

www.obecnidum.cz

http://www.you­tube.com/watch?…


publikováno: 27. 12. 2010, v rubrice Rodina
Štítky: akce, obrazy, výstava, zábava

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+