Proč v létě navštívit Velké Karlovice? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Proč v létě navštívit Velké Karlovice?

11. 7. 2018

Velké Karlovice bez nadsázky patří k nejpřitažlivějším prázdninovým místům na Moravě. Neporušená příroda Beskyd s dřevěnými chaloupkami, čistými lesy a stády ovcí na úbočích hor, spousta turistických i cyklistických tras s hezkými výhledy, nejrůznější aktivity i relaxační centra pro kvalitní odpočinek a vynikající valašská kuchyně: to jsou pádné důvody, proč sem v létě zajet – ať už na pár dnů, nebo třeba jen na výlet „na otočku“. Nechejte se inspirovat novinkami a tipy, co zde v létě podniknout.

Ráj pro kola s Cyklostezkou Bečva

Oblast kolem Velkých Karlovic vyniká neporušenou přírodou a je doslova protkána trasami pro turisty a cyklisty, s řadou dechberoucích výhledů a třemi rozhlednami. Vhodné terény tu najdou i rodiny s dětmi. Nenáročnou Cyklostezkou Bečva se můžete vydat kolem řeky třeba až do 30 kilometrů vzdáleného Vsetína. Většina stezky je díky povrchu vhodná i pro in-line brusle a podél trasy se můžete na řadě míst občerstvit v příjemných hospůdkách. Tip: Hezkým výletem je i výlet k rozhledně Miloňová, která se tyčí jen dva kilometry nad místním hotelem Lanterna. Dojet sem můžete na kole po značené trase s výchozím bodem na parkovišti pod hotelem Lanterna. U hotelu Horal můžete využít půjčovnu elektrokol, k dispozici je tu i dobíjecí stanice.

S dětmi za Razulákem, Kulíškem a pokladem

Co podniknout s dětmi? Rodiče s nejmenšími caparty nebo kočárky ocení Kulíškovu naučnou stezku kolem hotelu Horal. Děti se dozví zajímavosti z přírody, vyřádí se na dřevěných zábavních prvcích a cestou mohou nakrmit ovečky. V cíli trasy u hotelu Horal se dá v hraní pokračovat v nově otevřeném dětském hřišti s dřevěnými prvky. Za zábavou můžete vyrazit i do venkovního parku Razulák s lanáčkem, tubingem, aquazorbingem, vodním přístavem s lodičkami či půjčovnou koloběžek. Pro starší děti je ideální turistická trasa Hledej poklad na Galiku, vytvořená na principu geocachingu.

Tip: Místní relaxační centrum Wellness Horal pořádá každý den od 8 do 10 hodin saunování pro děti, které si tu mohou užít i speciální dětský saunový rituál. Když se ubytujete v hotelech Lanterna nebo Horal, můžete s dětmi využívat Wellness Horal zdarma.

Kurz pečení valašských frgálů

Valašsko je vyhlášené řadou tradičních specialit. K těm nejtypičtějším patří společně s kyselicí a slivovicí valašský koláč zvaný frgál. Naučte se jej péct pod vedením pekařky Resortu Valachy. Tříhodinové kurzy pečení frgálů se budou o prázdninách konat v úterý a v sobotu. Kromě nové kuchařské dovednosti si z nich odnesete vlastní frgál, certifikát o přijetí do valašského cechu pekařského, zástěru na památku a hlavně – nové zážitky. Kurz je vhodný pro dospělé i děti.

Tip: Čerstvý valašský frgál si můžete z Velkých Karlovic odvézt i bez kurzu pečení. Prodávají je v Bistru Razula, na výběr je tvarohový, hruškový, makový nebo povidlový.

Zkuste Golf pro každého

Ještě nikdy jste nehráli golf a chtěli byste si ho vyzkoušet? Na Golfovém hřišti Horal máte vzácnou příležitost – právě pro úplné začátečníky a rodiny s dětmi tu připravili program Golf pro každého. Jde o procházku po golfovém hřišti s průvodcem, který vám během hodiny a půl vysvětlí základy hry, zkusíte si základní údery i hru na jamkách, to vše zábavnou a populárně načnou formou. Podobnou příležitost jinde takřka nenajdete, protože hřiště bývají pro širokou veřejnost uzavřená.

Tip: Na hřišti si můžete objednat i individuální lekce s profesionálním trenérem a pravidelně se zde konají golfové turnaje.

Posezení na terase Horal: gastronomie i hudební večery

Ochutnejte krajovou gastronomii v moderním pojetí nebo si při západu slunce vychutnejte osvěžující drink na terase hotelu Horal s výhledem do údolí na lesy a chaloupky. Nevynechejte zdejší valašskou kyselici či zvěřinové a srnčí speciality, jimiž je Horal vyhlášený. Milovníci zmrzliny budou určitě nadšení i z místní rarity – zmrzliny s příchutí valašského frgálu. Příležitostně se koná grilování s cimbálovkou a každou prázdninovou středu hudební podvečery s živou muzikou.

Tip: Místní šéfkuchař Jaroslav Orság je příznivcem zvěřinových a jehněčích specialit, které najdete i v aktuálním sezónním menu. Vyhlášená je i místní polévka kyselice.

Zacvičte si jógu s indickým lektorem

Co může být příjemnějšího, než po ránu protáhnout tělo a nadechnout se svěžího horského vzduchu? Zajděte si na ranní lekci jógy s indickým lektorem. V létě se cvičí denně od 8 do 9 hodin u hotelu Horal, při dobrém počasí přímo na louce pod širým nebem.

Tip pro aktivní: U Horalu mohou sportovně založení cestovatelé využít také tenisový kurt nebo půjčovnu segwayů a elektrokol. Pro dobrodruhy jsou v obci i cyklistické traily a bike park.

Jezero s draky, o kterých psal i Erben

Milovníci tajuplných příběhů by si neměli nechat ujít návštěvu karlovického Jezera, které se ukrývá v lese poblíž cesty na horu Soláň. Říká se, že v něm žijí draci. Pověst o tom napsal i Karel Jaromír Erben do knihy Národních pohádek. Od Jezera se dá vyrazit po značené trase až třeba na Soláň s originální naučnou stezkou lemovanou dřevěnými sochami.

Tip: Navštivte také Karlovské muzeum v centru obce, které přibližuje život Valachů, a sousední Karlovský kostel – známou dřevěnou památku ve stylu lidového baroka, postavenou bez jediného kousku kovu.

Pro náročné gurmány: zážitkové menu ve Vyhlídce

Nároční gurmáni si přijdou na své v zážitkové restauraci Vyhlídka ve Spa hotelu Lanterna. Zdejší šestichodová menu snoubená s víny patří k nezapomenutelným zážitkům. Letošní novinkou je i možnost objednat si Raw menu, které jistě ocení vegetariáni či ti, kteří v létě chtějí večeřet lehčeji.

Tip: K obědům Vyhlídka nabízí speciální tříchodové Michelinské menu, při jehož tvorbě se kuchaři inspirovali spoluprací s michelinskými šéfkuchaři v minulých ročnících Karlovského gastrofestivalu.

Týden kultury s Jaroslavem Duškem v šapitó

Sedm dní plných kulturních zážitků vás čeká ve Velkých Karlovicích v závěru prázdnin při 3. ročníku charitativního festivalu Týden kultury na Valašsku. Bude se konat od 22. do 28. srpna v cirkusovém šapitó pod hotelem Lanterna. Na programu je celkem 11 představení v čele se Čtyřmi dohodami a Pátou dohodou Jaroslava Duška.

Tip: Když spojíte návštěvu festivalu s ubytováním ve Spa hotelu Lanterna, obdržíte vstupenku zdarma.

Za klidem a relaxací do Spa hotelu Lanterna

Ve Velkých Karlovicích je spousta příležitostí k ubytování, od apartmánů a penzionů přes stylové valašské chaloupky až po wellness hotely. Pro náročné cestovatele, kteří se chtějí před shonem ukrýt na klidnější místo a milují wellness a zážitkovou gastronomii, je ideální Spa hotel Lanterna. Letní pobyty tu zahrnují volný vstup do hotelového L-Spa i do blízkého Wellness Horal, masáž, romantickou večeři ve Vyhlídce či projížďku na segwayi.

Tip: Ochutnejte jedinečné šestichodové Raw menu, nabízené po celé léto v restauraci Vyhlídka, které je vhodné nejen pro vegetariány, ale i ty, kdo v létě preferují lehčí večeře bez masa.

Valašské moře a wellness s Thajkami

Za odpočinkem i zábavou vyrazte do oblíbeného relaxačního centra Wellness Horal. Jeho tři termální bazény se slanou vodou jsou otevřeny denně od 7 do 22 hodin. Sportovci mohou využít i klimatizované kardio fitness a milovníci relaxace zase saunový svět s nepřebernou škálou exotických masáží s rodilými maséry z Thajska, Srí Lanky, Filipín, Bali a Indie.

Tip: Pokud potřebujete „vypnout hlavu“, ale nemáte čas na vícedenní dovolenou, přijeďte si užít Wellness den pro zdraví – celodenní pobyt ve Wellness Horal s masáží či beauty ošetřením a tříchodovým obědem v ceně.

Zdroj: www.lanterna.cz


publikováno: 11. 7. 2018, v rubrice Rodina
Štítky: cestování, dítě, masáž

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+